טיפול פיזיותרפי בפריצת דיסק L4-L5

טיפול בפריצת דיסק בחוליות L4-L5 שהוא האזור הפגיע ביותר בגב התחתון

האזור הפגיע ביותר בגב התחתון בעל הנטייה הגבוהה ביותר לפריצת דיסק הוא בדיסק שבין החוליות המותניות L4-L5. הסיבה לכך נובעת מכך שזהו אזור בעל גמישות ייתר שכ- 40% מתנועה באזור המותני עוברת בן שתי החוליות הללו. עקב כך באזור קיימת תנועתיות ייתר והתנועות בכיוון כפיפה, פשיטה, הטיה צדית וסיבוב לשני הכיוונים עוברות בציר האורך הרוחב והחזיתי שבין חוליות L4-L5. לשם כך מומלץ להבין את האנטומיה של עמוד השדרה ועצמות האגן.

סוגי הדמיה לזיהוי פריצת דיסק L4-L5

ההדמיה הטובה ביותר לזיהוי פריצת דיסק הינה בדיקת CT או בדיקת MRI, שתי בדיקות אלו מדגימות את המרווח הבן חולייתי באזור שבו נמצא הדיסק הבן חולייתי והצילום מתבצע על ידי הדמיית חתכים רוחביים בקפיצות של מילימטר בכל תמונה. כלומר המכונה עושה כאילו חתכים לרוחב ומציגה את מצב הדיסק והלחץ שהוא מפעיל על עצבי עמוד השדרה במרווחים של מילימטר בן צילום לצילום. כמו כן מדגימה ההדמיה חתך אורך של כל עמוד השדרה שמראה את כל החוליות המותניות בגובה L1-L2-L3-L4-L5-S1 תמונה שמדגימה גם היא את הלחץ שמפעיל הדיסק על תעלת עמוד השדרה.

 

טיפול בפריצת דיסק

הסימנים והסימפטומים שמאפיינים פריצת דיסק L4-L5

פריצת דיסק מתחילה בדרך כלל בצורת כאב גב תחתון בזמן ישיבה, כאב בזמן כניסה ויציאה למכונית, בזמן נשיאת משקלים, בזמן התכופפות לשרוך את הנעליים ועוד דוגמאות של כאבים בזמן פעילות יומיומית. בשלב מתקדם יותר של תהליך הנזק לטבעות הדיסק תופיע גם הקרנה לכיוון ישבן אחד או לכיוון שני הישבנים שיתגבר בזמן ישיבה ממושכת. בשלב זה החולה יתלונן גם על כאב שמופיע בזמן שיעול ובזמן ההתעטשות או אפילו בזמן מאמץ כשהוא יעשה את צרכיו וילחץ חזק מידי, הכאב יתבטא בדרך כלל גם ככאב מותני מקומי וגם בהקרנה לישבנים. בשלב הבא כאשר הלחץ של פריצת הדיסק יגבר על העצב תתחיל ההקרנה של הכאב לרדת לכיוון השוק, הקרסול ואף עד לבהונות כף הרגל לפי העור שקשור לעצבים המגורים שהם כאמור העצבים L4-L5. בשלבים מתקדמים יותר הסימנים שנזהה יהיו סימנים נוירולוגיים שהם ירידה בתחושה, חולשת השרירים המעוצבבים על ידי העצבים שנלחצו, החלשת הרפלקסים של הברך ושל גיד אכילס.

סוגי הטיפולים בפריצת דיסק L4-L5

אנו מחלקים את סוגי הטיפולים בטיפולים שמרניים ובטיפולים פולשניים. הטיפולים התרופתיים השמרניים לפריצת דיסק L4-L5 הם רבים ומגוונים החל מטיפולים תרופתיים כגון תרופות לשיכוך כאבים, תרופות נוגדות דלקת ממשפחת NSAID שמגיעות בתור טבליות לבליעה והמוכרות ביניהם הן ארקוקסיה שמופיעה בארבעה מינונים שונים 30 מ"ג 60 מ"ג 90 מ"ג 120 מ"ג תרופה נוספת הינה ה- אתופן XL במינונים של 400 מ"ג 500 מ"ג 600 מ"ג. תרופות אלו מגיעות גם בצורת פתילות. בשלב מתקדם יותר יבחר הרופא לטפל בזריקות תוך שריריות, מדובר בקוקטיילים שמשלבים טיפול אנטי דלקתי עם חומרים להקלת כאבים ושחרור השרירים המכווצים.

 טיפולי פיזיותרפיה לפריצת דיסק L4-L5

הטיפולים מתבצעים במכון הפיזיותרפיה וכוללים טיפולים ידניים על ידי לחיצות, מתיחות, פיתול עמוד השדה לכיוונים מתאימים, בנוסף לכך ייעזר הפיזיותרפיסט בטיפול אלקטרו תרפי בעזרת מכשור כגון מכשיר למתיחה מותנית קבוע ולסירוגין לפי כיול שהפיזיותרפיסט יחליט עליו. טיפולים אלקטרו תרפי נוספים הם בעזרת גירויים חשמליים תת עוריים, טיפולים בעזרת מכשיר אולטרה סאונד, שילוב של חימום או טיפול בקירור ועוד גישות טיפוליות אחרות. ההחלטה על סוג טיפול פיזיותרפיה לפריצת דיסק L4-L5  נתון אן רק לשיקולו המקצועי של הפיזיותרפיסט ובקשר ישיר עם התלונות והדיווח של המטופל. 

טיפולים פולשניים לפריצת דיסק L4-L5

הטיפולים כוללים בשלב הראשון הזרקות לתוך תעלת עמוד השדרה בצורת זריקות אפידוראליות epidural anesthesia שמטרתה ליצור בלוק לשורש העצב מתוך כוונה שהוא לא יחוש בלחץ שגורמת פריצת הדיסק על העצב המגורה, טיפול פולשני נוסף הוא בעזרת גלי רדיו שאמורים להקל על הכאבים החזקים שהמטופל חש כקב הלחץ על העצב הלחוץ. ולבסוף קיימת התערבות כירורגית לכריתת הדיסק הפגוע או רק את החלק הפרוץ שלוחץ על העצב המגורה, ישנן מספר גישות של טיפול ניתוחי וישנם אף גישות של קיבוע האזור הפגוע או השתלת דיסק מלאכותי.

לקריאת עוד מאמרים הקשורים בכאבי גב ובפריצת דיסק היכנסו לקישורים הבאים:

אבחון וטיפול שמרני בפריצת דיסק L4-L5

מה ההבדלים בין פריצת דיסק לבין בלט דיסק

למה לא צריך למהר לניתוח פריצת דיסק L4-L5