הקשר בין מפרק הלסת לבין הצוואר

מפרק הלסת וחוליות הצוואר

מפרק הלסת מוגדר "כמפרק המורכב ביותר והשימושי ביותר בגופנו"

פעמים רבות פנו אלי מטופלים אם באמצעות טופס הפניה ואם באמצעות שיחת טלפון והתלוננו על תופעה שבה חשו שבזמן שהם מפהקים הם חשים כאב שמלווה בנוקשות וקליק באזור האוזן כאילו שנפתח משהו בתוך האוזן. 

תלונה נוספת היתה שבזמן שהם פותחים את הפה בנסיון לנגוס תפוח גדול הם חשים מתיחה עזה באזור מפרק הלסת וכאשר לאחר הנגיסה הם סוגרים את הפה הסגירה כואבת ויש מעין חריקה פנימית שאף מגיעה לאזור העורף מאחורנית.

תלונה נוספת אופיינית כאשר הם מטים את הראש אחורנית בשילוב עם סיבוב לצד אחד הם מרגישים כאב עז בצוואר שממשיך כמעין חוט לאזור האוזן ומפרק הלסת.

תופעות אילו מדגישות את הקשר בין חוליות הצוואר לבין מפרק הלסת ושרירי הלעיסה. אנסה להסביר בעזרת תאור אנטומי של אזור הצוואר והלסת.

האנטומיה של הצוואר ושל מפרק הלסת

מפרקי הלסת ובאנגלית Temporomandibular Joint ממוקמים מלפני נקב השמיעה [פתח האוזן]. מפרק הלסת מופעל על ידי קבוצת שרירים מאסיבית שתפקידם להניע את הלסת במגוון רחב של תנועות סגירת והידוק השיניים, פתיחת הפה, הנעת הלסת התחתונה קדימה, החזרת הלסת התחתונה אחורה, סיבו הלסת התחתונה ימינה ושמאלה בכדי לשפר את תנועת הלעיסה של המזון. השריר החזק ביותר של הפה הוא masseter muscle שתפקידו להדק את הלסתות האחת לשניה [זכור לי כילד שהייתי מתפעל כיצד הלולינים בקרקס מחזיקים האחד את השני תלוי באוויר בעזרת חבל שהם אוחזים בשיניים] והסיבה לכך שהם לא נפלו נבעה מהסגירה החזקה של הפה מתבצעת בעזרת שריר המאסטר. שריר נוסף שחיוני לפעילות הלעיסה והפיהוד שמתבצע בעזרת מפרק הלסת הוא pterygoid muscle. חלק משרירי הלעיסה קשוריםלשרירי הצוואר ומתחברים מאחורנית באזור העורף וחוליות הצוואר.

קיימות תופעות רבות של נוקשות במפרק הלסת כפי שמתוארים על ידי המטופלים "אני מרגיש שקשה לי לפתוח את הפה בחופשיות" אני מרגיש שהפה תפוס לי" "אני מנסה לפתוח את הפה ואני מרגיש שמשהו מפריע לי בזמן הפתיחה של הפה".

הקשר בין מפרק הלסת לצוואר

תלונות של כאב בזמן נגיסת תפוח קשה מאפיינות את מפרק הלסת, בנוסף לכך נתקלנו בפעמים רבות בהופעת נוקשויות והגבלות תנועה רבות בזמן ניסיון להנעת הצוואר, במישוש זוהו שרירי צוואר תפוסים ונוקשות תוך מפרקית חולייתית.

קיים קשר בין מפרק הלסת, לבין שרירי הלסת, לבין שרירי הצוואר וחוליות הצוואר. בזמן בדיקת מפרק הלסת לכל תנועותיו [פתיחה סגירה הנעה לצדדים והנעה קדימה ואחורה] עלינו לבדוק את תנועות הצוואר לכל כיווניו, למשש את השרירים העוטפים את הצוואר ולזהות במישוש נוקשויות במפרקים הבין חולייתיים. בנוסף נבדוק את המבנים של הגולגולת שאליהם מתחברים שרירי הצוואר [Superior Nuchal Line] זוהי נקודת העגינה של שרירי הצוואר בעורף בבסיס הגולגולת.

אם אתם סובלים מנוקשות במפרק הלסת, לחץ בצוואר, חריקות בפתיחת הפה נוכל לעזור לכם אל תהססו ופנו אלינו בכל שאלה ללא תשלום ונשמח לעזור לכם בהסבר ובהדרכה. הקליקו על הקישור טופס צור קשר

פיזיותרפיה למפרק הלסת, לשרירי הפנים ולחוליות הצוואר

בבואכם אל הפיזיותרפיסט להתייעץ לגבי כאבי הצוואר - לסת - פה הוא יתשאל אותכם בסדרת שאלות בכדי להבין ולהכיר מה מקור הכאבים שלכם, האם הייתם מעורבים בתאונת דרכים שכללה חבלה אחורית במנגנון צליפת שוט whiplash injury האם סבלתם מבעיות כגון חריקת שיניים במהלת השינה, האם התופעה שאתם מתלוננים עליה הופיע בעקבות נטיה להרדם במכונית כאשר ראשכם נפל לצדדים, האם נחבלתם בפעילות כל שהיא בעבודה או במהלך פעילות ספורטיבית. האם בעקבות טיפול שיניים שהתמשך זמן רב ושנדרשתם להשאר עם פה פתוח במשך זמן ארוך כגון טיפול שורש, טיפול אורטדנט, טיפול להתקנת שתלים. בשלב הבא הפיזיותרפיסט יבחן את התעוד הרפואי שהבאתם אתכם כגון MRI CT X - RAY וינסה לזהות ליקוי שניתן למצוא בהדמיות הללו. וכעת יבצע הפיזיותרפיסט בדיקה קלינית של טווחי התנועה של של הצוואר לכל הכיוונים [הטייה אחורית, כפיפה קדימה, הטייה לשני הבצדדים, סיבוב ראש ימינה ושמאלה.] בשלב הבא ימשש את הצוואר ויחפש מפרקים בין חוליתיים נוקשים, שרירם תפוסים ונקודות טריגר trigger points ממוקדים בתוך שכבות שרירי הצוואר. לאחר מכן יעבור למשש את מפרק הלסת ואת שרירי הלעיסה ושרירי הפנים מתוך כונה לזהות סיבי שריר דבוקים ושרירים אחוזים ורגישים במסת השריר או בחיבור השריר לעצם.

וכעת לאחר שזיהינו את מוקדי הבעיה נוכל להתפנות ולבצע טיפולי פיזיותרפיה שמשלבת בין מפרקי הלסת ובין מפרקי חוליות הצוואר ושרירי הצוואר. הטיפולים כוללים טכניקות ידניות פאסיביות לפי שיטות מיוחדות שנלמדו בקורסים בארץ ובהתמחויות post graduate מרחבי העולם. הטכניקות לפי שיטת ותפיסת maitland concept שנלמדות באוסטרליה, או לפי תפיסת האורתופד james cyriax שפיתח טכניקות טיפול ידניות manual therapy עדינות שמשפרות את טווחי התנועה של מפרק הלסת. שיטות טיפול ידניות אילו יעזרו גם לשחרר את הנוקשות במפרקי חוליות הצוואר cervical spine עם דגש על החוליות העליונות [ occ-c1, c1-c2, c2-c3] . בנוסף נשלב עיסויים עמוקים deep friction massage kשרירי הצוואר האחוריים והקדמיים ועד לשרירי השכמות [sternocleidomastoid, trapezius, scalenus, omohyoideus, splenius cervicis, levator scapulae]. בשלב הבא נתפנה לטפל בשרירי הלעיסה העמוקים בעזרת עיסויים עמוקים לשרירים ולפציה.

יחד עם טיפולי הפיזיותרפיה הידניים ישולבו גם טיפולים אלקטרו  - תראפיים [טיפולים חשמליים] כגון גלי אולטרא סאונד ultra sound בתדר 3 מגה הרץ שישחרר את סיבי השריר הדבוקים, ישפר מחזור דם לאזור, יזרז החלמה ויפחית כאבים. הטיפולים עדינים מאד ואינם גורמים לכאב או לתגובה כל שהיא. בנוסף ניתן להוסיף מסג' עמוק לשרירי הצוואר ולנקודת אחיזתם בבסיס הגולגולת מאחורנית בנקודות שבהן נאחזים שרירי הצוואר המסיביים לזיז האחורי של עצם הגולגולת מקום שנקרא השפה המקצועית בשם: Superior Nuchal Line


לקריאת עוד מאמרים היכנסו לדפים:

מה הטיפול המומלץ למפרק הלסת

מפרק הלסת והפיזיותרפיה לחריקות בזמן פתיחת הפה