צוואר גם סחרחורת

סחרחורת שמקורה בחוליות הצוואר העליונות

דרך הגב

כשדני סנדרסון שר: "תה עושה סחרחורת" הוא בטח לא שיער בנפשו שגם צוואר עושה סחרחורת. כאלו לא די בכך שפלח נכבד מהאוכלוסייה סובלים מבעיות גב, בשנים האחרונות גילו להם שהסחרחורת שהם חשים, לעיתים תקופות מדי, גם היא מקורה בגב. הסקפטיים יטענו שיש פה עוד דרך לעשות עליהם כסף, אבל לפני שאתם מפיצים שמועות זדוניות על הפיזיותרפיסט שלכם, כדאי שתבחנו את ההיגיון המדעי שעומד מאחורי אבחנה זו. אנשים הסובלים מסחרחורות מגיעים למכון פיזיותרפיה לאחר שביקרו אצל רופאים רבים אחרים שלא מצאו פתרון לבעיית הסחרחורת שלהם והנה לפתע הם מופתעים לגלות מישהו שמבין מה עובר עליהם: חוסר איזון בחוליות הצוואר העליונות. עכשיו שאנחנו סוף סוף יודעים מי גורם לסחרחרות הזו, ניתן יהיה גם לטפל בה כראוי. 

סחרחורת ורטיגו

לחץ בצוואר

הצוואר מהווה צומת עצבית להעברת מידע למח. כשהצוואר נפגע, אם בתאונת דרכים או אפילו עצירה פתאומית שזורקת את הצוואר קדימה בתנופה (מה שנקרא 'צליפת שוט'), או בכל תנועה סיבובית לא נכונה של הראש, צוואר עלול להיפגע. כשחוליות צוואר יוצאות אף במקצת מהיישור שלהן הן יכולות להפעיל לחצים על העצבים העוברים ביניהן.. כשישנם לחצים על העצבים, המידע עובר למוח באופן חלקי, כתוצאה מכך ישנן הפרעות בשיווי המשקל שבאות לידי ביטויי בצורת סחרחורת. סחרחורת ממקור זה יכולה להעלם עם טיפולי פיזיותרפיה, שמטרתם לשחרר את התקיעות של החוליות כך שהמסר העצבי יזרום בגוף ללא הפרעה.

שחרור מהפיזיותרפיסט

פיזיותרפיה נותנת את מלוא תשומת הלב לכל חוליה בפני עצמה תוך כדי התמקדות ביציבה. בגדול מטרתו של הפיזיותרפיסט היא לאזן את חוליות עמוד השדרה של המטופל על מנת שתהיה זרימה עצבית אופטימאלית. בבסיס הטיפול פיזיותרפיה עומדת פעולה אשר באמצעותה משחרר הפיזיותרפיסט את החוליה ומחזיר אותה לתפקוד מלא באמצעות הידיים או תוך שימוש במכשיר ובמיטה מיוחדת. המטפל מפעיל לחץ מבוקר על החוליה בכיוון מסוים (ואם להשתמש בשפה שמוכרת לך- הוא ממש גורם לחוליה לחוש סחרחורת). הפיזיותרפיסט גם יעבוד על מערכת השרירים שתומכת בעמוד השדרה ולסיום, במקום סוכרייה, סביר להניח שתקבלו גם כמה תרגילים לבית.