​כאבים בשוק הרגל בזמן הליכה

אנשים צועדים בפארקים, ברחובות, בחדר כושר, בצעדות ובטיולים בטבע. במהלך ההליכה אנחנו מעמיסים את משקל גופנו בכל צעד על הרגל שמונחת על הרצפה, ובאותה תנועה מרימים את הרגל השנייה מהרצפה בכדי להעבירה קדימה ובכך ליצור צעד ותנועה קדימה בכדי להתקדם. במהלך העברת המשקל על הרגל שמונחת על הקרקע אנחנו מעמיסים על הברך, השוק וכף הרגל עקב כך השרירים עובדים קשה מאד, הרצועות שמייצבות את המפרקים נמצאות במצב של מתיחה קבועה והמערכת של התחושה העמוקה proprioceptive system מתפקדת בשיא יכולתה ומעבירה נתונים ואינפורמציה אל המח לגבי מצבנו במרחב.

הסיבות להופעת כאבים בשוק הרגל בזמן הליכה

הכאבים בשוק יכולים להיגרם עקב עומס על שרירי השוק הקדמיים או האחוריים. מלפנים נמצאים קבוצת פושטי כף הרגל והדומיננטי ביניהם הוא שריר ה- tibialis anterior שהוא שריר מסיבי שנמצא בחלק הקדמי של השוק, בנוסף אליו נמצאים קבוצת פושטי הבהונות הקצרים extensor digitorum brevis ופושטי הבהונות הארוכים extensor digitorum longus כמו כן נמצא השריר שתפקידו לעזור בפשיטת הבוהן הגדול extensor hallucis longus ו- extensor hallucis brevis. מהצד האחורי נמצאים קבוצת המכופפים שהמוכר ביניהם הוא שריר התאומים gastrocnemius muscle וכן מכופפי הבהונות flexor digitorum longus ומכופף הבוהן הגדול הארוך flexor hallucis longus ומכופף הבוהן הגדול הקצר flexor hallucis brevis.

בנוסף לשרירים יתכן והכאבים בשוק יגרמו עקב בעיות במפרק הברך וכן שינויים במפרק הקרסול ובכל מפרקי שורש כף הרגל ועצמות ומפרקי כף הרגל. הכאבים יתכנו מהעצמות ומהסחוסים התוך מפרקיים.

איך נמנע הופעת כאבים בשוק בזמן הליכה?

תחילה צריך לחשוב מההיבט המניעתי ולהיעזר בנעלי ספורט טובות שהותקנו בהן בולמי זעזועים מסוג air sock observer או על ידי נעלים עם בולמי זעזועים עם כריות ג'ל gel sock observer היצרנים הטובים שמייצרים נעלי הליכה איכותיות שמים דגש על המבנה האנטומי של כף הרגל ומתאימים את הנעל כך שתעזור למניעת הופעת כאבים ונזק מצטבר עקב ההליכה הלא מאוזנת.

לאילו מבניכם שהנעל האיכותית איננה מספיקה ועדיין הם חשים בכאבים במהלך ההליכה מומלץ לפנות ולחפש מדרסים בקרב המומחים להתאמת מדרסים. גם כאן תמצאו מגוון רחב של מדרסי, החל ממדרסים סטנדרטיים ועד מדרסים בהתאמה אישית לפי מידת גבס. כמובן שטווח המחירים רחב מאד, האיכות משתנה מיצרן ליצרן ולפיכך גם ההטבה והתוצאה משתנה ממדרס למדרס. ראוי לציין שעליכם לבדוק את ההסמכה שקיבל יצרן המדרסים כי גם בשוק זה קיימים מקצוענים ומתחזים.

אם למרות הנעליים הטובות והמדרסים המותאמים עדין אתם חשים בכאבים במהלך ההליכה עליכם לפנות לפיזיותרפיסט מוסמך מטעם משרד הבריאות ולהיעזר בשירותיו.

בדיקה ואבחון פיזיותרפיה לכאבים בשוק

בבואכם לפיזיותרפיסט תחילה יבצע הנ"ל בדיקה קלינית מקפת שתכלול תשאול שבו תתארו בפניו את השתלשלות הבעיה כלומר כמה זמן אתם סובלים מתופעת כאבים בשוק הרגל בזמן הליכה, נאם הכאבים התגברו עם הזמן או שהם קבועים בעוצמתם, האם נגרמה חבלה כגון נפילה, נקע בקרסול, תאונה כל שהיא וכו'. בשלב הבא יבדוק הפיזיותרפיסט את הברך הקרסול וכף הרגל עם גדש על טווחי תנועת המפרקים, כח השרירים, הפיזיותרפיסט ינסה להפיק את הכאב הרלוונטי, הפיזיותרפיסט ינסה להניע באופן פאסיבי את המשטחים המפרקיים של מפרקי הקרסול וכף הרגל ויבדוק את יציבות הקרסול והברך. הדגש יהיה על התחושה העמוקה proprioceptive system של המבנים שבקרסול. הבדיקה הבאה תהיה נשיאת המשקל על רגל אחת ועל שתי הרגלים, לשם כך ייעזר הפיזיותרפיסט בקורא כך הרגל שמדגים את פריסת כף הרגל על משטח מחזיר אור ובכך יאתר חוסר איזון ובעיה בסימטריה של כפות הרגליים. בבדיקה יתייחס הפיזיותרפיסט לעיוותים של כף הרגל האם מדובר בכף רגל עם קשת גבוהה או לחילופין כף רגל שטוחה, האם הברכיים נוטות פנימה או החוצה ועוד פגמים וליקויים נוספים שיאפשרו למטפל להבין את מקור הבעיה ואת ההחלטה לגבי סוג הטיפול הדרוש.

טיפול פיזיותרפיה לכאבים בשוק

בתום האבחון יבחר הפיזיותרפיסט את הכיוון והדרך המתאימים לטפל בבעייתכם. הטיפול יכלול גם טכניקות ידניות פאסיביות, גם שימוש במכשור רפואי חדיש וכן הדרכה בתרגול לחיזוק להגמשה ולמניעת הופעת כאבים בשוק הרגל בזמן הליכה.

לקריאת מאמרים נוספים הקשורים בכאבי קרסוליים ושוקיים היכנסו לקישורים הבאים:

הדרך הנכונה לטפל בכאבי קרסוליים

שיטות טיפול בדלקות בגיד אכילס

תרגילים לקרסוליים