ברך שחייני חזה - תסמינים, אבחון ודרכי טיפול

מקובל לחשוב שבשחייה לא נגרמות בעיות ונזקים לגופינו ולכן כשהמטופל שואל את האורתופד באיזה ספורט אתה מציע לי לעסוק מבלי לסכן ומבלי לגרום לנזקים מצטברים בדרך כלל הרופא ימליץ על השחייה.

ובכן לא כך הוא הדבר, אמנם בשחייה העומס שמופעל על הגוף נמוך יותר מאשר בזמן ריצה או פעילות בחדר כושר או אפילו משחק בכדור, אבל בכל מקרה בזמן שחייה עלולים להיגרם נזקים עקב תופעה של תנועות חוזרניות. אחת מהבעיות המוכרות הינה תופעת ברך שחייני חזה שכאמור מתייחסת לנזר ישיר למפרק הברך עקב שחייה בסגנון חזה.

למה נגרמת תופעת ברך שחייני חזה ומה הם התסמינים?

בזמן שחיית החזה מתבצעת ברגליים תנועה משולבת שכוללת פתיחת הירכיים לצדדים תוך כדי כפיפת הברכיים למצב של כיפוף ברך מלאה, בשלב השני של השחייה יקרב השחיין את הירכיים לכיוון מרכז הגוף תוך כדי יישור בכוח של הברכיים כנגד התנגדות המים. בנוסף לכך מתבצעת תנועה סיבובית של השוק מול הירך ושל הירך מול מפרק הירך.

בפעולה זו מופעלים על הברך כוחות חזקים של מתיחה על הרצועה הפנימית של הברך medial collateral ligament MCL הכוחות הללו יוצרים מתיחה מיקרוסקופית של הסיבים העמוקים של הרצועה. פעולת שחייה חוזרנית זו גורמת בשלב הראשון למתיחה מקרוסקופית של סיבי הרצועה הפנימית שבאה לידי ביטוי במיחושים קלים שמשתחררים לאחר מספר דקות של הנעת הברך בתוך המים בכיוון של כפיפה ויישור אך ללא תוספת של תנועה סיבובית של השוק ביחס לירך כלומר כפוך ויישור נקיים של הברך.

בשלב יותר מתקדם של תופעת ברך שחייני חזה הנזק מתגבר ועמו גם הכאבים, בשלב זה יתכן ונזהה גם נוקשות של הרצועה במישוש ידני שלה ואף נצליח להפיק עקב מישוש עמוק גם כאב קל ברצועה. בשלב יותר מתקדם של התגברות תסמונת ברך שחייני חזה הכאבים יופיעו במהלך השחייה ובשלבים ראשונים של השחייה, השחיין לא יוכל להשלים את כל האימון שקבע לעצמו וינסה לעבור לסגנון החתירה או הפרפר או הגב שאיננו מערב תנועה סיבובית של הברך ואינו מייצר תנועת valgus שהיא קירוב הברך פנימה ובכך מתיחת צידה הפנימי של הברך ומניעת נזק רצועה הרוחבית הפנימית של הברך

אם אתם מרגישים כאב בברך בזמן השחיה את תזניחו והתקשרו אלינו באמצעות הטופס

אבחון תסמונת ברך שחייני חזה

פיזיותרפיסט מומחה לטיפול בפציעות ספורט שיבדוק את הרצועה בבדיקת valgus stress test שזו היא בדיקה שמטרתה למתוח את רצועת הברך הפנימית medial collateral ligament MCL ובזמן ביצוע הבדיקה נפיק כאב חד מאד בברך של השחיין.

בעצם בדיקת הרצועה ומישושה יזהה הפיזיותרפיסט נקודות רגישות על פני רצועת הברך הפנימית ובנקודות התחברות הרצועה אל עצם הירך שבצד הקרוב וכן בנקודת החיבור של הרצועה את עצם השוק בחלקה התחתון של מפרק הברך.

בבדיקת אולטרה סאונד אבחנתי ניתן לאבחן ולזהות קרעים מקרוסקופיים של סיבי הרצועה ה- medial collateral ligament MCL גם בדיקות הדמיה כגון MRI או CT ניתן לאבחן נזק לרצועה ואת התסמונת. בצילום רנטגן רגיל לא ניתן לאבחן את תסמונת ברך שחייני חזה.

מניעת היווצרות תסמונת ברך שחייני חזה

בעזרת חיזוק שרירי הירך המכופפים hamstrings וכן על ידי חיזוק השרירים הפושטים של הברך הם שריר ארבעת הראשים quadriceps muscle group ניתן לנסות ולהפחית במקצת את היווצרות הנזק לרצועה הפנימית medial collateral ligament MCL. התרגילים יתבצעו בחדר כושר הן בזמן עבודה על משקלות ממצב של יישור הברך מכפיפה ליישור וכן על ידי חיזוק מכופפי המרך בתרגילים עם משקלות ממצב כיפוף ליישור.

טיפולי פיזיותרפיה לתסמונת ברך שחייני חזה

בבואכם אל פיזיותרפיסט מומחה לפציעות ספורט יבחן הנ"ל את הברך שלכם וישאל שאלות שקשורות בפציעה שלכם. השאלות יתייחסו למצב שבו אתם חשים את הכאבים, כמה זמן אתם כבר סובלים מפציעת הספורט הזו. הפיזיותרפיסט ימשש את הרצועה יזהה עליה מוקדים של נוקשות רגישות והידבקויות פנימיות ברצועה בנקודת האחיזה של בעצם הירך או בעצם השוק.

הטיפולים יכללו טכניקת transverse deep friction massage לרצועה, הטיפול יבוצע בשלושה מצבים: מצב של ברך מיושרת ומצב של ברך כפופה בזווית של 45 מעלות ובמצב של ברך כפופה בזווית של 90 מעלות וזאת מאחר שבכל אחת משלושת הזויות הללו נמצאים סיבים אחרים של שכבה אחרת של הרצועה במצב של מתיחה מרבית ולכן הטיפול יטפל באותם סיבים מתוחים מקסימלית בעוד יתר הסיבים נמצאים במצב רפיון אך גם הם ימתחו בכל שלב של מכפיפה ליישור והפוך מיישור לכפיפה. בנוסך יבצע הפיזיותרפיסט טיפול אלקטרו תרפיה באמצעות המכשור שבמרפאה. ידריך את השחיין בתרגול לחיזוק השרירים שיפחיתו את הסיכון ויחבוש באמצעות טייפינג למניעת מתיחת ייתר.

לקריאת מאמרים נוספים העוסקים בפציעות ספורט ובפציעות שחייה היכנסו לקישורים הבאים:

תסמונת כתף שחיינים

נזק וטיפול בקרעים במניסקוסים

דרכים למניעת פציעות ספורט

פיזיותרפיה לברך