כאבי ברכיים אחרי אימון

במהלך עשרות שנות עבודתי כפיזיותרפיסט מוסמך ע"י משרד הבריאות ובעל ניסיון בטיפול בפציעות ספורט טיפלתי באלפי ספורטאים שהתלוננו על כאבי ברכיים אחרי אימון, חלקם דווחו שהכאבים תקפו אותם לאחר משחק כדור רגל במסגרת חובבנית עם החבר'ה, חלקם התלוננו שהכאבים הללו תקפו אותם בעקבות אימונים אינטנסיביים לקראת המרתון, חלקם התלוננו על כאבים בעקבות תרגילים מאומצים בחדר הכושר וחלק אחר בעקבות עומסים מוגזמים בזמן השרות הצבאי שכלל מסעות ארוכים תוך כדי נשיאת משקלים כבדים על גבם וטיפוס על הרים בזמן האימונים.

מתוך כך אנחנו למדים שהופעת כאבי ברכיים אחרי אימון עלולה לתקוף כל אחד מאתנו בכל שלב בחיים ועקב מאמצים ברמות שונות ובדרגות שונות של העמסה. לכן בבואו של המטופל למרפאתי אתייחס תחילה לגילו, להיסטוריה של פציעות הברכיים שלו לסוגי העומסים שהעמיס על עצמו והאינטנסיביות שלהם.

חבלות שעלולות לגרום להופעת כאבי ברכיים אחרי אימון

השאלה הנשאלת היא האם קדמו לכאבים הללו פציעות ברך בעבר כגון חבלות ישירות, קריעת מניסקוסים, ניתוחים לשחזור רצועות קרועות בברך, נזקים שנגרמו עקב עודף משקל מוגזם, האם הספורטאי עבד בעבר בעבודה שחייבה כריעת ברך והעמסה על פיקות הברכיים וכו'. כלומר הרקע המקדים שגרם בהמשך להופעת כאבי ברכיים אחרי אימון ילמד אותי כיצד עלי להתייחס לברכיים הכאובות.

מהם המבנים שמעורבים ביצירת כאבי ברכיים אחרי אימון?

כאבי הברכיים עלולים להחשיד היווצרות נזקים ושינויים ברקמות הברך הרכות כגון שחיקת וקריעת מניסקוסים, התרופפות וקריעת רצועות הברך המייצבות ועד לנזק של שחיקת הסחוס התוך מפרקי של אחת או יותר מארבעת העצמות שמרכיבות את מפרק הברך.

כיצד נוכל להפחית את הנזקים לברכיים שלנו?

  • הכנת הגוף והברכיים לקראת המאמץ בעזרת הארכת המפרקים והשרירים המייצבים את המפרקים, חימום על ידי ריצה קלה, דילוגים במקום,  חבישות מניעתיות על ידי חבישה אלסטית, סדים מותאמים לברכיים.
  • נעילת נעלי ספורט איכותיות עם בולמי זעזועים מג'ל תקני, שימוש במדרסים איכותיים בהתאמה אישית.
  • הימנעו מפעילות ספורט חד פעמית בסופי השבוע אל הכינו את עצמכם כל השבוע לקראת המשחק הקבוצתי החברתי בסוף השבוע.
  • הכנת הגוף למאמץ התחרותי על ידי חיזוק שרירי הגפיים התחתונים, חיזוק שרירי הליבה שכוללים את שרירי הגיו, ריצפת האגן, שרירי הבטן. שיפור התחושה העמוקה של כפות הרגליים, הקרסוליים, הברכיים ומפרקי הירכיים.
  • אם אתם לאחר פציעה ממושכת או פציעה חוזרנית כגון נקיעות קרסוליים, קרעים ומתיחות של שרירי התאומים שבשוקיים, קרעים וחבלות של שרירי הארבעה ראשים בירכיים. כדאי שתחזרו להתאמן בהדרגה ללא הגזמה ועם פיקוח קפדני בכדי שלא תזיקו לעצמכם עקב העמסת ייתר ולא מבוקרת.

בדיקה לפני טיפולי פיזיותרפיה לכאבי ברכיים אחרי אימון

כאמור כאשר מגיע ספורטאי עם תלונה על כאבי ברכיים אחרי אימון תחילה אתשאל אותו לגבי ההיסטוריה של הברכיים שלו, האם הוא גורר אחריו פציעות קודמות שקשורות בברכיים או באיברים אחרים בגוף שיתכן שאזהה בהם את תחילת הרצף החבלתי והנזק המצטבר של התלונה שלו. לאחר מכן אתרשם מצילומים ומבדיקות הדמיה אחרות שבצע כגון בדיקת CT  של הברך או בדיקת MRI שעשה קודם. בשלב הבא אבצע בדיקת יציבות רצועות הברך שתכלול את הרצועה הצולבת הקדמית - ACL anterior cruciate ligament , רצועה צולבת אחורית PCL posterior cruciate ligament  אבדוק את הרצועה הצידית הפנימית MCL medial collateral ligament ואת הרצועה הצידית החיצונית LCL lateral collateral ligament בהמשך אבדוק את המניסקוס הפנימי MM medial meniscus ואת המניסקוס החיצוני LM lateral meniscus בשלב הבא אבצע בדיקת כח שרירי הירך שריר הארבעה ראשיים quadriceps femoris בדיקת כח שריר הירך האחורי hamstring muscles. 

בדיקת כח שריר התאומים של השוק האחורית gastrocnemius muscle ובדיקת שרירי השוק הקדמיים tibialis posterior muscle מאחר וחולשה של שרירים אילו עלולה להעיד על הנזק שגרם להופעת כאבי ברכיים אחרי אימון, הבדיקה האחרונה תכלול בדיקת טווחי תנועה של הברך ומישוש של המבנים של הברך לשם זיהוי הגבלות תנועה נלוות.

טיפולי פיזיותרפיה לכאבי ברכיים

לפי ממצאי הבדיקה אחליט מהו הטיפול שמתאים לספורטאי אחד בניגוד לספורטאי השני מאחר והתאמת הטיפול מתבססת על ממצאי הבדיקה והצלחת הטיפול תלויה בראש וראשונה בבדיקה מקצועית. הטיפולים יכללו הפעלות ידניות פאסיביות כגון מוביליזציות ומניפולציות למפרק הברך, טיפולים לרקמות הרכות כגון שרירים ורצועות מסוג deep friction massage התאמת חיזוק שרירי הדרגתי מותאם אישית לכל שריר ושריר, חיזוק התחושה העמוקה proprioception exercises. נשתמש במכשור אלקטרו תרפיה חדיש ומגוון כגון ultrasound therapy גירויים חשמליים עמוקים כגון interferential current therapy נעזר בחימום או בקירור לפי סוג הפציעה ונדריך את הספורטאי כיצד להימנע מנזקים עתידיים.

לקריאת מאמרים נוספים הקשורים בפציעות ברכיים היכנסו לקישורים הבאים:

איך מטפלים בפריקת ברך

קרע בשריר הארבעה ראשים בירך האבחון והטיפול

טיפול פיזיותרפיה לאחר ניתוח רצועה צולבת קדמית