טיפול בכאבי גב עליון ושכמות

כאבי גב ושכמות סימנים ואבחון

כאבי גב עליון באזור השכמות נובע ממספר רב של מבנים באזור, שרירי הצוואר שרירי הגב העליון חוליות הצוואר חוליות הגב העליון רקמות רכות נוספות כגון: בורסות וגידים.

אזור זה מורכב ומסובך מבחינה אנטומית השרירים מיצבי עמוד השדרה וקבוצת השרירים שמתחברים אל השכמות ומפעילים את השכמה בסנכרון עם תנועת הכתף לכל הכיוונים האפשריים.באזור השכמות קיימת מקלעת עצבים מסובכת שמקורה מחוליות עמוד השדרה הצווארי ונמשכת לזרועות לאמות ולאצבעות. גירוי שרירי השכמה. שהרגיש מביניהם הוא שריר מרים השכמה (Levator Scapula) מפעיל לחץ על רקמת הבורסה שמתחתיו וזו כתגובה שולחת גירוים של כאב מתח ונימול לכיוון הכתף הזרוע ואף יכולה להרחיק את ההקרנה עד לקצוות האצבעות.

המבנה המורכב של אזור הגב העליון והשכמות שמערב בתוכו מבנים שכוללים עצבים רבים, מסת שרירים רב שכבתית כגון שריר הטרפזיוס שמתחיל מתחת לגולגולת בהתחברותו לרכס האחורי של הגולגולת ויורד מטה עד לקצה חוליות הגב התחתון לחוליה T12, ומתפרס לצדדים ונאחז בצד החיצוני של עצמות השכמה. ולכן אנו מזהים את הקשר בין כאבי שכמות צוואר ראש ואף הקרנה לאורך הזרועות והאמות שמקורן בנקודות טריגר trigger points שמפוזרות בין סיבי השרירים.

במהלך 42 שנות עיסוקי כפיזיותרפיסט מוסמך על ידי משרד הבריאות פנו אלי אלפי מטופלים בבקשת מזור לכאבי שכמות ממושכים, להלן מספר דוגמאות:

ריקי. ד פנתה בתאור: אני בת 39 עובדת שנים בהיי טק ובחצי שנה האחרונה התפתח כאב בשכמה הימנית באזור שקרוב לחוליות הגב העליון, הכאב מופיע בכל פעם שאני נמצאת בעבודה לאחר כחצי שעה מול המחשב אל הכאב מתווספת גם תחושה שמתבטאת בתחושת שריפה ולחץ שמתחיל מהעורף בנקודה בצד ימין מאחורי העורף באזור קרוב לאוזן. הכאב מפריע לי מאד ומשתק אותי ולא מאפשר לי להתמיד בעבודה. 

בתשובתי לריקי ניסיתי להרגיע אותה שהבעיה שהיא תיארה מוכרת לי ושטיפלתי במאות מקרים דומים ושלדעתי מדובר בגירוי עצבי שלוחץ ומקרין לכיוון העורף. ושאני ממליץ שתגיע להבדק במרפאתי ושהטיפול שאני ממליץ כולל טיפול באמצעות פיזיותרפיה מנואלית ומכשור גלי הלם ממוקד לשכמה.

רעות . א התקשרה ותיארה סיטואציה שונה: אני מהנדסת בחברת הייטק מעבירה את יומי בעמדת המחשב ולאחרונה חשתי כאב חד בגב העליון באזור שבין השכמות שגורם לשריפה ולחץ נוראי שמקרין קדימה לכיוון בית החזה שמתבטא בתחושה שאינני מסוגלת להכניס אוויר לתוך הריאות. כל הבדיקות שבצעתי לא זיהו שום בעיה בלב ובריאות.

הסברתי לרעות הסברתי שהמקרה שהיא תיארה מוכר לי ושכפי הנראה מדובר בטריגר פוינט שנמצא בין סיבי שרירי trapezius muscle ו- rhomboids major and minor שממוקמים באזור השכמות והגב העליון ושניתן בעזרת פיזיותרפיה מותאמת אישית לפתור את כאביה ותלונתה.

 רועי ח. פנה לבקש עזרה וסיפר שהוא פעיל בחדר כושר מרים משקלות ועובד קשה מאח במהלך יום העבודה בנגריה שבבעלותו. הוא התלונן על כאבי צוואר שיורדים למטע לאורך הצוואר והגב העליון ונעצרים בנקודה בצד ימין של הכתף האחורית ליד השכמה. רועי קבר עשה MRI לחוליות הצוואר ולא מצאו כלום והוא לא מסוגל לישון בלילה יותר משעה וחצי ואחר כך הוא מתעורר עם כאב שמקרין לאורך האמה הימנית עד לזרת הימנית. 

בתשובתי לרועי הסברתי שכפי הנראה מדובר בגירוי עצבי שמקורו מחוליות הגב העליון שגורמים להקרנה לכיוון האמה והזרת, הסברתי שעליו להגיע לבדיקה / טיפול שכולל שילוב של טיפול ידני + טיפול באמצעות מכשור אלקטרו תראפי והתאמת תרגול מותאם אישית.


מעוניינים במידע על טיפול בכאבי גב עליון ושכמות? צרו קשר


כאבי ראש גם הם מתאפיינים כתגובה של גירוי איזור השכמות, נוקשות בעורף ובצוואר ומתח בשרירי הטרפציוס [Trapezius] שהינם שרירים יריעתיים דקים שמתפרסים בצורת טרפז מבסיס הגולגולת דרך חוליות הצוואר ועד קצהו התחתון של הגב העליון, משכמה אחת אל השכמה השנייה.

רבים הם המטופלים שמגיעים אלי עם תלונות של כאבים בגב העליון, כאב אשר מלווה בהקרנה לכיוון העורף ועד למצח בצורת כבדות עייפות ואף נימול לאורך הזרוע האמה ועד לקצות האצבעות. המטופלים באים ממגוון רב של עיסוקים ומתוך כך הבעיה איננה קשורה לסוג מסוים של עיסוק אלא יכולה להתאים לכל חתכי האוכלוסייה לכל הגילאים, ללא הבדלים של מין או מצב סוציו-אקונומי.

התלונות שמאפיינות כאבי גב העליון

טיפול בכאבי גב עליון

  • שאני יושבת ומקלידה על המחשב אני חשה מתח וכאב בצוואר ובשכמות.
  • בסוף יום העבודה כאשר אני עייף אני מרגיש כיצד הלחץ המצטבר של כל שעות העבודה מזדחל אל העורף ויורד לכיוון השכמות.
  • אני נהג אוטובוס ותוך כדי הנהיגה אני חש עייפות מצטברת בעורף,תחושת ידיים כבדות ועקב כך אני חייב להשעין אותם על תמיכה כלשהיא, בנוסף תחושת המתח עוברת לאט לכיוון הגב התחתון.
  • אני עובד כתכנת מחשבים ולאחר כשלוש שעות עבודה רצופה אני מרגיש כיצד הצוואר מתאבן וקשה לי להחזיק את הראש בתנוחה ישרה וזקופה עקב הופעת מתח מאזור השכמות שמקרין לאט לכיוון יד ימין.
  • בשבועות האחרונים אני מתעורר לאחר 3 שעות שינה עם תחושת כאב צווארי מלווה בהגבלת תנועה ברצוני לציין שאני נוהג לישון על הבטן כשפני מסובבים הצידה.
  • תוך כדי הנגינה בפסנתר אני חש כאב בצוואר ובשכמות והכאב מקרין לכיוון ידיי ומתבטא גם בתחושת שריפה ונימול באצבעותיי.
  • במהלך צפייה ממושכת בטלוויזיה אני חשה עייפות בצוואר ובהקרנת כאבים לעבר הרכות והמצח.

תלונות אלו מלוות בהיעדרויות מהעבודה, בפגיעה ברצף העבודה ובירידה בתפוקת העבודה. היעדרויות אלו מסתכמות בהפסדים כבדים למשק הישראלי בכלל ולמעסיקים בפרט.

ברור כיום שבכדי לפתור בעיות אלו ולהקל על תלונותיהם של המטופלים אנו זקוקים לשלוב של טיפול בכאבי גב עליון באמצעות פיזיותרפיה לצד ייעוץ ארגונומיה לתכנון ולעיצוב סביבת העבודה הלקויה.המאמר נכתב על ידי:

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.


לקבלת ייעוץ טלפוני חינם לחצו על צור קשר

למאמרים נוספים בתחום היכנסו ל:

טיפול בכאבי גב

איך מטפלים בלי ניתוח בבלט דיסק

למה כואב הצוואר בזמן עבודה מול המחשב

מה עושים כשנתפס הצוואר