טיפול במסרק כף רגל

פיזיותרפיה לכאבים במפרק המסרק

במהלך 42 שנות עיסוקי במקצוע הפיזיותרפיה פנו למרפאותיי  שבתל אביב ובגני תקווה מאות רבות של מטופלים והתלוננו על כאבים במסרק כף הרגל. חלקם התלוננו על כאבים בהליכה ממושכת מהלך היום, חלקם התלוננו על שריפה בכפות הרגליים דווקא בזמן מנוחה, חלקם תיארו מצב של כאבים שמעירים אותם במהלך הלילה, חלקם טענו שהכאבים מתגברים במהלך היום ומגיעים לשיאם בסוף היום, חלקם הצביעו שהכאב דווקא מתרכז בקשת החיצונית של כף הרגל, חלקם תיארו תמונה קלינית של כאבים בגב כף הרגל. המכנה המשותף של כל מטופלי היה שהכאבים הם במסרקי כף הרגל.

האנטומיה של כף הרגל

עצמות המסרק בכף הרגל ובשמן הלועזי Ossa metatarsalia הן חמש עצמות ארוכות שנמצאות בחלק האמצעי של כף הרגל. מבחינה אנטומית מחלקים את כף הרגל לשלושה חלקים כאשר בצד האחורי כשהן מתחילות מעצמות השוק אנו מזהים 7 עצמות שורש כף הרגל ובלועזית tarsal bones שהן נושאות את משקל גופנו בזמן העמידה. מלפנים נמצאים 5  עצמות המסרק, ובהמשכן חמשת הבהונות [אצבעות כף הרגל] שמורכבות מ – 14 עצמות קטנטנות. הקצה המרוחק של כל אחת מחמשת עצמות המסרק שנקרא ראש המסרק  מתחברת לכל אחת מחמשת הבהונות ובניהם נמצא מפרק קטן שהוא מעין ציר תנועה שמאפשר לבוהן להתכופף כלפי מטה ולהתרומם כלפי מעלה שהן תנועות חשובות להליכה. קצה השני של חמשת עצמות המסרק שנקראים בסיס המסרק מתחבר בעזרת מפרק לארבע מתוך שבע עצמות שורש כף הרגל.

הסיבות לפגיעה ויצירת כאבים במסרק כף הרגל

המפרקים האלו שתיארתי בפרק הקודם של האנטומיה של כף הרגל עלולים להיפגע מפעילות גופנית, משחיקה יומיומית, מפציעות ספורט, מהליכה על עקבים גבוהים ומנזקים עקב מבנה כף רגל מעוות מלידה. ולכן הצורך בזיהוי הסיבה להיווצרות כאבים במסרק כף הרגל חשוב מאד לאבחון הראשון שיבצע הפיזיותרפיסט בבדיקה הראשונה שהוא יבצע לכם לפי ההחלטה באיזו שיטה ובאיזו טכניקה הוא יטפל בכם לכן מומלץ לפני שתגיעו לטיפול לבקש מהרופא שתעשו צילומי רנטגן לכפות הרגליים ותגיעו עם ה – CD לבדיקה הראשונה.

סוגי פתולוגיות שעלולים ליצור כאבים במסרק כף הרגל

אנו מזהים מספר ליקויים שבעקבותיהם יופיעו כאבים במסרק כף הרגל, מבנה של כף רגל עם קשת גבוהה ובלועזית pes cavus במצב זה נשיאת משקל הגוף על הרגל לא מתפרס בצורה זהה על כל עצמות כף הרגל ולכן העומסים על עצמות המסרק והמפרקים שבשתי קצוות המסרק גבוהים ועלולים לגרום לשחיקת הסחוס התוך מפרקי.
ליקוי נוסף הינו רגל שטוחה ובלועזית flatfoot במצב זה כף הרגל מאבדת את גמישותה והיכולת שלה לבלום כל זעזוע בזמן העמסת משקל במעבר מרגל לרגל.
ליקוי נוסף ברצועות האורך והרוחב של כף הרגל שנקרא בלועזית plantar fasciitis רצועות אילו חשובות ומשמשות הן כמייצבות והן כבולמות זעזועים, במקרה זה עקב הנזק ברצועות יגבר העומס על עצמות המסרק ובהמשך יופיע כאב.
פתולוגיה נוספת בכף הרגל הידועה גם בשם דורבן העקב ובלועזית calcaneal spur תגרום לסטייה בנשיאת המשקל המאוזנת שעל כף הרגל ובעקבותיה נעמיס עומס ייתר על ראשי המסרקים מתוך כוונה לברוח מהכאב שנוצר בעקב ובהמשך יתפתחו כאבים במסרק כף הרגל.

טיפולי פיזיותרפיה עקב כאבים במסרק כף הרגל

הטיפולים מגוונים ורבים, שיטת הטיפול, המכשור האלקטרו תרפיה, החבישות מסוג טייפינג לסוגיו יקבעו לאחר בדיקה יסודית של הפיזיותרפיסט וידוע ש – 70% מהצלחת הטיפול תלויים באבחנה נכונה. הפיזיותרפיסט יתשאל אתכם לגבי תולדות הבעיה שלכם, הוא יתעניין במצב בריאותכם הכללי האם אתם סובלים  מחלות כגון סכרת, בעיה בזרימת דם ברגליים, מה מידת לחץ הדם שלכם האם טופלתם בעבר בכאבים בכפות הרגליים, איזה תרופות אתם נוטלים, הוא יבחן את סוליות הנעליים שלכם ויאבחן אזורים שבהם אתם נושאים משקל יתר ולכן יש שפשוף בסוליות. הוא יבדוק את המדרסים שאתם נעזרים בהם.
בשלב הבא יבחן הפיזיותרפיסט את כפות הרגליים, את היציבה שלכם ונשיאת המשקל, הוא ימשש את כפות הרגליים ויזהה נוקשות במפרקים או דווקא חופש ייתר. הוא יאתר מוקדים נפוחים ורגישים למגע ובהתאם לתוצאות הבדיקה יבחר את הטיפול שמתאים לבעייתכם. קיימים מגוון רחב של טיפולי פיזיותרפיה שכוללים הפעלה ידנית של המפרקים הנוקשים, שימוש במכשור אלקטרו תרפיה חדיש והתאמת תרגילים ספציפיים לליקויים שלכם.
המאמר נכתב על ידי :
מאיר אפל שהוא פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת מאמרים נוספים בנושא הקליקו על הקישורים הבאים:

הקשר בין שברי מאמץ לכאבים בכפות הרגלים

טיפול בכאבים בכרית כף הרגל

טיפול פיזיותרפיה מלווה בגלי הלם בדורבן העקב