שחיקת סחוס גב

כל מפרקי הגוף עטופים בחלקם הפנימי על ידי רקמת הסחוס, רקמת הסחוס חלקה ובכך מאפשרת תנועה של עצם אחת מול העצם השנייה ובכך מתאפשרת התנועה בין העצמות כלומר בתוך המפרק. בגופנו ישנם מפרקים שבהן התנועה היא כמין ציר כגון תנועת הברך שמבצעת כיפוף ויישור, או הכתף שמבצעת תנועה מורכבת להמון כיוונים. גם במפרקי חוליות הגב ישנם משטחים פנימיים שמצופים בסחוס.

סחוסי הגב

בשונה ממפרקי הגוף מפרקי הגב לא מבצעים תנועה כפי שתיארתי בברך או בכתף כלומר תנועה צירית אלא התנועה שבמפרקי החוליות היא תנועת החלקה שמתבצעת בתוך המפרק כלומר כל חולייה מחליקה מספר מילימטרים ביחס לחוליה שמתחתיה וכך נוצרת התנועה של הגב אם בכיפוף קדימה, או בהטיה לשני הצדדים או בפשיטה אחורה, או כסיבוב מצד לצד. כל אזור בעמוד השדרה מתאפיין בתנועה לפי המשטחים המפרקיים שלו. לדוגמא התנועות בחוליות הצוואר הן הגדולות ביותר והקף התנועה שלהן מאפשר לנו לבצע תנועות גדולות, תנועת הגב התחתון מוגבלת יותר מזו של הצוואר אך גדולה בהרבה מטווחי התנועה של חוליות הגב העליון. מפרקי החוליות נקראים בשם מפרקים פצטיאליים ובלועזית facet joints או בשם מפרקים בין חולייתיים intervertebral joint. כמו כן נזהה רקמת סחוס בדיסקים הבין חולייתיים  כלומר בדסקיות שנמצאות בין כל שתי חוליות ובלועזית intervertebral disc רקמת הסחוס של המפרקים ושל הדיסקים שונה במבנה של ובסוגי התאים שבונים אותה.

התלונות והסימנים האופייניים של שחיקת סחוס גב

בדרך כלל התלונה היא על כאבי גב תחתון או צווארי בזמן מנוחה או בזמן ישיבה ממושכת מול המחשב או בנהיגה ארוכה, הכאבים מקומיים בגב ואף יכולים להקרין לרגליים או לידיים בהתאם לאזור הפגוע. ההקרנה יכולה להתבטא בשריפה או בעקצוץ או בנימול. הכאבים יכולים להתבטא בכאב חד פתאומי שמשתק אתכם או בצורת כאב קבוע ומתמשך שמציק ופוגע באיכות החיים, הכאבים מגיבים בהקלה לתנועתיות ומתגברים בזמן מאמצים קשים.

יש לכם שאלות אל תהססו לפנות אלינו

המבנה האנטומי של סחוסי חוליות הגב

 הסחוס הינו מבנה קשיח שמורכב מסוגים שונים של תאים וממערכת סיבים גמישים שנקראים סיבי קולגן, תפקיד הסחוס שבונה את הדיסקית הבין חולייתית לשמש כיוצר מרווח בין כל שתי חוליות ובכך לאפשר לעצבים שמגיעים מהמח אל אברי הגוף לצאת בחופשיות בנקב שבין כל שתי חוליות, כמו כן תפקיד הדיסקית לשמש כבולם זעזועים ולמנוע העברת זעזועים מהרצפה דרך עצמות הרגלים וחוליות הגב אל המח. רקמת הסחוס בשונה מרקמות אחרות בגופנו איינה ניזונה מאספקת דם ישירה אלא ההזנה אליה מועברת מתוך הנוזל התוך מפרקי.

שחיקת סחוס גב

השחיקה נגרמת עקב מאמצים ועומסים מוגזמים במהלך החיים, כמו כן עישון סיגריות מגביר את הנזק המצטבר לרקמת הסחוס שחיקת הסחוס שבגב קשורה גם לתהליכים פיזיולוגיים וזאת עקב כך שהסחוס מאבד מנוזליו שמהווים כ – 85% ממרכיבו  בתקופת הגילאים עד גיל 30 שנים, לאחר מכן הוא מתחיל לאבד מהנוזלים עד לרמה של פחות מ – 70% ועקב כך הוא מאבד מגמישותו ומיכולתו למנוע זעזועים ותנועה תוך מפרקית תקינה.

טיפולי פיזיותרפיה לבעיות של שחיקת סחוס גב

בבואכם אל הפיזיותרפיסט מומלץ להצטייד בבדיקות שבצעתם כגון צילום רנטגן, הדמיה מסוג MRI  או CT של הגב. הפיזיותרפיסט יבחן את הבדיקות וישאל אתכם סדרת שאלות לגבי ההיסטוריה הרפואית שלכם באופן כללי ושל תלונתכם על כאבי הגב שבגללן הגעתם אליו לטיפול.

בשלב הבא יבדוק הפיזיותרפיסט את טווחי התנועה של הגב ושל הצוואר ויזהה הגבלות וליקויים. תתבצע בדיקת כח שרירים רפלקסים ותחושה של האזורים הקשורים לעצבי החוליות שבאזור.

בשלב הבא של הבדיקה ימשש הפיזיותרפיסט את חוליות הקב, את שרירי הגב ויזהה נוקשויות ומוקדי כאב רלונטיים.

לאחר שבצע את האבחון והגיע למסקנה מה הבעיה ואיזה טיפול מתאים לבעייתכם, הוא יתכנן את הטיפול על פי מרכיביו ותדירותו.

שחיקת סחוס גב מגיבים מצויים לטיפולי פיזיותרפיה שכוללים טיפולים ידניים לפי טכניקות של מייטלנד, סיריאקס, מקנזי, בריאן אדוורדס, מאליגן שתקבלו במהלך הטיפול מו כן ישולבו מכשירים אלקטרו תרפיה כגון אולטרה סאונד, גירויים חשמליים מסוג interfacial curvature, גירויים חשמליים מסוג trans electrical nerve stimulation.

דרכי מניעה כטיפול עצמי בשחיקת סחוס גב וטיפול ביתי

הפיזיותרפיסט יתאים לכם סדרת תרגילים אישית מותאמת לליקויים שלכם וידריך אתכם כיצד לעבוד נכון בסביבת העבודה שלכם על פי עקרונות ארגונומיים.

המאמר נכתב על ידי :

מאיר אפל שהוא פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.

המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

 לקריאת מאמרים נוספים הקליקו על הקישורים הבאים:
תחזוקה יומיומית עצמית לכאבי גב
טיפולי פיזיותרפיה לפריצת דיסק
למה גם ספורטאים סובלים מכאבי גב