פיזיותרפיה – גיד אכילס

אבחנה בדלקת בגיד אכילס

המבנה האנטומי של גיד אכילס

גיד אכילס הינו גיד נושא משקל חזק ומסיבי מאד, הגיד נאחז בעצם העקב [calcaneus] ומהוה חלק משריר התאומים שנקרא בעברית שריר הסובך. שריר התאומים אחראי על עמידה על קצה הבהונות מורכב משני שרירים עיקריים gastrochnemius & soleus . שריר הסובך חשוב בביצוע עמידה על קצה האצבעות כלומר: הרמת העקב וניתוקו מהרצפה, בעמידה על קצה האצבעות של רגל אחת אנו מעמיסים את כל משקל גופנו על שריר הסובך ועל גיד אכילס. הגיד פעיל בכל התפקודים היום יומיים שקשורים בהליכה ריצה ניתור וקפיצה חשיבותו רבה ועקב כך קיים סיכון רב לדלקות בגיד. הסימנים שמאפיינים דלקת בגיד אכילס הינם כאב נפיחות ועיבוי של הגיד.

האזורים האופייניים לדלקת הינם לאורך הגיד ובנקודת חיבורו לעצם העקב בא הוא נאחז בפריסה רחבה בדומה לדלתא של נהר.

גיד אכילס – סימפטומים

התלונות המאפיינות את הדלקת בגיד אכילס שעולות במהלך אבחון פיזיותרפיה הינן:

  • בזמן קפיצה אני חש בכאב חד שמשתק אותי.
  • שחקתי טניס ותוך כדי ריצה חשתי מתיחה חדה מלווה בכאב כאילו שנפגעתי מגוף זר באזור העקב והגיד.
  • בזמן ריקוד בלט כאשר אני מתרוממת על קצות האצבעות בחימום ובריקוד אני חשה כאב בתחילה הוא נסבל ולאורך האימון מתגבר עד כדי אי יכולתי לעמוד על קצות האצבעות.
  • במהלך ריצה חשתי בתחילה כאב חד שהלך והמתמתן תוך כדי הריצה אך בתום הריצה לאחר מנוחה של מספר רגעים חזרו הכאבים בעוצמה בלתי נסבלת.
  • בבוקר כשקמתי איזור העקב והגיד היו נפוחים לאחר מספר תנועות עם כף הרגל השתחרר הכאב, לאחר ישיבה ממושכת במשרד כששוב התחלתי לצעוד הכאבים חזרו בעוצמה גבוהה.
  • בזמן רכיבה על אופניים בשלבים הראשונים תוך כדי הדיווש על הדוושות אני מרגיש כאב קל שהולך ומחריף עד כדי הצורך לעצור ולנוח, המנוחה מקלה אך לאחר מספר דקות נוספות שוב הכאב חוזר בעוצמה גבוהה.
  • בזמן צעידה מהירה ברחוב עם במקרה מעדתי לתוך גומה במדרכה אני חש בכאב עצום ולאחריו אני מתחיל לצלוע, הכאב נחלש רק במנוחה.

בבדיקת פיזיותרפיה קלינית נזהה רקמת גיד נפוחה רגישה למישוש עם גבשושיות על פני הגיד, המטופל יתקשה לבצע תנועה עם כף הרגל בכוון מטה ובזמן שננסה למתוח את הגיד ע"י הפניית האצבעות לכוון הפנים נגרום לכאב ונחוש התנגדות ספונטנית של רקמת השריר/גיד.

מתוך הדוגמאות להלן אנו למדים על הקשר שבין גיד אכילס לבין התפקודים שקשורים בעמידה על קצות האצבעות תוך כדי התפקוד האקטיבי. דלקת בגיד אכילס אינה חולפת מעצמה היא מחייבת טיפול פיזיותרפיה שיותאם לכל שלב ושלב החל מדלקת חריפה בגיד עד דלקת כרונית ואפילו עד לשלב של הסתיידות הגיד באזור מסת הגיד ובאזור חיבורו לעצם העקב.

הטיפולים בדלקות בגיד אכילס ניתנות לריפוי ע"י מגוון טיפולי פיזיותרפיה אלקטרו תראפיה וטיפול גלי הלם רדיאליים.

לקריאת מאמרים נוספים בתחום היכנסו לקישורים הבאים:

טיפול פיזיותרפיה לאחר ניתוח שיחזור הרצועות בברך

שינויים ושחיקת סחוסים בברך

פיזיותרפיה לדורבן העקב