טיפול פיזיותרפיה לכאבים בצוואר

טיפול בצוואר תפוס, כאבי צוואר ועורף

כאבי צוואר הינם תופעה שכיחה בקרב למעלה משמונים אחוז מהאוכלוסייה הבוגרת, גם בקרב בני הנוער והילדים תיתכן הופעת כאבי צוואר וזאת כמובן על רקע שונה.

צוואר תפוס

מצב שבו הצוואר נתפס תוך כדי שינה בלילה, אנו מתעוררים בבוקר עם כאב צווארי שלעתים אף מקרין לעבר השכמה. על פי רוב התופעה של צוואר תפוס [torticollis] עשויה להיגרם עקב היצבטות רקמה עצבית שעוטפת את אחד או יותר ממפרקי חוליות הצוואר, עקב הגרוי יוצר הגוף תיקון ומטה את הראש והצוואר לכיוון שבו הנזק והלחץ המופעל הם המינימליים ובכך מגן על הרקמה הפגועה. הופעת סטייה זו מלווה בנוקשות ובהיתפסות שריר שאנו מכנים אותה עווית שריר הגנתית [protective muscle spasm] ומטרתה כאמור להגן על הרקמה הפגועה, מכאן ברור מדוע חימום או מסג' אינו מומלץ כי הוא משחרר את השריר התפוס שמשמש כמנגנון ההגנה הטבעי של הגוף.

עבודה ממושכת מול מחשב

הופעת כאבי צוואר מאופיינת גם אצל אוכלוסיית עובדי המחשב שיושבים שעות ממושכות במהלך יום העבודה בתנוחה לקויה ומביטים במסך שממוקם לא עפ"י עקרונות ארגונומיה. נזק דומה לכך ניתן למצוא גם בקרב אוכלוסיית עובדי הצווארון הכחול שעובדים כל היום בתנוחה קבועה על פס ייצור שאינו מחייבם לשנות את תנוחת הצוואר ולכן הם חשים בעייפות נוקשות ותחושת כבדות של הצוואר.

כאבי צוואר עשויים להיגרם עקב יציבה לקויה במהלך העבודה, יציבה לקויה זו עשויה לגרום להיווצרות שינויים ולחצים תוך מפרקים ואף לגרום לכאבי ראש מלווים בנוקשות בעורף ובשכמות. בעזרת טיפול פיזיותרפיה ניתן לפתור את הבעיות הצוואריות.

צליפת שוט

הופעת כאבי צוואר טראומטיים בתאונת דרכים שמלווה בצליפת שוט מתאפיינים בנזק מקרוסקופי שלא תמיד ניתן לזהותו בהדמיות מתקדמות כגון C.T או M.R.I נגרמות עקב מתיחה פתאומית קדימה ואחורה כאשר הרכב שבו אנו יושבים נחבל ע"י רכב אחר מאחורנית ובתופעה שלא הכינה אותנו להתכונן ולהתגונן מהחבלה.

לצפייה בסרטון המסביר את הסיבות לצוואר תפוס:


בדיקת צוואר

בדיקת הצוואר חייבת להתבצע על ידי פיזיותרפיסט מוסמך בעל ניסיון עשיר בטיפול ב כאבי צוואר. בבדיקה יתשאל הפיזיותרפיסט את המטופל מתי אירע האירוע, באם התה חבלה אז חשוב לדעת כיצד קרתה החבלה, האם הכאב מאז האירוע קבוע או נחלש או התגבר, האם הכאב מקומי בצוואר או קיימת גם הקרנה לעבר השכמות, או הזרועות או האמות או אף לכוון האצבעות.

בדיקת טווחי תנועה אקטיביים ופסיביים ביצוע תנועה לכיוון פשיטה אחורית או כפיפה קדמית, לפעמים הגבלת תנועה לכיוון סיבוב ימינה או שמאלה ותתכן גם הגבלת תנועה לכוון הטיות לצדדים לצורך זיהוי הכיוון הפגוע. מישוש הרקמות וזיהוי המפרק ה"תפוס", חיפוש התנועה שיוצרת את הכאב הרלוונטי ומיפוי הכאב המקומי והמוקרן לצורך זיהוי העצב המגורה [C1-C8] מעצבי עמוד השדרה הצווארי.

טיפול פיזיותרפיה לכאבי צוואר

לאחר שהפיזיותרפסט אבחן וזיהה את הרקמה הפגועה והפרק הבין חולייתי התפוס יתחיל בטיפול מנואלי עדין כגון מוביליזציה עדינה לשחרור המפרק התפוס, לעתים יחליט על טכניקה מנואלית עמוקה כגון מניפולציה ממוקדת למפרק ספציפי או אף מניפולציה רחבה כללית למספר מפרקי חוליות. שילוב טיפולי אלקטרו – תרפיה כגון אולטראסאונד, גירוי חשמלי תת עורי, מתיחות צוואריות אלקטרוניות חימום או קירור יילקח בחשבון עפ"י ממצאי הבדיקה וההתקדמות בטיפול.

לקבלת ייעוץ מקצועי חינם – צרו קשר עכשיו!

לקריאת מאמרים נוספים בנושא היכנסו: