הקשר בין מפרק הלסת לבין הצוואר

מפרק הלסת וחוליות הצוואר

מפרק הלסת מוגדר "כמפרק המורכב ביותר והשימושי ביותר בגופנו"

קיימות תופעות רבות של נוקשות במפרק הלסת כפי שמתוארים על ידי המטופלים "אני מרגיש שקשה לי לפתוח את הפה בחופשיות" אני מרגיש שהפה תפוש לי" "אני מנסה לפתוח את הפה ואני מרגיש שמשהו מפריע לי בזמן הפתיחה של הפה".

הקשר בין מפרק הלסת לצוואר

תלונות של כאב בזמן נגיסת תפוח קשה מאפיינות את מפרק הלסת, בנוסף לכך נתקלנו בפעמים רבות בהופעת נוקשויות והגבלות תנועה רבות בזמן ניסיון להנעת הצוואר, במישוש זוהו שרירי צוואר תפושים ונוקשות תוך מפרקית חולייתית.

קיים קשר בין מפרק הלסת, לבין שרירי הלסת, לבין שרירי הצוואר וחוליות הצוואר. בזמן בדיקת מפרק הלסת לכל תנועותיו [פתיחה סגירה הנעה לצדדים והנעה קדימה ואחורה] עלינו לבדוק את תנועות הצוואר לכל כיווניו, למשש את השרירים העוטפים את הצוואר ולזהות במישוש נוקשויות במפרקים הבין חולייתיים. בנוסף נבדוק את המבנים של הגולגולת שאליהם מתחברים שרירי הצוואר [Superior Nuchal Line] זוהי נקודת העגינה של שרירי הצוואר בעורף בבסיס הגולגולת.

פיזיותרפיה שמשלבת בין מפרקי הלסת ובין מפרקי חוליות הצוואר ושרירי הצוואר כוללת טכניקות ידניות פאסיביות ועדינות שמשפרות את טווחי התנועה של מפרק הלסת, משחררת את הנוקשות במפרקי חוליות הצוואר עם דגש על החוליות העליונות [ occ-c1, c1-c2, c2-c3] . שרירי הצוואר האחוריים והקדמיים ועד לשרירי השכמות [sternocleidomastoid, trapezius, scalenus, omohyoideus, splenius cervicis, levator scapulae]

טיפולי הפיזיותרפיה הידניים ישולבו עם טיפולים אלקטרותראפיים [טיפולים חשמליים]. הטיפולים עדינים מאד ואינם גורמים לכאב או לתגובה כל שהיא. בנוסף ניתן להוסיף מסג' עמוק לשרירי הצוואר ולנקודת אחיזתם בבסיס הגולגולת מאחורנית בנקודות שבהן נאחזים שרירי הצוואר המסיביים לזיז האחורי של עצם הגולגולת מקום שנקרא השפה המקצועית בשם: Superior Nuchal Line

אם אתם סובלים מנוקשות במפרק הלסת, לחץ בצוואר, חריקות בפתיחת הפה נוכל לעזור לכם.

לקריאת עוד מאמרים היכנסו לדפים:

מה הטיפול המומלץ למפרק הלסת

מפרק הלסת והפיזיותרפיה לחריקות בזמן פתיחת הפה