איך להקל על כאבי גב ללא תרופות

פיזיותרפיה ותרגילים להקלה על כאבי גב וללא תרופות

כאב גב הוא הסימן לנזק בגב שגופנו שולח אל המוח אשר מכווץ את שרירי הגב בניסיון להגן על האזור הפגוע. התכווצות השרירים מגבילה מאוד את התנועות שלנו. בכאבי גב חזקים התנוחה הנוחה ביותר היא שכיבה על הצד עם ברכיים מכופפות אל הבטן וסנטר מכוון לחזה (תנוחת העובר). הידיים צריכות להיות מוצלבות קדימה עם מרפקים מכופפים. ניתן לשים כריות רכות מתחת לראש ובין הבירכיים או הירכיים. תיזהרו לא לכופף את הראש אחורה.

אם אתם מעדיפים לשכב על הגב שימו כרית עגולה (או מגבת / שמיכה מגולגלת) מתחת לברכיים. אם אתם שוכבים על הבטן, תשכבו עם הבטן על הכרית והניחו אותה מתחת לראש. המזרן צריך להיות מספיק רך על מנת שהאזורים הפגועים לא יגעו במשטח קשה.

על מנת שתוכלו להיכנס למיטתכם בעודכם בוסלים מכאבי גב, רצוי כי תעמדו לצד המיטה, תכופפו את הברכיים ותחזקו את שרירי הבטן. תשימו ידיים על המיטה ותתחילו להתיישב לאט כאשר גופכם נתמך ביד אחת שכבו על הצד והרימו את הרגליים הכפופות על המיטה. ניתן גם לזחול על המיטה ולשכב על הצד בו חשים פחות כאב.

הכאב יכול להימשך גם בשכיבה ולכן חשוב מאוד ללמוד להרפות את הגב. תנסו ותמצאו תנוחה מתאימה. תעצמו את העיניים ותנשמו עמוק ולאט. תרגישו את השרירי הגב שלכם רפויים. חשוב גם ללמוד להתנועע בתנוחה ה"לא כואבת" על מנת לעשות עיסוי קל של מקום הכאב וגם לבצע תרגילי נשימה והרפיה. בשכיבה בתנוחה מתאימה תלטפו בעדינות את האזור הכואב – זה יעזור להקל על הכאב.

כדי לקום מהמיטה תתקרבו אל הקצה, תיישרו את הרגליים בזהירות ותורידו אותן מהמיטה. לפני שתתחילו לקום תחזקו את שרירי הבטן ותתיישבו על המיטה. תיישרו את הידיים קדימה ותקומו מהמיטה בלי להרפות את שרירי הבטן עדיין.

כדי להקל על כאבי הגב תנסו לעשות תרגילים הבאים:

  1. תישענו עם הגב אל קיר עם כפות הרגליים קצת הצידה. תחזקו את שרירי הבטן כדי לשחרר את שרירי הגב. בתנוחה כזאת ניתן להתלבש.
  2. תרימו רגל אחת ותשימו אותה על השרפרף. שרירי הגב ישתחררו ויקלו על הכאב.
  3. תעבירו משקל מרגל אחת לשנייה.

בפעילות היום יומית תשתדלו להימנע מתנועות מהירות שעלולות להגביר את הכאבים: סיבובי הראש והגוף, כיפוף הראש אחורנית, ישיבה ממושכת.

הסימנים המאפיינים כאבי גב כאבי גב במהלך תקופת ההיריון שאלות ותשובות לגבי כאבי גב אבחון וטיפול בכאבי גב תחזוקה יום יומית למניעת כאבי גב כאבי גב תחתון כאבים ראש על רקע נזק צווארי טיפול לתסמונת מוצא החזה טיפול בפריצת דיסקוס כאבי גב עליון ושכמות יציבה תרגול ומניעה במהלך העבודה המשרדית/ איך תמנעי מכאבי גב במהלך עבודתך חשיבות זוקפי הגב במניעת כאבי גב כאבי גב עקב היצרות תעלת עמוד השדרה המותני [Lumbar Spinal Stenosis] כאבי גב עקב מחלת אוסטיאופורוזיס פיזיותרפיה ומניעת כאבי גב כאבי גב עליון הטיפולים המומלצים פיזיותרפיה כשיטת טיפול עקב כאבי גב בעבודה מול מחשב כאבי גב עקב ספונדילוליזיס [Spondylolysis] וספונדילוליסטזיס [Spondylolystesis] פיזיותרפיה – כאבי גב עקב השמנת יתר

כאבי גב עקב נהיגה ממושכת-הסיבות והטיפול המתאים כאבי גב עקב עקמת בעמוד השדרה [SCOLIOSIS] פיזיותרפיה לשינויים בעמוד השדרה שגורמים כאבי גב כאבי גב יש פתרון שבר דחיסה בחוליות הגב פיזיותרפיה לבקע דיסק פריצת דיסק בלט דיסק בעמוד שדרה מותני פיזיותרפיה לבלט דיסק בעמוד השדרה הצווארי.


נכתב על ידי

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.


לקריאת מאמרים נוספים איך לעזור לכאבי גב ללא נטילת תרופות היכנסו לקישורים הבאים:

איך ניתן להימנע מכאבי גב בזמן העבודה

השפעת נעלים לא נוחות על כאבי גב

הקשר בין נהיגה ממושכת לבין כאב גב תחתון