טיפולי פיזיותרפיה במקרי פגיעה בחוליות הצוואר

חוליות הצוואר הינו אזור מורכב ומסובך מאד. עמוד השדרה הצווארי מורכב משבע חוליות צוואריות שנקראות cervical vertebrae ומסומנות באות האנגלית C. וממוספרות בספרות 1-7 כלומר הכי גבוהה שהגולגולת מונחת עליה היא חוליה 1C ומתחתיה 2C,3C,4C,5C,6C,7C. בין כל שתי חוליות נמצאת דסקית ג'ל גמישה הלא היא בדיסק הבין חולייתי intervertebral disc תפקידה לשמש הן כבולמת זעזועים והן כמרווח - שומר מרחק בין החוליות spacer . החוליה בנויה משני אזורים עקרים, מלפנים נמצא גוף החוליה ועליו הדסקית הג'לטינית ובחלק האחורי נמצאת קשת עגולה ובתוך חלל הקשת עוברים כל העצבים שיוצאים מהמוח בדרכם אל הגוף, בין כל שתי חוליות מתפצל העצב מהעצבים המרכזיים והוא פונה לשני צדי הגוף לגפה הימנית העליונה ולגפה השמאלית העליונה. עצבים איה גם הם מסומנים על ידי אותו מספור כפי שספרנו את החוליות עצב מספר 1C,2C,3C,4C,5C,6C,7C. כל המבנה המורכב הזה מיוצב על ידי מערכת של רצועות שמחברות חוליה לחוליה בכדי לייצב את המבנה המורכב הזה. בנוסף לכן חוליות עמוד השדרה הצווארי מיוצבות ומופעלות על ידי מערכת שרירים סבוכה, השרירים מונחים שכבה על שכבה ועוברים בין חוליה לחוליה ובין מספר חוליות למספר חוליות, באופן זה נוצרת מערכת שמתפקדת הן בתור צוואר שיכול לנועה לכל הכיוונים הן לכפיפה קדימה, לפשיטה אחורנית, להטיה לשני הצדדים ולסיבוב ימינה ושמאלה. בנוסף לכך קיימים כלי דם רבים שמספקים דם לכל המבנים באזור.

לצפייה בסרטון המסביר איך נוצרים נזקים בעמוד השדרה הצווארי ואת המבנה האנטומי של הצוואר היכנסו לקישור: https://www.youtube.com/watch?v=NSstEBvuG-8&t=79s


איזה תלונות שמעתי ממטופלי במקרי פגיעה בחוליות הצוואר?

במהלך 42 שנות עיסוקי במקצוע הפיזיותרפיה פנו אלי אלפי מטופלים עם תלונות על כאבי צוואר מקומיים, עם כאבי צוואר שכללו גם הקרנה לידיים, עם כאבי צוואר שכללו כאבי ראש עורפיים, עם כאבי צוואר שגרמו גם לתחושת סחרחורת והרגשת ריחוף וקושי בהתמקדות. כל המטופלים שאלו אותי את השאלה איזה טיפולי פיזיותרפיה במקרי פגיעה בחוליות הצוואר אני מבצע. תשובתי הייתה שקיימות אין ספור של שיטות טיפול בפיזיותרפיה, הן טיפולים ידניים שבהם אני מפעיל בצורה פאסיבית את מפרקי החוליות ואת הדיסקים הבין חוליתיים, טכניקות ידניות ובעזרת שימוש במתיחות קבועות ולסירוגין עם מתיחה אלקטרונית מותאמת כלומר ניתן לכוון את המכשיר שימתח את הצוואר בכל מני דרכים ובכל מני עוצמות וזמנים וכל דבר לפי ממצאי הבדיקה שאבצע לפני הטיפול.

בדיקת פיזיותרפיה לפני ההחלטה איזה טיפול לבצע

בבואכם למרפאתי מומלץ להצטייד בכל חומר רפואי שקשור לתלונתכם, צילומי רנטגן של חוליות הצוואר, בדיקת הדמיה מסוג CT לחוליות הצוואר, בדיקת MRI לחוליות עמוד השדרה הצוואר, בדיקות EMG לבדיקת ההולכה העצבית של עצבי הצוואר שלכם. אם אין לכם שום בדיקה אז אל תלכו בכוונה לרופא לקבל הפניה לבדיקות כי ניתן להשלים את הבדיקה שלנו גם ללא בדיקות נוספות. במהלך הבדיקה אשאל אתכם שאלות רבות לגבי מצב בריאותכם הכללי, כמה זמן אתם כבר סובלים מכאבי הצוואר, האם החלפתם עבודה לאחרונה או מקום עבודה או סביבת עבודה במקום הקבוע שלכם, האם נפגעתם בתאונה כל שהיא, תאונת דרכים או תאונת עבודה. האם הכאב מקומי בצוואר או שהוא גם מקרין לכיוון הידיים ואם כן אז לאיזה אזור מגיעה ההקרנה לזרוע, לאמה, לכף היד, מלפנים או מאחור. האם אתם חשים כאבי צוואר ונוקשות בעורף, האם אתם חשים גם תחושת סחרחורת וקושי במיקוד וריחוף. בשל הבא של הבדיקה אבדוק את טווחי התנועה של צווארכם, את כח השרירים של הידיים שלכם, את הרפלקסים הגידיים שלכם. בשלב הבא תשכבו על הבטן ואמשש את חוליות הצוואר, את מפרקי החוליות, את שרירי הצוואר והשכמה. אבדוק האם יש הבדל בין שני צדי הצוואר שלכם, האם יש נקודות טריגר בשרירי השכמה והטרפז שלכם. בדיקה טובה ומקצועית מהווה הצלחה של 70% בטיפול שיקבע לאחר בצוע הבדיקה.

טיפולי פיזיותרפיה במקרי פגיעה בחוליות הצוואר

ההחלטה איזה טיפול פיזיותרפיה אבצע תלויה במצבכם, בתלונותיכם, ובממצאי הבדיקה שערכתי לכם. הטיפולים רבים ומגוונים מאד וכוללים טכניקות טיפול ידניות שבהם אני מטפל בכל חולייה בנפרד על ידי מניפולציות ממוקדות, מניפולציות כלליות, טכניקות מוביליזציות נקודתיות למבני המפרקים החוליתיים. בנוסף לטיפולים הידניים נשתמש במגוון רחב של מכשור אלקטרו תרפיה מגוונים כגון טיפולי אולטרה סאונד או גירויים חשמליים שטחיים ועמוקים כגון TENS trans electrical nerve stimulation. או גירוי זרמים מסוג interferential current. נשתמש בכריות חימום שטחיות. אם נזהה נקודות טריגר בשכמות נפעיל מכשיר גלי הלם לפרוק משקעים בתוך השרירים. ולסיום נדריך את המטופל בסדרת תרגילים מותאמים לבעייתכם ובתכנון ארגונומי של סביבת העבודה שלכם.


לקריאת מאמרים נוספים הקשורים בטיפולי פיזיותרפיה לבעיות צוואר היכנסו לקישורים הבאים:

הקשר בין כאבי צוואר לתחושת סחרחורת וריחוף קל

טיפול בבלט ובפריצת דיסק בצוואר

הקשר בין חוליות הצוואר לבין כאבי ראש