תרגילים להקלה על כאבי דורבן בכף רגל

במהלך 42 שנות עיסוקי במקצועה הפיזיותרפיה, מאז שסיימתי את לימודי והוסמכתי כפיזיותרפיסט מוסמך מטעם משרד הבריאות, טיפלתי במאות רבות של מטופלים שסבלו מדורבן העקב ובלועזית calcaneal spur  וממטופלים שסבלו מדלקת ברצועות האורך של כף הרגל שנקראות plantar fasciitis וכן בדלקות של כרית כף הרגל ובלועזית metatarsalgia וכן בתסמונת שנקראת בשם הנוירומה ע"ש מורטון morton's neuroma
מדובר בפתולוגיות השכיחות של כף הרגל שאנשים ונשים רבים נוטים לסבול מהן וללא קשר למבנה גופם, עודף משקלם, שינויים במבנה כף הרגל, האם הם פעילים או שאינם פעילים מבחינה גופנית וללא קשר לגילם. כלומר כל אחד מאתנו עלול לסבול מתופעות אילו.

מה זה דורבן העקב בכף רגל

דורבן העקב הינה צמיחת זיז גרמי מעקב כף הרגל שיכול להיות קטנטן בגודל של 2 מילימטרים ואף עלול להגיע לממדים של 10 מילימטרים ואף יותר. הדורבן מתפתח בקצב איטי ולפעמים איננו חשים בהיווצרותו. בשלב מתקדם יופיעו כאבי דורבן שיגרמו מיצירת הדלקת עקב הלחץ וכאשר נתלונן על הכאב האורתופד ממליץ על תרופות נוגדות דלקת או על מדרסים מתוך מטרה להקל על הכאבים, הטעות של הרופא שלא המליץ על צילום רנטגן ולכן לא זיהו את הדורבן בשלבים הראשונים של ההתפתחות שלו.

איך נוצרת דלקת ברצועות האורך של כף הרגל - הפלנטר פאצאיטיס.

במקרה של הפלנטר פאצאיטיס plantar fasciitis לא בטוח שנזהה את צמיחת הזיז הגרמי בשלבים הראשונים ולכן הכאב יוצר מדלקת ברצועות וללא קשר בהמשך יתכן שיוצר דורבן העקב שנזהה אותו בצילום הרנטגן. דלקת הרצועה האורכית בכף הרגל גם היא מלווה בכאבים במנוחה ובזמן דריכה על כף הרגל.

מהו הטיפול המתאים ביותר להקלת כאבי דורבן?

הוכח מעל לכל ספק שטיפול באמצעות גלי הלם יעיל לסילוק הזיז הגרמי שצמח בעקב הרגל. העצם שבה מתפתח הזיז הינה עצם ה – calcaneus שהיא עצם עם מרקם ספוגי שמתפקידה לספוג את הזעזועים בזמן הדריכה, קפיצה ונחיתה על העקב. הטיפול בגלי הלם מתבצע אחת לשבוע והפרמטרים להפעלתו הינם כמות הנקישות שהמכשיר יבצע, תדירות הנקישות ועוצמת הנקישות. הפרמטרים הללו הינם על פי החלטת היצרן והמחקרים שבוצעו ולכן לא ניתן להחליט באופן שרירותי איך לכוון את המכשיר. מניסיוני כפיזיותרפיסט מצאתי ששילוב בין גלי הלם לבין טיפול אולטרה סאונד לבין תרגילי פיזיותרפיה להקלת כאבי דורבן הוא המענה הנכון ובעל אחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר לפתרון בעיית הדורבן.

תרגילים להקלה על כאבי דורבן

אציג בפניכם מספר תרגילים שבשילוב עם הגלי הלם והאולטרה סאונד יזרזו את החלמתכם.
תרגיל 1
עמדת פתיחה עמידה, הניחו את כף הרגל על הרצפה ובהונותיכם על הקיר ותוך כדי תנוחה זו מתחו את שריר השוק האחורי. הישארו במצב מתיחה למשך 20 - 30 שניות. חיזרו על התרגיל 7 חזרות ושחררו.
תרגיל 2
עמדת פתיחה שבו על הכיסא הניחו את כך רגליכם יחפה על גליל נוקשה ובצעו מעין עיסוי עמוק אך לא כואב של רצועות כף הרגל האורכיות. ניתן להחליף את הגליל בבקבוק מים קפוא ובכך ליצור עיסוי מקפיא של כף הרגל, גם שימוש בכדור טניס או כדור גולף קשה ישיג את אותה תוצאה. בצעו את העיסוי למשך כ – 3 דקות ברציפות.
תרגיל 3
עמדת פתיחה שבו על הכיסא איחזו בבהונות ומתחו כלפי מעלה תוך כדי מתיחת כף הרגל והרצועה האורכית, בעזרת היד השנייה עסו בעיסוי עמוק את הרצועה כאילו שאתם מנגנים על מיתרי הכינור עם הקשת, בצעו את הפעולה למשך כ – 20 שניות וחיזרו 7 חזרות.
תרגיל 4
עמדת פתיחה בעמידה והישענות על הקיר עם הידיים. הרגל המטופלת אחורנית והברך ישרה, הצמידו את כל כף הרגל על הרצפה ותוך כדי זאת הניעו את גופכם קדימה מבלי לנתק את כך הרגל המטופלת מהרצפה, השהו את המצב למשך כ – 20 שניות, שחררו, חיזרו על הפעולה 7 חזרות.
תרגיל להקלה על דורבן בכף רגל - ארגופלוס

תרגיל 5
עמדת פתיחה ישיבה על הכיסא, הנח מגבת על הרצפה, בעזרת הבהונות גרוף את המגבת כלפי העקב ובכך הפעל את שרירי הבהונות המכופפים.
זכרו שאין באפשרות התרגילים לפתור את הדורבן ואת הפלנטר פאצאיטיס אלא רק להקל כל כאבי דורבן כף הרגל.

מאמר נכתב על ידי:

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת מאמרים נוספים הקשורים בפתולוגיות של כף רגל היכנסו לקישורים הבאים:

מה זו תסמונת מורטון נוירומה ואיך לטפל בה

פיזיותרפיה למתיחת שריר התאומים

פיזיותרפיה וגלי הלם לדלקת בגיד אכילס