​פריקת ברך – מהי ואיך מטפלים בה?

האנטומיה של מפרק הברך

המבנה האנטומי של מפרק הברך בנוי כך שפיקת הברך נמצאת מלפנים והיא מעין כיפה שסוגרת את הברך מלפנים. במבנה הברך הפיקה נמצאת בתוך גיד הפיקה שהוא המשכו של שרירי הירך הקדמי ובשמו הלטיני quadriceps femoris ובעברית שריר ארבעת הראשים. הפיקה שצורתה כדיסקית עגולה נעה בתוך סדק sulcus שבעצם הירך femur bone תנועה זו שהיא תנועת החלקה מעלה ומטה שמשולבת איתה גם תנועה סיבובית קלה הינה חיונית מאד לתנועת הברך במישור הכיפוף והפשיטה של הברך. בנוסף לכך תפקיד הפיקה הוא גם לשפר את זווית היישום של שריר ארבעת הראשים ובכך ליעל את תיפקודו ולשפר את כוחו בזמן יישור הברך תוך כדי מאמץ ולאפשר לברך לבצע כיפוך תוך כדי בלימת הנפילה של כח המשיכה כלומר השריר מאפשר ביצוע תרגיל ה- squatting על ידי בלימת הקריסה של הגוף בעזרת כח השריר.

מה הסיבה לפריקת הפיקה בברך?

המבנה של הסדק שבו נעה הפיקה מטה ומעלה אינו בעל שוליים עמוקים שיכולים לשמור על יציבות הפיקה, לכן בכל מני מסיבות שכוללות חבלה אם בזמן פעילות ספורטיבית או במהלך תאונת דרכים או בכל חבלה אחרת שבה מעורבת הפיקה, תתיכן תנועה פתאומית החוצה ואז הפיקה תשתחרר מתוך הסדק ו"תברח" החוצה תוך כדי מתיחת סיבים מייצבים של הפיקה.

הנזק שנגרם בזמן קרות פריקת הפיקה של הברך

העומס שמופעל על הפיקה ומאלץ אותה לברוח החוצה נמדד במאות קילוגרמים של מסה על המפרק, הפריקה מלווה בכאבים עזים ולפעמים אף בהתעלפותו של הנחבל. בזמן שקורת הפריקה עלולים להיווצר נזקים לסחוס הפיקה, לסחוס עצם הירך באזור הסדק וכן תיתכן קריעת סיבי הרצועה הפנימית המייצבת של הפיקה Medial Patellofemoral ligament m.p.f.l רצועה זו עדינה מאד ומתיחה / קריעה של סיבה יגרמו לכאב חריף מלווה בנפיחות עקב יציאת נוזלים רבה. התגובה הקשה תגרום למטופל לאי יכולתו להניע את הברך ותחייב לפנותו לבית חולים לשם החזרת הפיקה או באם הפיקה חזרה למקומה באופן ספונטני צריך יהיה לקבע בחבישה או בסד או אף במצבים חריפים לקבע את הברך בגבס.

הטיפול בפריקת הפיקה שבברך

הטיפול נחלק לשלב החריף ולשלב השמרני, במהלך השלב החריף נתחיל בטיפול של חבישות לחץ להורדת הבצקת משולבים בקומפרסים קרים ומניעת הנעת הברך לפי פרוטוקול RICE הפרוטוקול מתאים לכל פציעת ספורט ועל אחת פי כמה לפריקת הברך. בנוסף מומלץ לבצע צילומי רנטגן או בדיקת CT לשם בדיקה האם נגרם עוד נזק בנוסף למה שנצפה בבדיקה הקלינית הראשונית. לאחר הסרת הקיבוע הקבוע נתחיל בטיפול השמרני שיכלול פיזיותרפיה.

אם אתם סובלים מכאבים או פציעה באזור הברך את תהססו ופנו אלינו באמצעות הטופס

 

טיפול פיזיותרפיה לאחר פריקת הפיקה שבברך

הטיפול הפיזיותראפי יינתן על ידי פיזיותרפיסט מומחה לפציעות ספורט. מטרות הטיפול הן להוריד את הנפיחות שנוצרה סביב הברך, להפעיל את מפרק הפיקה – ירך Patello – femoral joint ואת תנועת מפרק הברך כולה, שיפור כח שרירי הברך המכופפים hamstring muscle והפושטים quadriceps femoris שיפור יציבות הברך והתחושה העמוקה של המבנים המייצבים שבה.

הטכניקות שבהן ישתמש הפיזיותרפיסט יכללו מוביליזציות ידניות לצד שימוש במכשור אלקטרותראפי רפואי חדשי, ובנוסף לכך יבצע המטופל תרגילים במרפאה ויצויד בסדרת תרגילים עצמיים לביצוע פעמים רבות במהלך היום בביתו.

ולסיום יחזור המטופל לחיים רגילים הן במסגרת התפקוד היום יומי והן בזמן הפעילות הספורטיבית שאליה הוא מורגל.

 

אם הנכם סובלים מפריקת הפיקה צרו איתנו קשר ונעזור לכם.


לקריאת מאמרים נוספים על פציעות ספורט או טיפולי פיזיותרפיה היכנסו לקישורים הבאים: