כאבי צוואר ולסת

לא פעם נשאלתי על ידי מטופליי האם יש קשר בין כאבי צוואר ולסת, שאלה זו אכן לגיטימית מאחר ולכאורה המבנים הללו מרוחקים האחד מהשני וכל אחד מהם מתפקד באופן נפרד וקשור לתפקודי חיים שונים. אולם כיום ידוע וזאת בעקבות מחקרים מעמיקים שהתבצעו באוניברסיטאות מובילות בעולם כי כאבים במפרקי הלסת בזמן הלעיסה, או בזמן הפיהוק רחב, או בזמן סגירת שיניים והידוק הלסתות נגרמים, מאחר ופעולה זו מפעילה עומסי יתר על מפרק הלסת ועל שרירי הפנים ומאחר ומפרקי הלסת ושרירי הלעיסה מתחברים לשרירי הצוואר שקשורים לחוליות הצוואר ולמפרקים הבין חוליתיים שבהן מתבצעת התנועה של הצוואר לכל הכיוונים האפשריים, לכן התברר במחקרים אילו שאכן יש קשר בין כאבי צוואר לבין כאבי לסת וכאבי שרירי הפנים.

שכיחות כאבי צוואר ולסת

מחקרים מראים כי למעלה מ – 68% מהאוכלוסייה  בעולם המערבי סבל, סובלת או תסבול מכאבי צוואר במהלך החיים, וכל הקשור במחקרים העוסקים בכאבי לסתות הדיווח הינו על 38% מהאוכלוסייה הבוגרת סבלו מכאבי לסתות, כמו כן דיווחה הסתדרות רופאי השיניים והמומחים למפרקי הלסת כי 73% מהאנשים שנוטים לחרוק שיניים במהלך השינה דיווחו על כאבים, נוקשות, חריקות, ולחץ באזור הפנים ובאזור מפרקי הלסת.
הסיכוי של כל אחד מאתנו לחוש כאבים באזור מפרק הלסת והצוואר הינו גבוה מאד ולפיכך  חשוב להתייחס לטיפול הביתי ולדרכי המניעה בכל הקשור בבעיות  כאבי צוואר ולסת.

מהן הסיבות להיווצרות כאבי צוואר ולסת

סיבות מגוונות ורבות עלולות לגרום לכאבי צוואר cervical pain וכאבי לסת temporomandibular joint pain, אחלק את הסיבות לשתיים.
נזק עקב יציבה ותפקוד יום יומי גרוע או בתיאור אחר תהליך יומיומי שאנו מבצעים וללא אבחנה שאנו מזיקים לעצמנו והדוגמאות רבות: יציבה לקויה שקשורה במבנה האנטומי של מערכת השלד והשרירים, עבודה ממושכת בתנוחה לא ארגונומית מול המחשב, שינה בלילה ללא תמיכת כריות מותאמת, הידוק שיניים ללא שליטה במהלך היום, חריקת שיניים ללא מודעות לכך במהלך השינה, עבודה שמחייבת יציבה ועומסים מצטברים וחוזרניים על חגורת הכתפיים והצוואר לדוגמא הצורך בעבודה מעל הראש כגון חשמלאי שמתקן קבלי תאורה, מכונאי שמתקן מתחת למכונית. הדוגמאות רבות ולכל מקצוע ועיסוק קיימות תנוחות הרסניות שהנזק לא מורגש בכל פעם אלא התהליך הינו של נזק מקרוסקופי מצטבר שבשלב מסוים בא לידי ביטוי באי נוחות קלה ואחר כך מתגבר לכדי כאבים קלים שמתגברים לרמה של חזק בזמן הפעילות ומאוחר יותר בתור כאבים שמורגשים לאו דוכא בזמן הפעילות המסוימת אל אף במנוחה ועד כדי כאב מעיר במהלך השינה.
הסיבה השנייה הינה חבלות או עומסים פתאומיים שניתן לחוש ולציין אותן כגורם להופעת כאבי צוואר ולסת כגון: חבלה בזמן תאונת דרכים במנגנון צליפת שוט שנגרמת עקב תנועה בתנופה פתאומית של הראש והצוואר מחבלת רכב מאחורנית, דוגמא נוספת הינה טיפול שיניים ממושך כגון טיפול שורש או עקירת שיני בינה, או טיפולי שתלים או טיפול על ידי שיננית שבמהלך הטיפולים על המטופל להישאר זמן רב כשהוא נדרש לפתוח את הפה פתיחה הכי רחבה שניתן תוך כדי החדרת מכשור לתוך חלל הפה, וללא הפסקות רבות וממושכות בכדי שיאפשרו ללסת לנוע ולהפעיל את הדסקית התוך מפרקית.

הקשר בין תנוחת הצוואר למפרק הלסת כגורם לכאבים

במחקר שבוצע ופורסם בז'ורנל הרפואי של פלורידה נבדקו 702 מועמדים שהתלוננו על כאבי צוואר ונקושות במפרק הלסת נבחנה הייציבה והנטייהשל הנבדקים להחזיק את הצוואר נטויה כלפי מטה. תופעה שנקראת " צוואר טקסס " מתייחסת לשינויי הייציבה שלנו שקשורים בנטייה להחזיק את הראש והצוואר כפופים מטה עקב השימוש הרב בצפייה בטלפון החכם, מקלדת המחשב, האייפד והלוח הדיגיטלי שמחייבים אותנו להרכין את הראש מטה. גורמים אילו יוצרים נטייה של הצוואר קדימה מפחתים מתח צווארי עצום, יוצרים מתיחת הצואאר רצועות הצוואר, שרירי הצוואר האחוריים, פעולות טכנולוגיות אילו שהתרבו מאז שהומצא הטלפון החכם מהווים את אחת הסיבות להופעת כאב, נוקשות ומתח בין המבנה הצווארי לבין מערכת מפרק הלסת, שרירי הלעיסה ושרירי הפנים כיחידה אחת.

אם אתם סובלים מכאבי צוואר ומלחצים בלסתות אל תהססו והתקשרו אלינו

טיפולי פיזיותרפיה לבעיות כאבי צוואר ולסת

בבואכם אל הפיזיותרפיסט המומחה תחילה הוא יתשאל אתכם לגבי ההיסטוריה הרפואית של בעיית הלסת, צוואר עם דגש על כאבי ראש וסחרחורות צווארית  ובנוסף לכך לגבי בריאותכם הכללית. בשלב הבא תתבצע בדיקה פיזיולוגית פיזיקלית של מערכת הצוואר ומפרק הלסת בדגש על המפרקים, השרירים, העצבים. בבדיקה זו נחפש נקודות טריגר בצוואר neck trigger points, נוקשות במפרק הלסת, עווית שרירים בשרירי הלעיסה muscle spasm in masseter. הפיזיותרפיסט יבצעה הערכת טווחי התנועה בצוואר ובמפרקי הלסת עם דגש על השוואה בין שתי הצדדים. הפיזיותרפיסט יבדוק את התנועתיות של המפרקים הקטנים של חוליות הצוואר facet joint of cervical spine.

בשלב הבא תקבלו טיפולי פיזיותרפיה שיכללו טכניקות מנואליות [ידניות] עדינות עם דגש על מוביליזציות passive mobilization techniques לפי שיטות כגון מייטלנד, סיריאקס, בריאן אדוורדס וטכניקות לנקודות הטריגר trigger point. כל טכניקה תותאם אישית לליקויים שהתבררו בבדיקה הראשונה. כמו כן ישלב הפיזיותרפיסיט לפי הנדרש טיפולים באמצעות מכשור אלקטרו תרפיה כגון אולטראסאונד רפואי, גלי הלם. ולסיום יותאמו לכם מספר תרגילי פיזיותרפיה בהתאמה אישית פרטנית שתבצעו בבית בכדי לייצב את השפעת הטיפול שתקבלו במרפאה.

דרכי מניעה להיווצרות כאבי צוואר ולסת וטיפול ביתי בתופעה

הסיכוי של כל אחד מאתנו לחוש כאבים באזור מפרק הלסת והצוואר הינו גבוה מאד ולפיכך  חשוב להתייחס לטיפול הביתי ולדרכי המניעה בכל הקשור בבעיות כאבי צוואר ולסת, הדרך הנכונה הינה מניעת תנועות חוזרות בתנוחות לקויות ומעמיסות. תשומת לב לתנוחה ארגונומית במהלך העבודה, שינה בזווית צוואר מתאימה ואי הדחקת הכאבים אלא פנייה מהירה לגורם המתאים.
לקריאת מאמרים נוספים בקשר לכאבי צוואר לסת וסחרחורות הקליקו על הקישורים הבאים:

למה כאבי הצוואר מקרינים לראש

מה היא סחרחורת שמקורה מחוליות הצוואר

מה הטיפול המומלץ ללסת תפוסה