כאבי גב תחתון

האם כאבי גב תחתון היא המחלה של העולם המערבי

כאב גב תחתון הינה מחלה שמאפיינת כ-85% מהאוכלוסייה ללא קשר לגיל, למצב סוציו-אקונומי,למין, למקצוע או לסביבה שבה אנו חיים. בעיות בגב התחתון מתחילות בכל גיל ולכן לא ניתן להגדירן כבעיות שנובעות רק מתהליך שחיקתי עקב הזדקנות מבנה עמוד השדרה המותני.


מעט על מבנה הגב

בכדי להבין את המנגנון של הווצרות כאבי גב עלינו תחילה להכיר את מבנה עמוד השדרה על כל מרכיביו. עמוד השדרה המותני מורכב מחמש חוליות מותניות שמסומנות כ- L1 – L5 חמש חוליות העצה שמסומנות כ- S1 – S5 ושנים עד שלוש חוליות הזנב שמסומנות כ- Coccyx1- Coccyx 5. חמשת חוליות העצה יוצרות את מבנה העצה כיחידה אחת שמתחברת לשתי עצמות האגן Ilum באמצעות מפרק S.I.J . בין החוליות L1 – S1 נמצאים הדיסקוסים הבין חולייתים, כל המבנה הגרמי מיוצב ע"י רצועות צפופות ושרירים באורכים שונים שמתחברים בין החוליות בזויות ובאורכים שונים והם נקראים קבוצת זוקפי הגב. בין החוליות יוצאים העצבים שמעצבבים את הגפיים התחתונות, הן עצבוב תחושתי לאזורי התחושה והן עצבוב מוטורי שמפעיל את שריר הגפיים התחתונות.


סובלי מהופעת כאבי גב תחתון? לחצו כאן להתייעצות

סוגי כאבי גב

ניתן לחלק כאבי גב לשלושה שלבים: כאבי גב השלב החריף, כאבי גב השלב התת חריף והשלב הכרוני.

כאבי הגב יכולים להתבטא במספר צורות ובמספר אזורים בגב ו/או ברגליים. הכאב יכול להיות מרכזי או דו צדדי כולל פריסה לצדדים ככאבי גב שמקרינים לישבן למפשעה או ככאבי גב שמקרינים לאורך הגוף התחתון או אף לשתי הגפיים התחתונות.

כאבי גב מקומיים יכולים להתבטא ככאבים חדים מנדנדים וככאב שכולל התכווצות בשרירי הגב. כאבי גב המוקרנים יכולים להתבטא בצורת שריפה או כאב דוקר או כאב מושך כהתכווצות שרירים.

פריצת דיסקוס שתפעיל לחץ על העצב יכולה לגרום בנוסף לכאב גם לסימנים נאורו לוגיים שיבואו לידי ביטוי בירידה בתחושה השטחית, לפגיעה בכוח שרירים שתתבטא בחולשת שרירים, פגיעה בערנות הרפלקסים פגיעה בתחושה העמוקה שתגרום אף לירידה בשיווי המשקל וליציבות. פגיעה חמורה בעצבים יכולה להתבטא אף בחוסר שליטה על הסוגרים ויצירת קשיים בהטלת השתן.

כאבי גב יכולים להיווצר עקב אין ספור גורמים שחיקה איטית ומתמשכת כגון ישיבה ממושכת מול המחשב בתנוחות לא נכונות, נהיגה ממושכת ללא הפסקות מספיקות דרך פעילות ספורטיבית מאומצת מוגזמת ולא מבוקרת ועד לגורם טראומתי שכולל חבלה נפילה תאונת דרכים ותאונת עבודה.

כאבי הגב קשורים גם במבנה האנטומי היציבה, הגורם התורשתי ומושפעים מעודף משקל ואף מעישון. כאבי הגב הינם מחלה שצריך לטפל בה בשלב ההתקפי בדרך מותאמת, ובשלב הכרוני בדרך המניעה ועלינו להבין כי אם נתעלם מכאבי גב הם לא יפסיקו מעצמן אלא אף יחמירו ויחזרו בתדירות גבוהה יותר ובעוצמות חזקות יותר.

אבחון בעיות הגב מתבצע באמצעות בדיקה קלינית שתכלול תשאול ובדיקה תפקודית ולא מחייב ביצוע בדיקת רנטגן או עזרי הדמיה נוספים כגון CT או MRI. באבחון הקליני נבדוק את תנועתיות עמוד השדרה את טווח התנועה כוח השרירים הרפלקסים והתחושה השטחית.

סיבות וגורמים שעלולים לגרום לכאבי גב תחתון

הרמת משאות כבדים ויציבה לא נכונה הם לרב הגורמים העיקריים לכאבי גב. בכדי למנוע כאבי גב, שריר הגב, שאמורים לעזור לשאת משקלים כבדים, צריכים להיות חזקים דיו וגמישים על מנת שייקלו על תפקידו של עמוד השדרה. גם חיזוק של שריר הבטן העמוקים יכול למנוע כאבי גב. השרירים העמוקים נמצאים במקביל לגב ויוצרים איזון נכון בעת הרמה של משקל כבד. יציבה לא נכונה, גם היא יוצרת עומס המביא לכאבי גב. במקרים אלו, החוליות מאבדות את מיקומן הטבעי ובכך יוצרות לחץ על מקומות בהם לא ניתן לסחוב את המעמסה. כשיציבה לא נכונה מתרחשת לאורך זמן, הגוף מסגל את המנח הלא תקין של הגוף, דבר שמביא לסוג של ניוון וחוסר גמישות בגב הבאים לידי ביטויי בכאבי גב. אפשרות נוספת שחשוב לבדוק כחשים כאבי גב היא ליקויים בכף הרגל העלולים להשפיע על היציבה כגון כף רגל שטוחה או כף רגל קעורה.


כאבי גב תחתון באיזור האגן

הגב התחתון קשור לעצמות האגן. חוליות המותן נקראות בשם Lumbar Vertebra ומסומנות בסימנים L1-L5 מתחתן נמצאות חוליות העצה שנקראות בשם Sacrum ומסומנות בסימנים S1-S5 חוליות העצה הינם חלק ממבנה האגן ולכן כאב גב תחתון עשוי להיות קשור גם לחוליות המותן וגם לחוליות העצה שהן כאמור חלק ממבנה האגן.

בבדיקת פיזיותרפיה של איזור הגב התחתון חייבים לבדוק את מקור כאבי גב גם מהמיבנים החולייתיים של עמוד השדרה המותני וגם של עצמות האגן.

טיפולי פיזיותרפיה ינתנו לחוליות המותן ולמפרקי עצמות האגן.

בנוסף ישלב פיזיוטרפיסט גם טיפולי פיזיותרפיה משולבי טיפולי אלקטרותראפיה לשם הקלת הכאב והפחתת הנוקשות באיזור.

כאבי גב תחתון שלא יטופלו במהלך שמונה חודשים יכנסו לשלב כרוני וגורם זה יקשה על פתרון הבעיה לצמיתות

טיפולי פיזיותרפיה יכללו גם הדרכה לעבודה נכונה עם הגב וכן לתרגול יומי במהלך בבוקר בצהרים ובערב


הטיפול הפיזיותרפיה להתקף של כאבי גב

טכניקות פסיביות [מוביליזציות ומניפולציות עדינות] למפרקי חוליות עמוד השדרה שהמוכרות ביניהן הינם:

  • טיפולים לפי שיטת מק-קנזי.
  • טיפולים למפרקי עמוד השדרה, למפרקים פריפריים לפי שיטת מייטלנד
  • טיפולים למפרקי עמוד השדרה לפי שיטת בריאן אדווארדס


טיפולי אלקרו-תראפי לכאבי גב שכולל:

  • אולטרה סאונד
  • מכשירי לגירוי שטחי
  • מכשיר מתיחה לעמוד השדרה המותני, קבוע ולסירוגין
  • טיפול במכשור גלי הלם לנקודות טריגר שטחיות ועמוקות בשרירים


טיפול מניעתי לכאבי גב כולל:

תרגילים לחיזוק שרירי הגב והבטן, תרגילים להגמשת ולהארכת מפרקי ושרירי הגב, עבודה על שריר הגב היא חובה לכל מי שסובל מכאבי גב, אך הינה חיונית גם לאלו שלא. ענפי ספורט כגון שחייה, פילטיס, יוגה ופלדנקרייז, נוהגים לעשות שימוש רב בתרגילים לחיזוק שריר הגב, אך תרגילים אלו יכולים להשתלב גם בכל פעילות. חיזוק שריר הגב יכול להיעשות גם בבית או במשרד, פשוט על ידי ישיבה נכונה מול מסך המחשב או הטלוויזיה. לעיתים רק שינויי מנח הישיבה יכול לעשות את כל ההבדל ולשפר את ההרגשה.

 


המאמר נכתב על ידי:

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו

לקריאת מאמרים נוספים היכנסו גם לדפים הבאים:

נמאס לכם לסבול מהגב

חולשת שרירי הגב אחד מהגורמים לפריצת דיסק

אני סובלת מהגב האם בהריון הכאב יגבר לי

טיפול בכאבי גב - מידע בנושא