כאב גב מקרין לרגל בהריון


במהלך חודשי ההיריון מאחר והבטן תופחת בקצב איטי כל יציבת הגוף משתנה וקן הכובד משנה את מיקומו ביחס למקומו במצב שקדם להיריון. מכיוון שהבטן מושכת קדימה אז הנטייה לתקן את הנטייה של הגוף על ידי הבאת חגורת הכתפיים קדימה ושינוי המנח של אגן. כמו כן במהלך חודשי ההיריון עקב הפרשה מוגברת של הורמון ה - relaxin hormone pregnancy נוצרת החלשות של המייצבים הסטאטיים כלומר הרצועות המייצבות את החוליות ולכן עמוד השדרה נמצא בעומס מוגבר ולפיכך קיימת נטייה להופעת כאב גב מקרין לרגל בהריון .

מהי היציבה במצב רגיל

במבט מהצד אם נעמיד אנך לאורך הגוף שתפקידו לזהות את העמדה התקינה שבה הגוף מצליח לעמוד בקו ישר מבלי ליפול קדימה או אחורה נזהה שיש מעין קו דמיוני שמתחיל מהגולגולת באזור שמאחורי נקב השמיעה של האוזן, הקו יורד מטה לאורך גופי החוליות הצוואריות cervical vertebrae ממשיך מלפני גופי החוליות הגביות thoracic vertebrae של בית החזה, ממשיך מטה במרכז חוליות המותן lumbar vertebrae, עובר במרכז עצמות האגן pelvic bone ולאורך עצמות הירך femur bone ולאורך עצמות השוק tibia bone עד לכף הרגל. קו דמיוני זה מאפשר לגוף לעמוד בתמיכה מינימלית ובמאמץ אפסי של השרירים שצריכים לתמוך במבנה של השלד שלנו.

מהי יציבת הגוף במהלך ההיריון

כאמור במהלך חודשי ההיריון עקב גדילת הבטן הגוף נוטה לנוע קדימה ובעקבות זאת קו הכובד נמצא מאחור זוהי עוד אחת מהסיבות מדוע קיימת התגברות הופעת כאב גב מקרין לרגל בהריון.

הסיבות להופעת כאב מותני והקרנה לרגל במהל ההיריון.
במהלך 37 שנות עבודתי כ- פיזיותרפיסט מוסמך ע"י משרד הבריאות טיפלתי במאות אנשים שסבלו מכאבי גב שהקרינו לרגל, בין מטופלי היו מטופלות בחודשי ההיריון הראשוניים, או בחודשי ההיריון המתקדמים. כמו כן הופעת כאבי גב מקרינים לרגל הופיעו דווקא לאחר הלידה. הסיבות לכך מגוונות, החל מהגברת הפרשת הורמון הפלקסין, או עקב שינויי היציבה, או עקב הלחצים במפרקי האגן האחוריים sacroiliac joints שהם מפרקים חשובים למהלך הלידה משום שהם נעים אחורנית, כמעיין צירי דלתות, בכדי לאפשר לעובר לצאת דרך תעלת הלידה. כמו כן ניתן למנות סיבה נוספת לכאבי הגב שמקרינים לרגל את הלחץ המוגבר שמופעל על הדיסקים הבן חוליתיים שעקב העלייה במשקל לצד שינוי היציבה נדחסים הדיסקים ונוצר נזק לסיבים החיצוניים שעוטפים את הדיסקית, מסיבה זו נוצר בלט דיסק בשלב הראשון והוא לוחץ על רקמת העצב הסמוכה אליו ולכן מופיעים כאבים מותניים והקרנות לרגליים.

הסימנים והסימפטומים

התלונות האופייניות הינן כאב ראשוני בגב התחתון ובאזור העכוז שמתגבר לאורך התפתחות שלבי ההיריון. בשלב מתקדם יותר הכאב גם מקרין לכיוון הרגליים באזורים שונים שלהם. הכאב מתגבר ומושפע משינויי יציבה כגון ישיבה ממושכת, עמידה ממושכת הרמת חפצים, שיעול ועיטוש חזקים.
בבדיקה ובצפייה ביציבת האישה ההרה נזהה שינויים בתנוחת העמידה ובמיקום קו הכובד ביחס לעמוד השדרה. 

טיפולי פיזיותרפיה

ניתן להקל ולשחרר את הלחצים המופעלים על חוליות הגב התחתון ועל מפרקי האגן האחוריים. הטיפולים משלבים טכניקות ידניות עדינות לאיזון הלחצים במפרקי האגן, בהרפיית הלחץ המופעל על חוליות והדיסקים הבין חוליתיים. בנוסף ניתן לשלב הדרכה בתרגילים עצמיים יומיומיים שמטרתם להקל על הלחץ שמופעל על עצבי עמוד השדרה. ניתן לבצע טיפול בעזרת אולטרה סאונד למפרקי האגן האחוריים sacroiliac joints הטיפול שטחי ולא מסכן.

אם נתקלתם בשאלות תוכלו לקבל מענה טלפוני חינם בקישור הבא: פנו אלינו

לסיכום
תלונות של נשים במהלך חודשי הריונן על כאבי מותני שמקרין לרגליים הינן תלונות שכיחות. ניתן להקל ולעזור לעבור את תקופת ההיריון מבלי לסבול שלא לצורך מעוד בעיה בנוסף לבעיות, לאי הנוחות ולסבל של ההיריון והלידה.

לקריאת מאמרים נוספים העוסקים בכאבי גב היכנסו לקישורים הבאים:

הקשר בין כאבי גב לבין עבודה ממושכת מול המחשב

טיפולי פיזיותרפיה לעקמת עמוד השדרה

הסיבות והטיפול השמרני להופעת כאבי גב, בלט דיסק, פריצת דיסק