כאבי גב, בלט דיסק, בקע דיסק, פריצת דיסק

כאבי גב עקב בלט דיסק, פריצת דיסק או בקע דיסק

פריצת דיסקוס מותני בגובה חוליות L4-L5 הינו האיזור בעל השכיחות הגבוהה ביותר. הסיבה נעוצה בכך שכ-40% מהתנועה של הגב התחתון עוברת בין החוליות L4 ל- L5 ועקב כך האיזור חשוף לעומסים כבדים למתיחה בין חולייתית ולאי יצידות המבנה הדיסקוגני.

כאבי גב נגרמים עקב פריצת דיסקוס ולחץ שמופעל על הרקמה העצבית במספר אפשרויות: שורש העצב, הסיבים התחושתיים שמעצבבים את הדיסקוס הבין חולייתי, או העצבים שמעצבבים את יתר הרקמות הרכות והמפרק הבין חולייתי בגובה המתאים.

כאבי גב אלו ניתנים לטיפול על ידי פיזיותרפיה מנואלית לצד טיפולי אלקטרוטראפיים וחיזוק שרירים סגמנטלי מותאם לאיזור

הוכח מדעית כי החל מגיל 30 מתחיל הדיסקוס הבין חולייתי לאבד נוזלים ובכך לגרום להפעלת לחצים על הרקמה העצבית הסמוכה אליו.

איך מטפלים במטופל עם כאבי גב עקב פגיעה בדיסקוס?

ההמלצה היא קודם כל לנוח – אבל במידה אם הגב כואב, רצוי לנוח. זאת בכדי למנוע שימוש יתר בשרירי הגב. אין זה אומר להישאר במיטה במשך שבוע משום שגם מנוחה רבה מידי יכולה לגרום לכאבי גב להחריף. לאחר המנוחה הקלה, מומלץ לקום, להסתובב, ולהתמתח דבר שיכול לעזור למנוע כאבים נוספים.

פריצת דיסק

 1. תרופות 
  כיום יש מגוון רחב של תרופות שניתן לבחור על מנת להקל בכאבי גב כשיש גם בלט דיסק. התרופות מיועדות לשיכוך כאבים, להפחתת דלקת, להתכווציות התכווצויות שרירים וכמו כן להרגעת הכאב. רבות מן התרופות זמינות באופן חופשי ( (Over the Counter בבתי המרקחת ותרופות אחרות מחייבות מרשם רופא.
 2. טיפולי חום/קור 
  טיפול בקור ו/או יכול לעזור להפחית דלקת, לעזור להתכווצות שרירים וכאב. טיפול בקור עשוי להיות מומלץ מיד לאחר נקע. ניתן לקרר את הגב באמצעות קוביות קרח, מגבות/רטיות עם קוביות קרח או לעשות אמבטיה קרה.
  טיפול בחום לגב כואב ניתן לעשות באמצעות רטייה חמה, כרית חימום יבשה או לחה, או הידרותרפיה (אמבטיה חמה). טיפול חום יכול לעזור שרירים לרפא עוויתות ולהרפות שרירים מתוחים וכמו כן להקל על הכאב ולהגדיל את טווח התנועה.
  אין כללים קבועים לגבי איזה טיפול יש לעשות (קור או חום) אך ההמלצה היא להמשיך עם מה שמרגיש יותר טוב לגב.
 3. מסאז' 
  עיסוי הוא הטיפול רווח ופופולארי שיכול לעזור להקל על מתח שרירים, התכווצויות, דלקות, כאבים, נוקשות וכאב. בנוסף, עיסוי יכול לעזור לשפר את מחזור הדם, את הגמישות ואת טווח התנועה. עיסוי יכול להתבצע ע"י מעסה מקצועי או שניתן גם להיעזר במכשירי מיני עיסוי אוטומטיים באופן עצמאי, אשר יכולים לסייע להגדיל את זרימת הדם ולהקל על הכאב.
 4. ביקור אצל הרופא 
  הדבר החשוב ביותר שיש לזכור לגבי התקפים של כאבי גב הוא שאם הם מתרחשים לעתים קרובות והכאב מתחיל להפריע לפעילות הרגילה, זה הזמן לראות את רופא המשפחה.

האם יש פתרון לבעיות כגון בלט דיסק, בקע דיסק פריצת דיסק

החדשות הטובות הן כי בעיות גב ביותר ניתן לטפל בשיטות לא ניתוחיות. אך באם לא מטפלים בהם ולא בודקים אותם – יכולות להיות לכך השלכות בריאותיות חמורות לכן באם יש כאבי גב בצורה תכופה – ההמלצה היא לראות את רופא המשפחה או פיזיותרפיסט מומחה.המאמר נכתב על ידי :

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת מאמרים נוספים היכנסו לדפים:

מאז שהשמנתי החמירו כאבי הגב שלי האם יש קשר לזה

צריך לתרגל יום יום ובכך לעזור לגב

הקשר בין עקמת עמוד השדרה לבין כאבים בגב