פיזיותרפיה לאחר מתיחת שריר התאומים בשוק

טיפול פיזיותרפיה לאחר מתיחת השריר האחורי של השוק

מסת השריר האחורי של השוק קרויה בעברית שריר התאומים, שריר השוק שאחראי על הפעולה של עמידה על קצה האצבעות מורכב משני שרירים עיקריים Gastrocnemius מונח על שטחית יותר על שריר Soleus, צורתו של שריר Gastrocnemius מזכירה זוג תאומים צמודים זה לזה.

שריר התאומים מתחיל את אחיזתו מעל הברך ולכן הוא משתתף גם בפעולה כיפוף הברך השריר מסתיים בצורת גיד מסיבי שנקרא גיד אכילס Achilles Tendon שנאחז בתחתית עצם העקב ולפיכך הוא אחראי גם על העמידה על קצה האצבעות.

לזיהוי מתיחה בשריר התאומים הסתכלו בסרטון המסביר את המבנה האנטומי של שריר התאומים הקליקו על הסרטון:

מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה: לחצו כאן להתייעצות


המיכניזם שבפציעת מתיחת שריר התאומים

כפיזיוטרפיסט שעוסק במקצוע פיזיותרפיה משנת 1981, נחשפתי במהלך עבודתי בקבוצות הכדורסל והכדור עף והן במסגרת העבודה בקופות החולים ובמרפאתי הפרטית, לעשרות פציעות ספורט שכללו מתיחה טראומטית של סיבי שריר התאומים.
בשרות הבאות אתאר מספר דוגמאות אופייניות לפציעה אופיינית של שריר התאומים:

 • במהלך משחק טניס חש השחקן חבטה בשריר השוק, בתחילה הוא חשב שמדובר בכדור טניס שפגע בו ולכן הוא לא התייחס לכך והמשיך לשחק, בערב הופיעה נקודה כחולה בשוק ולמחרת שריר השוק התאבן התקשה והיה רגיש לדריכה, למחרת הכאב גבר ואף הגיע לרמת צליעה.
 • מטופל נוסף שפנה לקבלת טיפולי פיזיותרפיה במרפאתי תאר את התאור הבא: אני נטהג לרוץ יום יום מרחק של שמונה עד עשרה קילומטרים,לפני כשבוע במהלך הריצה חשתי אי נוחות בשוק האחורי הנחתי שמדובר בהתכווצות שרירים ולכן לעצרתי והתחלתי לבצע מתיחות של השריר לאחר מספר מתיחות חזרתי לרוץ ולאחר כמאה מטרים הכאב גבר ולא יכולתי להמשיך לרוץ, בערב עשיתי מסג' ומרחתי משחת בן גאי שהקלה על כאבי, בבוקר כשקמתי לא יכולתי לדרוך על השוק ונאלצתי להתמך על גבי קביים.
 • דיווח של שחקנית כדור סל: הגעתי לאימון בצעתי מתיחות שאני מורגלת אליהם באופן יום יומי, עליתי למגרש לריצת חימום ולדילוגים קלים ולפתע חשתי מתיחה חזקה מלווה בכאב חריף, התיישבתי על הספסל והתחלתי לעסות ולמתוח את השריר כי חשתי כיווץ חזק והשריר התקשה, לאחר עשר דקות הכאב הוקל ועליתי למגרש, הכאב הקל ליווה אותי עד סוף המשחק, בבוקר כשהתעוררתי השריר היה נפוח נוקשה ורגיש למגע וכל נסיון שלי לעמוד על הרגל ולהתהלך יצר כאב בלתי נסבל.
 • רוכב אופניים שפנה לקבלת פיזיותרפיה במרפאתי, דיווח כי במהלך רכיבה על אופניים מרחק רגיל של שלושים וחמישה קילומטר באיזור בית שמש, חש באחת העליות הקשות בשריר התאומים צריבה פתאומית אך מאחר והיה בעליה לא עצר אלא המשיך לרכב ובסוף העליה ירד לבחון את השריר ואז גילה נקודה אדומה רגישה למגע בשריר, כמענה מיידי התחיל לבצע מתיחות כי התחושה היתה שהשריר מכווץ, בתום הרכיבה בדרכו לביתו הרגיש שבכל פעם שהוא לוחץ על דוושת הדלק והמעצור במכונית תחושת הכאב מתגברת, בבית הבחין שהשריר נוקשה ואינו מסוגל לדרוך על הרגל.
 • נאלצתי לרוץ באופן פתאומי ממכונית לפרצה למעבר החציה, עקב כך ששריר התאומים הי קר ומכווץ ונכנסתי לתוך בור בכביש, חשתי מתיחה עזה בשוק מאחורנית ונפלתי על הכביש, כשהתרוממתי חשתי אינני מסוגל ללכת במהירות והתחלתי לצלוע. בערב השריר התנפח התכווץ והופיע כאב בצד הפנימי של השוק בערך 20 סנטימטר מהעקב. בזמן שמיששתי את השריר חשתי התעבות כמעין ג'ולה קשה. פניתי לרופא המשפחה שהמליץ לעשות הדמיה מסוג אולטרה סאונד. הבדיקה הראתה שיש קרע חלקי של סיבי שריר התאומים. הרופא המליץ על פיזיותרפיה ומנוחה מפעילות גופנית.

להסבר והדגמת הטיפול המומלץ במקרה של קרע בסיבי שריר התאומים הקליקו על הקישור הבא

מחמשת הדוגמאות הללו ניתן לראות שהמכנה המשותף של מתיחת סיבי שריר התאומים לא נגרמה עקב חבלה קשה ויוצאת דופן אלא עקב פעילות סדירה ומורגלת שהספורטאי או שהאדם הרגיל נוהג לבצע באופן שוטף. המכניזם שכולל מתיחה עדינה של מספר סיבי שריר ובעקבותיו שטף דם פנימי, קיצור הסיבים, התכווצות הגנתית של השריר,נוקשות ונפיחות הינה תגובה אופיינית למתיחת השריר.


פיזיותרפיה לאחר מתיחת שריר התאומים בשוק

הטיפול הראשוני לאחר המתיחה

 • מנוחה וחבישת לחץ של השריר.
 • קרור השריר במשך 48 השעות הראשונות בתדירות של כל שלוש שעות למשך 10 דקות.
 • להמנע ממתיחה כי מכניזם הפציעה כלל מתיחה פתאומית של סיבי השריר והשריר כבר מתוח וההגנה הספונטנית שלו היא התכווצות לא רצונית.
 • במקרה של נפיחות ושטף דם להגביה את הרגל על כריות וליצור זווית שיפוע לכוון המפשעה.

לפיכך חשוב מאד האבחון המקצועי המדוייק בכדי שנדע לאתר את הסיבים הפגועים ושנדע להתאים לסוג הפציעה את סוג הטיפול המועדף.

טפול פיזיותרפיה לאחר מתיחת סיבי שריר התאומים אם והיה והגוף לא התגבר על הפציעה באופן ספונטני תוך שלושה ימים והכאבים, נפיחות, נוקשות עדיין גורמים לכאב והנך מתקשה בהליכה נורמלית וללא צליעה פני לקבלת טיפול פיזיותרפיה שכולל:

 • אבחון לזיהוי המקום המדוייק של הסיבים הפגועים.
 • טיפול פיזיותרפיה מנואלית שכולל Transvers Deep Friction Massage שמבוצע בניצב לכיוון סיבי השריר באיזור הפצוע ולכל איזור יש את הכיוון הספציפי שלו.
 • עיסוי שיטחי עדין של מסת השריר הפגועה וללא מתיחה שתיצור שוב את מכניזם הפציעה.
 • טיפול אלקטרו-תראפי באמצעות מיכשור אלקטרו תראפי מגוון ומותאם לסוג הפציעה ולמיקומה.
 • נשתמש בטיפול בקיבועים ובחבישות מסוג קניזיו טייפ - kinesio taping שישפר הזרמת עודפי נוזל לימפטי וייצוב הסיבים הפגועים של השריר.
 • רק בתום השלמת הריפוי אם ונזהה קיצור סיבי שריר נתחיל במתיחות פסיביות עדינות של שתי קצוות השריר הן מעל הברך והן מתחת לקרסול.
 • הדרכה לשיקום עצמי של השריר לשם הבאתו לאורך המלא ולמסת הכח המלאה.

אם מתחתם את שריר התאומים והריפוי העצמי לא הושלם תוך שלושה ימים צרו קשר בדף הצור קשר


נכתב על ידי :
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981.
מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת מאמרים נוספים על פציעות ספורט היכנסו ל:

מתיחת רצועת ITB

טיפולים לנקעים בקרסול

פיזיותרפיה לדלקות חוזרות בגיד אכילס