פיזיותרפיה – כאבי גב בעבודה מול המחשב

פיזיותרפיה כשיטת טיפול בכאבי גב בעבודה מול מחשב במהלך שנות עבודתי המרובות משנת 1981 בתור פיזיותרפיסט מוסמך מטעם משרד הבריאות במסגרות רבות כגון בקופות החולים, בבתי אבות, עם אגודות ספורט, כאחראי מכון פיזיוטרפיה בקופת חולים מאוחדת ובמרפאתי הפרטית, נחשפתי לאלפי מטופלים שהתלוננו על כאבי גב במהלך שעות העבודה המרובות.

מי הן האוכלוסיות שמתלוננות על כאבי גב?

במהלך שנות השמונים והתשעים של המאה הקודמת זיהיתי שרוב מטופלי שהתלוננו על כאבי גב היו מקהילת עובדי הצווארון הכחול במקצועות מגוונים כגון: מכונאי רכב, שיפוצניקים, חקלאיים ועוד עובדי כפיים אחרים. ברור היה לי שסוג העבודה הפיזית שלהם שכלל הרמת משאות כבדים, כפיפה ממושכת והעמסה על הגב חושף אותם לנזקים למערכת השלד והתנועה ויוצר נזקים מצטברים מלווים כאבי גב. מטופלים אלו שהופנו לטיפול פיזיותרפיה הגיעו עם תוצאות צילומי הרנטגן ובהם נראו שינויים ספונדילוטיים [Spondylosis ] והצרות המרווח הדיסקוגניDiscogenic] Space ] שרמז על היווצרות בלט או פריצת דיסק Herniated Disc]. התלונות שאפינו את קבוצת המטופלים מקבוצת הצווארון הכחול היו הופעת כאבי גב מלווה בהקרנת כאב לאורך הרגל הידועה בשם אישיאס או סיאטיקה [Sciatica].

במהלך סוף שנות התשעים והאלפיים הופתעתי לגלות כי המאזן השתנה לכוון עובדי הצווארון הלבן. כמות המטופלים שתלונותיהם על הופעת כאבי גב גדלה והם השתייכו לעובדי הצווארון הלבן כגון עובדי ההי-טק, עורכי דין, פקידים ועובדי בנק שהמכנה המשותף שלהם ישיבה ממושכת ברצף של שעות ללא שינויי תנוחה וללא הכוונה נכונה כיצד יש לעצב את סביבת העבודה שלהם מהיבט ארגונומיה וכיצד עליהם לשפר את יציבת הגב שלהם תוך כדי הפעלה נכונה בתרגילי פיזיותרפיה מניעתיים.

כאבי גב מהם סובלים עובדי המשרד וקהילת עובדי המחשב

הופעת כאבי גב בקרב עובדי המשרד שמעבירים את יומם בישיבה ממושכת מול המחשב נגרמת עקב מספר גורמים: ישיבה ביציבה לקויה, תכנון לקוי של בסיבת העבודה מהיבט ארגונומיה, מיעוט פעילות גופנית מניעתית תוך כדי שעות העבודה הממושכות.

הנזק המצטבר לעמוד השדרה תוך כדי שעות העבודה המרובות נגרם לרקמות עמוד השדרה [מפרקים בין חולייתיים, רצועות מייצבות, דיסקוסים בין חולייתיים, שרירי מייצבי הגב, עצבי עמוד השדרה, כלי הדם עורקיים האחראיים על הספקת דם עשיר בחמצן ובחומרים בונים לצד סילוק הפסולת בעזרת כלי הדם הורידים]. כאמור קיימים מבנים רבים שאנו מזיקים להם באמצעות ישיבה ממושכת ביציבה לקויה, הנזק לא חייב להיווצר עקב טראומה פתאומית חזקה אלא עקב ישיבה ממושכת שתיצור נזק אופייני יותר שמהווה גורם רב משמעות להיווצרות כאבי גב.

מניעת היווצרות כאבי גב תחתון במהלך העבודה המשרדית מול המחשב.

בכדי למנוע את היווצרותם של כאבי גב במהלך העבודה המשרדית צריך להתייעץ עם יועץ ארגונומיה – פיזיותרפיסט, שידריך את העובדים על פי מבנה גופו ואפיוני העבודה של כל עובד בשלושה נושאים:

  • יציבה נכונה בסביבת העבודה .
  • עיצוב ארגונומיה של סביבת העבודה.
  • תרגול פיזיותרפיה מניעתי שיתבצע במהלך העבודה.

טיפולי פיזיותרפיה לסובלים מכאבי גב

כאשר מופיעים כאבי גב יש לפנות לטיפולי ע"י פיזיותרפיסט שיבצע אבחון ויזהה את גורמי הליקוי בעמוד השדרה התחתון או העליון. יחליט על טיפול פיזיותרפיה פרטני מתאים בשילוב עם טיפולי אלקטרו תראפיה מתאימים ובהמשך לאחר פיתרון הבעיה ידריך בתרגילים לחיזוק, הארכה ושיפור היציבה. לשם ביצוע הבדיקה הראשונה והאבחון המדויק מומלץ להצטייד בבדיקות קודמות כגון צילומי רנטגן, CT ,MRI מיפויי עצמות, אולטרה סאונד.

לסיכום: בכדי למנוע כאבי גב במהלך העבודה במשרד מול המחשב יש צורך בהתאמת סביבת העבודה, שיפור היציבה ותרגול מניעתי.

לקריאת מאמרים נוספים הקשורים בגב היכנסו ל:

מי היא האוכלוסייה שנוטה לסבול מהגב

מהו התהליך שבו נוצר פריצת דיסק

למה נשים בהריון נוטות לסבול מכאבי גב תחתון