כאבי גב, בלט דיסק, בקע דיסק, פריצת דיסק

כאבי גב עקב בלט דיסק, פריצת דיסק או בקע דיסק

פריצת דיסקוס מותני בגובה חוליות L4-L5 הינו האיזור בעל השכיחות הגבוהה ביותר. הסיבה נעוצה בכך שכ-40% מהתנועה של הגב התחתון עוברת בין החוליות L4 ל- L5 ועקב כך האיזור חשוף לעומסים כבדים למתיחה בין חולייתית ולאי יצידות המבנה הדיסקוגני.

כאבי גב נגרמים עקב פריצת דיסקוס ולחץ שמופעל על הרקמה העצבית במספר אפשרויות: שורש העצב, הסיבים התחושתיים שמעצבבים את הדיסקוס הבין חולייתי, או העצבים שמעצבבים את יתר הרקמות הרכות והמפרק הבין חולייתי בגובה המתאים.

כאבי גב אלו ניתנים לטיפול על ידי פיזיותרפיה מנואלית לצד טיפולי אלקטרוטראפיים וחיזוק שרירים סגמנטלי מותאם לאיזור

הוכח מדעית כי החל מגיל 30 מתחיל הדיסקוס הבין חולייתי לאבד נוזלים ובכך לגרום להפעלת לחצים על הרקמה העצבית הסמוכה אליו.

ההבדל בין בלט דיסק לבין פריצת דיסק או לבין בקע דיסק ניתן לזיהוי בבדיקות כגון MRI או בדיקת CT של עמוד השידרה המותי, המאבחן מזהה את גודל וחומרת הנזק שנגרם לדיסק ומה הוא עומק חדירת והלחץ שמופעל על היצבים ועל השק הטקאלי.

איך מטפלים במטופל עם כאבי גב עקב פגיעה בדיסקוס?

ההמלצה היא קודם כל לנוח – אבל במידה אם הגב כואב, רצוי לנוח. זאת בכדי למנוע שימוש יתר בשרירי הגב. אין זה אומר להישאר במיטה במשך שבוע משום שגם מנוחה רבה מידי יכולה לגרום לכאבי גב להחריף. לאחר המנוחה הקלה, מומלץ לקום, להסתובב, ולהתמתח דבר שיכול לעזור למנוע כאבים נוספים.

פריצת דיסק

 1. תרופות 
  כיום יש מגוון רחב של תרופות שניתן לבחור על מנת להקל בכאבי גב כשיש גם בלט דיסק. התרופות מיועדות לשיכוך כאבים, להפחתת דלקת, להתכווציות התכווצויות שרירים וכמו כן להרגעת הכאב. רבות מן התרופות זמינות באופן חופשי ( (Over the Counter בבתי המרקחת ותרופות אחרות מחייבות מרשם רופא.
 2. טיפולי חום/קור 
  טיפול בקור ו/או יכול לעזור להפחית דלקת, לעזור להתכווצות שרירים וכאב. טיפול בקור עשוי להיות מומלץ מיד לאחר נקע. ניתן לקרר את הגב באמצעות קוביות קרח, מגבות/רטיות עם קוביות קרח או לעשות אמבטיה קרה.
  טיפול בחום לגב כואב ניתן לעשות באמצעות רטייה חמה, כרית חימום יבשה או לחה, או הידרותרפיה (אמבטיה חמה). טיפול חום יכול לעזור שרירים לרפא עוויתות ולהרפות שרירים מתוחים וכמו כן להקל על הכאב ולהגדיל את טווח התנועה.
  אין כללים קבועים לגבי איזה טיפול יש לעשות (קור או חום) אך ההמלצה היא להמשיך עם מה שמרגיש יותר טוב לגב.
 3. מסאז' 
  עיסוי הוא הטיפול רווח ופופולארי שיכול לעזור להקל על מתח שרירים, התכווצויות, דלקות, כאבים, נוקשות וכאב. בנוסף, עיסוי יכול לעזור לשפר את מחזור הדם, את הגמישות ואת טווח התנועה. עיסוי יכול להתבצע ע"י מעסה מקצועי או שניתן גם להיעזר במכשירי מיני עיסוי אוטומטיים באופן עצמאי, אשר יכולים לסייע להגדיל את זרימת הדם ולהקל על הכאב.
 4. ביקור אצל הרופא 
  הדבר החשוב ביותר שיש לזכור לגבי התקפים של כאבי גב הוא שאם הם מתרחשים לעתים קרובות והכאב מתחיל להפריע לפעילות הרגילה, זה הזמן לראות את רופא המשפחה.

האם יש פתרון לבעיות כגון בלט דיסק, בקע דיסק פריצת דיסק

החדשות הטובות הן כי בעיות גב ביותר ניתן לטפל בשיטות לא ניתוחיות. אך באם לא מטפלים בהם ולא בודקים אותם – יכולות להיות לכך השלכות בריאותיות חמורות לכן באם יש כאבי גב בצורה תכופה – ההמלצה היא לראות את רופא המשפחה או פיזיותרפיסט מומחה.

עובדות ומיתוסים הקשורים בבעיית כאבי גב

היות וכאבי גב הם תופעה נפוצה, לכל אדם ברחוב יש דעה ואמונה כיצד הם נגרמים, כיצד לטפל בהם ואוסף של עצות מתוך ניסיון חיים. אבל לא תמיד כדאי להקשיב לכל שכן או אדם בתור לרופא אם אתם סובלים מכאבי גב. אספנו כמה מיתוסים בולטים וסיננו עבורכם מה אמיתי ומה לא אמיתי. 

מיתוס: צריך לשבת תמיד זקוף על מנת למנוע כאבי גב

נכון, ישיבה רפויה לא מיטיבה עם גבך. עם זאת, ישיבה ישרה מידי לזמן רב מידי ללא תנועה יכולה גם לגרום לעומס על הגב. אם אתה יושב הרבה, נסה את הדבר הבא כמה פעמים ביום: הישען לאחור על הכסא עם רגליים על הרצפה וצור עקומה קלה בגבך. אפילו טוב יותר: נסה לעמוד חלק מן היום, בעודך מדבר בטלפון או בעת קריאת חומרים לעבודה.

מיתוס: הרמת חפצים כבדים גורמת לכאבי גב

זה לא בהכרח כמה אתה מרים, זה איך אתה מרים. כמובן שאתה לא צריך להרים כל דבר שעלול להיות כבד מדי בשבילך. כאשר אתה מרים, תנמיך את גופך קרוב לאובייקט עם גב ישר והשאר את הראש למעלה. הזדקף באמצעות הרגליים, על מנת להרים את הנטל. אל תעקם או תכופף את הגוף תוך כדי הרמה. הרמה כזאת יכולה להזיק לגב, גם אם התכופפת להרים עיפרון שנפל מתחת לכסא.

הרמת חפצים כבדים גורמים לכאבי גב

מיתוס: להישאר במיטה עד שכאב הגב נעלם

כן, מנוחה יכולה לעזור אם מדובר בפציעה חריפה או במתיחה שגורמים לכאבי גב. אבל להישאר במיטה זה מיתוס. אחרי יום או יומיים במיטה כאב הגב שלך יכול להיות יותר גרוע. 

מיתוס: כאבי גב נגרמים תמיד על ידי פציעה

יכולות להיות סיבות רבות ומרובות להופעת כאבי גב. ניוון דיסק, מחלות, זיהומים, דלקות, מבנה ואפילו נתונים תורשתיים יכולים להצטרף לרשימה.

על פי אותן הנחיות של האגודה האמריקאית, חולים ורופאים צריכים לשקול דיקור בין טיפולים לכאב גב, עבור חולים שלא מקבלים הקלה בכאב מטיפול סטנדרטי.יוגה, הרפיה פרוגרסיבית, פיזיותרפיה, טיפול קוגניטיבי התנהגותי כגון שיטת פלדנקרייז הם גם פתרונות אפשריים.

חוקרים ורופאים אמריקאים ממליצים שרופאים ומטופלים ישקלו בחיוב טיפול בעמוד השדרה ע"י פיזיותרפיסט עבור חולים הסובלים מכאבי גב.המאמר נכתב על ידי :

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת מאמרים נוספים היכנסו לדפים:

מאז שהשמנתי החמירו כאבי הגב שלי האם יש קשר לזה

צריך לתרגל יום יום ובכך לעזור לגב

הקשר בין עקמת עמוד השדרה לבין כאבים בגב