​תרגילי פיזיותרפיה לצוואר

פיזיותרפיה לצוואר

עמוד השדרה הצווארי מחזיק מעליו את הגולגולת ודרכו עוברת מערכת העצבים ההיקפית בדרכה מהמח אל כל חלקי הגוף האיברים הפנימיים, מערכות השלד והתנועה וכל המערכות החשובות לתפקוד ולחיים האוטונומיים. המבנים של עמוד שדרה צווארי הם שבע חוליות הצוואר, מערכת דיסקוסים בן חולייתיים, מפרקים סינוביאליים עדינים בין חוליות הצוואר מערכת שרירים מייצבים שמחוברים בן חולייה לחולייה ובין מספר חוליות למספר חוליות. לקריאה על האנטומיה של חוליות עמוד השדרה היכנסו לקישור האנטומיה של הצוואר.

מה הכללים להתאמת תרגילי פיזיותרפיה לצוואר לכל מטופל

במרפאת הפיזיותרפיה שברשותי ושבניהולי פיתחנו סדרת תרגילי פיזיותרפיה לעמוד השדרה של הצוואר, תרגילים אילו הן פרי ניסיון של עשרות שנים במסגרתם טופלו במרפאתנו אלפי מטופלים שסבלו מכאבי צוואר עקב בעיות רבות ומורכבות שאמנה אותן בהמשך מאמר זה. הקו שמנחה אותנו בבחירת ובהתאמת כל תרגיל לכל מטופל היא בראש וראשונה מה הבעיה שממנה סובל המטופל, מה הן ממצאי הבדיקה הקלינית שבצענו למטופל, מה סוג ומרכיבי הטיפול שמתאימים למטופל ואיך התוצאה ותגובת המטופל לטיפול שקבל אצלנו וכמובן באיזה שלב נחליט להתחיל בתרגילים.


מחפשים תרגילי פיזיותרפיה לצוואר? צרו קשר וקבעו פגישה 

כאבי צוואר - פיזיותרפיה לצוואר

הבדיקה הקלינית וחשיבותה בהגדלת אחוזי ההצלחה של הטיפול

כשמגיע מטופל והוא מתלונן על כאבי צוואר תחילה נתשאל אותו סדרת שאלות בכדי להכיר את סוג הבעיה: כמה זמן אתה סובל מכאבי הצוואר, האם הם התחילו עקב חבלה פתאומית בתאונת דרכים או עקב נפילה או האם הגורם לא היה טראומה חד פעמית אלא תהליך מתמשך של היווצרות הכאב עקב ישיבה ממושכת מול המחשב או שינה על גבי כרית שגרמה לו להתעורר בבוקר עם כאבים חריפים שלא אפשרו לו להניע את הצוואר בחופשיות, תוך כמה זמן הכאב נוטה להיחלש או אולי דווקא להתגבר, מה הן התנוחות והתנועות שתמיד בזמן שהוא נמצא בהן הן גורמות להופעת ולהתגברות הכאבים, האם אתה חש סחרחורת ממקור צוואר שמתבטאת בתחושת ציפה ושיוט, האם הכאבים בצוואר גם מקרינים לכוון הכמות או הכתפיים או לכל אורך הידיים ואפילו עד לקצוות האצבעות . בהמשך התשאול נשאל לגבי מצב הבריאותי הכללי של המטופל כגון בעיות לב, מחלות מהעבר, עליה ברמת הסוכר בדם, ומצב בריאותי כללי אחר. האם הוא נוטל תרופות מסוג כל שהוא והאם הוא נוטל או שנטל תרופות או אולי קבל זריקות שקשורות לתלונה הנוכחית שלו. 

כעת נבדוק את הבדיקות הנלוות שהמטופל הביא איתו כגון צילומי רנטגן או בדיקות CT או בדיקת MRI או בדיקת EMG שהיא בדיקה להולכה עיצבית של עצבי הצוואר ועצבי הידיים ושמטרת הבדיקות לזהות האם הנך סובל מבלט דיסק. ועכשיו נבדוק את המטופל בדיקה שכוללת הסתכלות על יציבת ותנוחת הצוואר, נבקש ממנו לבצע תנועות בכיוונים שונים כגון כפיפה קדימה, פשיטה אחורה, הטיה לשני הצדדים, סיבוב לשני הצדדים נמדוד את טווחי התנועה, נשווה מצד לצד ונציין את תוצאות המדידה בתיקו האישי. נמשיך בבדיקת כח שרירים של הידיים בדיקת תחושה ורפלקסים של הידיים ונבקש מהמטופל לשכב על הבטן כשפניו בתוך החריץ שבמיטת הטיפולים. וכעת נבצע בדיקת מישוש קלינית ידנית שתפקידה לזהות נוקשויות של מפרקי החוליות ספאזם מוגבר בשרירי הצוואר נקודות טריגר בשכמות וברקמות הרכות של הצוואר. כעת כשהתמונה הקלינית ברורה לנו נתחיל בתכנון ובהתאמת הטיפול שיכלול טיפולים ידניים מנואליים לחוליות לרצועות ולשרירים, שילוב עם טיפולים אלקטרו תרפיה עם מכשור חדיש ולסיום נתאים לו תרגילי פיזיותרפיה להשלמת הטיפול.

התאמת תרגילי פיזיותרפיה לצוואר

התרגילים יותאמו ספציפית לכל מטופל לפי ממצאי הבדיקה ויכללו אלמנטים של הגדלת טווחי התנועה וחיזוק שרירי הצוואר, אין לבצע תרגילים אלו ללא בדיקה מקדימה של פיזיותרפיסט, ביצוע התרגילים ללא הנחיית הפיזיותרפיסט עלולה לגרום להחמרת הבעיה ולהופעת כאבים.

לצפייה בסרטון המדגים 10 תרגילים פשוטים של תרגילי פיסיותרפיה לצוואר ולשכמות היכנסו:


מוזמנים להתקשר בכל שאלה בנוגע לתרגילי פיזיותרפיה לצוואר: לחצו כאן להתייעצות


תרגילי פיזיותרפי הלצוואר לשיפור טווחי התנועה של הצוואר

תנוחת מוצא בישיבה מול המראה, שב זקוף ואזן את הראש במרכז ללא נטייה וללא צידוד וסיבוב לצד כל שהוא, סובב את הראש ימינה עד לקצה האפשרי ומבלי לחוש בכאב, כעת יצב את הראש עם שתי ידיך והמשך לסובב לצד ומבלי שתתבצע תנוע כי הידיים אוחזות בראש, שהה בתנוחה זו למשך 5 שניות והרפה, כעת בצע את התנועה ללא התנגדות ובדוק האם הטווח החופשי גדל. חזור על השלבים האחרונים 5 פעמים. לאחר הפסקה של 5 דקות בצע תרגיל זהה לצד השני. חזור על התרגיל לכל הכיוונים של הצוואר כלומר הטיה סיבוב, פשיטה אחורית, כפיפה קדימה.

תרגיל לחזוק סטאטי של שרירי הצוואר

תפקיד שרירי הצוואר לייצב ולהפעיל את הצוואר לכל הכוונים, התרגילים מתבצעים בישיבה מול המראה, הראש במרכז ומאוזן, הפעל התנגדות עם הידיים מאחורי העורף והראש לחץ אחורנית והמשך להתנגד למשך 10 שניות, חזור על התרגיל 10 פעמים. בצע את אותו תרגיל על פי אותו עיקרון ליתר הכיוונים שהם כפיפה קדימה, הטיה לשני הצדדים וסיבוב לשני הצדדים.


מחפשים תרגילי פיזיותרפיה לצוואר? צרו קשר וקבעו פגישה 


המאמר נכתב על ידי :
מאיר אפל שהוא פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

למאמרים נוספים בתחום היכנסו ל: