כאבי גב תחתון

האם כאבי גב תחתון היא המחלה של העולם המערבי

כאב גב תחתון הינה מחלה שמאפיינת כ-85% מהאוכלוסייה ללא קשר לגיל, למצב סוציו-אקונומי,למין, למקצוע או לסביבה שבה אנו חיים. בעיות בגב התחתון מתחילות בכל גיל ולכן לא ניתן להגדירן כבעיות שנובעות רק מתהליך שחיקתי עקב הזדקנות מבנה עמוד השדרה המותני.


מעט על מבנה הגב

בכדי להבין את המנגנון של הווצרות כאבי גב עלינו תחילה להכיר את מבנה עמוד השדרה על כל מרכיביו. עמוד השדרה המותני מורכב מחמש חוליות מותניות שמסומנות כ- L1 – L5 חמש חוליות העצה שמסומנות כ- S1 – S5 ושנים עד שלוש חוליות הזנב שמסומנות כ- Coccyx1- Coccyx 5. חמשת חוליות העצה יוצרות את מבנה העצה כיחידה אחת שמתחברת לשתי עצמות האגן Ilum באמצעות מפרק S.I.J . בין החוליות L1 – S1 נמצאים הדיסקוסים הבין חולייתים, כל המבנה הגרמי מיוצב ע"י רצועות צפופות ושרירים באורכים שונים שמתחברים בין החוליות בזויות ובאורכים שונים והם נקראים קבוצת זוקפי הגב. בין החוליות יוצאים העצבים שמעצבבים את הגפיים התחתונות, הן עצבוב תחושתי לאזורי התחושה והן עצבוב מוטורי שמפעיל את שריר הגפיים התחתונות.

סוגי כאבי גב

ניתן לחלק כאבי גב לשלושה שלבים: כאבי גב השלב החריף, כאבי גב השלב התת חריף והשלב הכרוני.

כאבי הגב יכולים להתבטא במספר צורות ובמספר אזורים בגב ו/או ברגליים. הכאב יכול להיות מרכזי או דו צדדי כולל פריסה לצדדים ככאבי גב שמקרינים לישבן למפשעה או ככאבי גב שמקרינים לאורך הגוף התחתון או אף לשתי הגפיים התחתונות.

כאבי גב מקומיים יכולים להתבטא ככאבים חדים מנדנדים וככאב שכולל התכווצות בשרירי הגב. כאבי גב המוקרנים יכולים להתבטא בצורת שריפה או כאב דוקר או כאב מושך כהתכווצות שרירים.

פריצת דיסקוס שתפעיל לחץ על העצב יכולה לגרום בנוסף לכאב גם לסימנים נאורו לוגיים שיבואו לידי ביטוי בירידה בתחושה השטחית, לפגיעה בכוח שרירים שתתבטא בחולשת שרירים, פגיעה בערנות הרפלקסים פגיעה בתחושה העמוקה שתגרום אף לירידה בשיווי המשקל וליציבות. פגיעה חמורה בעצבים יכולה להתבטא אף בחוסר שליטה על הסוגרים ויצירת קשיים בהטלת השתן.

כאבי גב יכולים להיווצר עקב אין ספור גורמים שחיקה איטית ומתמשכת כגון ישיבה ממושכת מול המחשב בתנוחות לא נכונות, נהיגה ממושכת ללא הפסקות מספיקות דרך פעילות ספורטיבית מאומצת מוגזמת ולא מבוקרת ועד לגורם טראומתי שכולל חבלה נפילה תאונת דרכים ותאונת עבודה.

כאבי הגב קשורים גם במבנה האנטומי היציבה, הגורם התורשתי ומושפעים מעודף משקל ואף מעישון. כאבי הגב הינם מחלה שצריך לטפל בה בשלב ההתקפי בדרך מותאמת, ובשלב הכרוני בדרך המניעה ועלינו להבין כי אם נתעלם מכאבי גב הם לא יפסיקו מעצמן אלא אף יחמירו ויחזרו בתדירות גבוהה יותר ובעוצמות חזקות יותר.

אבחון בעיות הגב מתבצע באמצעות בדיקה קלינית שתכלול תשאול ובדיקה תפקודית ולא מחייב ביצוע בדיקת רנטגן או עזרי הדמיה נוספים כגון CT או MRI. באבחון הקליני נבדוק את תנועתיות עמוד השדרה את טווח התנועה כוח השרירים הרפלקסים והתחושה השטחית.


כאבי גב תחתון באיזור האגן

הגב התחתון קשור לעצמות האגן. חוליות המותן נקראות בשם Lumbar Vertebra ומסומנות בסימנים L1-L5 מתחתן נמצאות חוליות העצה שנקראות בשם Sacrum ומסומנות בסימנים S1-S5 חוליות העצה הינם חלק ממבנה האגן ולכן כאב גב תחתון עשוי להיות קשור גם לחוליות המותן וגם לחוליות העצה שהן כאמור חלק ממבנה האגן.

בבדיקת פיזיותרפיה של איזור הגב התחתון חייבים לבדוק את מקור כאבי גב גם מהמיבנים החולייתיים של עמוד השדרה המותני וגם של עצמות האגן.

טיפולי פיזיותרפיה ינתנו לחוליות המותן ולמפרקי עצמות האגן.

בנוסף ישלב פיזיוטרפיסט גם טיפולי פיזיותרפיה משולבי טיפולי אלקטרותראפיה לשם הקלת הכאב והפחתת הנוקשות באיזור.

כאבי גב תחתון שלא יטופלו במהלך שמונה חודשים יכנסו לשלב כרוני וגורם זה יקשה על פתרון הבעיה לצמיתות

טיפולי פיזיותרפיה יכללו גם הדרכה לעבודה נכונה עם הגב וכן לתרגול יומי במהלך בבוקר בצהרים ובערב


הטיפול הפיזיותרפיה להתקף של כאבי גב

טכניקות פסיביות [מוביליזציות ומניפולציות עדינות] למפרקי חוליות עמוד השדרה שהמוכרות ביניהן הינם:

  • טיפולים לפי שיטת מק-קנזי.
  • טיפולים למפרקי עמוד השדרה, למפרקים פריפריים לפי שיטת מייטלנד
  • טיפולים למפרקי עמוד השדרה לפי שיטת בריאן אדווארדס


טיפולי אלקרו-תראפי לכאבי גב שכולל:

  • אולטרה סאונד
  • מכשירי לגירוי שטחי
  • מכשיר מתיחה לעמוד השדרה המותני, קבוע ולסירוגין
  • טיפול במכשור גלי הלם לנקודות טריגר שטחיות ועמוקות בשרירים


טיפול מניעתי לכאבי גב כולל:

  • תרגילים לחיזוק שרירי הגב והבטן
  • תרגילים להגמשת ולהארכת מפרקי ושרירי הגב

לקריאת מאמרים נוספים היכנסו גם לדפים הבאים:

נמאס לכם לסבול מהגב

חולשת שרירי הגב אחד מהגורמים לפריצת דיסק

אני סובלת מהגב האם בהריון הכאב יגבר לי

טיפול בכאבי גב - מידע בנושא