כאבי ברכיים בלילה

במהלך עשרות שנות עיסוקי במקצוע הפיזיותרפיה טיפלתי באלפי מטופלים שהתלוננו על כאבים בברכיים, הם נחלקו לכאלו שכאבי הברכיים תקפו אותם בזמן מאמץ פיזי, או בזמן קימה מישיבה, או בזמן הליכה לאחר מנוחה וחלק גדול התלוננו על כאבים בברכיים בלילה.
ברור שכל כאב בברכיים שונה אצל כל אחד מאתנו ושונה אף אצלנו בין רגל ימין לרגל שמאל. כי הכל תלוי בסיבה לכאב, ברקמה הפגועה, ובמכניזם של הפציעה והנזק המצטבר.

האנטומיה של מפרק הברך

בכדי להבין את הסיבות להופעת הכאבים בברך תחילה אנסה להסביר בהסבר קצר את המבנה האנטומי המורכב של הברך. הברך מורכבת מארבע עצמות. מלמעלה עצם הירך femur bone מתחת שתי עצמות השוק tibia and fibula bones ומלפנים נמצאת עצם הפיקה patella bone. כל אחת מהעצמות עטופה בתוך המפרק בשכבת סחוס מפרקי articular cartilage שהוא משטח חלק שנועד לנוע כמעין משטח חלק בזמן המגע שבין העצמות. בין שתי עצמות הירך והשוק נמצאים שני משטחים בצורת שני סהרונים ואלו הם המניסקוסים הפנימי והחיצוני medial & lateral meniscus. העצמות מיוצבות ומחוברות זו לזו באמצעות 4 רצועות. שתי הרצועות הצולבות, הרצועה הצולבת הקדמית anterior cruciate ligament והרצועה הצולבת האחורית posterior cruciate ligament. ושתי הרצועות הרוחביות, הרצועה הצולבת הפנימית medial collateral ligament והרצועה הצולבת החיצונית lateral collateral ligament. המפרק נמצא בתוך שקית capsula והוא מלא בנוזל סיכה. בזמן הכיפוף והיישור של מפרק הברך עובדים כל המבנים הללו בהרמוניה ובתאום ועקב פגיעה, או ליקוי בתפקוד של אחד או יותר מהמבנים הללו יופיעו כאבים בברכיים בלילה במנוחה או ביום בזמן פעילות.

הדרכת אנשים שמתלוננים על כאבים בברכיים בלילה?

אנשים אילו יציינו שקשה להם למצוא תנוחה נוחה ללא כאבים ולבסוף לאחר שהצליחו להירדם הם עלולים להתעורר עם כאב חד בברך וקושי בהתחלת התנועה. לאחר שיבצעו מספר תנועות עדינות לשחרור הברך הכאב ייחלש ויאפשר להם להירדם שוב וכך שוב חוזרת התופעה. בבוקר כשיקומו יזהו שהברך התנפחה נהייתה נוקשה והיה קשה להניע אותה וכשיתחילו לצעוד ייקח להם כעשרה צעדים עד שהכאב ייחלש ויגיע לרמה שהם מורגלים אליה.

כיצד תצליחו להעביר את הלילה בפחות כאבים:

1.לפני שתכנסו למיטה תבצעו מספר תנועות עדינות של כיפוף ויישור של הברך. תכווצו ותרפו את שרירי הברך המיישרים והמכופפים בצורת כיווץ סטאטי למשך 10 שניות ותרפו.
2.במצב של כאב חריף כשהברך מודלקת ניתן להיעזר בקומפרסים קרים של קרח שיעטפו את הברך.
3.תרופת סבתא ידועה שהוכיחה את עצמה בזמן כאב ונפיחות הינה לעטוף את הברך בעלי כרוב ולהדק אותם בעזרת תחבושת למשך כל הלילה. ניתן לשלב גם קומפרסים של קרח מעל לתחבושת והכרוב.
4.אם הכאבים מופיעים בצד הפנימי של הברך ניתן להוסיף כרית בין שתי הברכיים בזמן שכיבה על הצד ובכך לרכך את המגע בין שתי עצמות הברכיים ולמנוע חיכוך ולחץ ביניהן.
5.בבוקר לפני צאתכם מהמיטה הניעו בעדינות את הברך ממצב כיפוף ליישור מבלי להיכנס לכאב כאילו שאתם מחממים אותה בהנעת.

  התעוררתם בלילה עם כאבי ברכיים, אל תהססו ופנו אלינו באמצעות הטופס


טיפולי פיזיותרפיה למתלוננים על כאבים בברכיים בלילה

תחילה הפיזיותרפיסט יבצע בדיקה לזיהוי מקור הבעיה, הוא ישאל את המטופל שאלות שקשורות להיסטוריה של הברכיים, מתי זה התחיל, האם הבעיה הופיע בעקבות חבלה חד פעמית או דווקא עקב עומס מצטבר כגון ריצה, טיפוס בשטח. האם הבעיה כרונית כלומר מעל לתקופה של 8 חודשים, או שזה משהו טרי מלפני מספר שבועות. שאלות נוספות יהיו לגבי מתי כואב האם במנוחה או בפעילות, האם הכאבים בברכיים בלילה או דווקא לאחר קימה מישיבה ממושכת במשרד.
בשלב הבא יבחן הפיזיותרפיסט את המסמכים הרלוונטיים כגון צילומי רנטגן או בדיקת CT  או בדיקת MRI   או מיטפוי עצמות או אולי בדיקת אולטרה סאונד של הרקמות הרכות.
בשלב השלישי של הבדיקה יבדוק הפיזיותרפיסט טווחי תנועה, כח שרירי הברך, וימשש את המבנים של הברך מתוך כוונה לזהות גיד או רצועה או בורסה או ציסטה מודגשים.
שלב קביעת סוגי הטיפול הינו שלב חשוב והוא כאמור מתבסס על ממצאי הבדיקה הראשונית. הטיפול יכלול טיפול ידני לרקמה הפגועה. מסוג deep transverse friction massage for treating לרצועות ולגידים, טכניקות מנואליות לפי שיטת מייטלנד, סיריאקס, מאליגן למשטחים המפרקיים של הברך, יוחלט גם על שילוב מכשור אלקטרו תרפיה כגון אולטרה סאונד, גירויים חשמליים מסוג interferential therapy או גירויים מסוג tens therapy. יוחלט האם לשלב טיפולים בעזרת קניזיו טייפ או טייפ לייצוב המפרק. ולסיום יתאים הפיזיותרפיסט תרגילים ספציפיים לסוג בעייתכם.

המאמר נכתב על ידי:

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת מאמרים נוספים הקשורים לכאבי ברכיים הכנסו לקישורים הבאים:

טיפול בכאב בצד הפנימי של הברך

טיפול בכאב ברך לשחיינים

טיפול בקרע המניסקוס