כאבי צוואר – גורמים ומניעה

הסיבות והדרך למניעת כאבי צוואר

כאבי צוואר הם תופעה שכיחה ביותר בקרב הפונים לטיפול רפואי ולא במקרה. הצוואר הוא איבר חיוני ורגיש בגוף האדם – זהו החלק העליון של עמוד השדרה, הבנוי מחוליות עדינות ונתמך במערכת של שרירים, רצועות וגידים שאמורים לאפשר לו לשאת את משקל הראש, תוך גמישות ותנועתיות רחבה על מנת שנוכל להפנות מבט אל סביבתנו. בחלק גדול מן המקרים של כאבי צוואר מדובר בכאבי בעלי מקור אורגני שנובעים מתנועות לא נכונות, מסביבה ארגונומית לא מיטיבה או ממתח. במקרים חמורים יותר יהיו כאבי הצוואר נגזרת של פגיעה, טראומה, מחלות שונות או תוצאה של פגמים מולדים.

הגורמים לכאבי צוואר רבים ומגוונים ולכן נדרש אבחון מדויק ומוקפד של המטופל – בחינה של ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית שלו, של הרגלי החיים וסדרת מבדקים כמו בדיקת יציבה, בדיקה אורתופדית וכירופרקטית ולפעמים יעשה שימוש גם בבדיקות הדמיה. לעתים סימפטומים נוספים מהם סובל המטופל במקביל לכאבי צוואר יסייעו בזיהוי בעיה גופנית רחבה יותר שכאבי הצוואר הם רק חלק מהביטויים שלה. לפניכם כמה מהגורמים העיקריים לכאבי צוואר:

בעיות מולדות או נרכשות

בחלק מהפניות לשירותי הרפואה בעקבות כאבי צוואר, יגלו הבדיקות מבנה לא תקין של חוליות הצוואר, כלומר מרווחים ומיקומים שגורמים לעומס על המערכת הצווארית וכתוצאה מכך לדלקות ולכאב כרוני. במקרים אחרים יתגלו בעיות כרוניות ביציבה – למשל עקמת או קימור יתר של הגב. בבעיות היציבה ניתן לטפל ב פיזיותרפיה או אצל כירופרקט על מנת לחזק את שרירי הגב והצוואר ולהרגיל את המטופל ליציבה בריאה יותר, שעשויה להפחית כאבי צוואר בעתיד.

דלקת מפרקים

דלקות מפרקים ודלקות זיהומיות שונות בעמוד השדרה הצווארי עשויות לגרום לכאבי צוואר. אלה יכולים להיגרם באופן אורגני או כתוצאה של פגיעה או זעזוע שחווה האזור.

גידולים

גידול ראשוני או גרורה בעמוד השדרה או בחוט השדרה עלולים להפעיל באופן טבעי, לחץ על החוליות ובניהן וכתוצאה מכך לכאב. במקרה כזה כמובן שכאבי צוואר הם סימפטום לבעיה אקוטית יותר שניתן לנסות ולטפל בה באמצעים תרופתיים או כירורגיים.

מחלות

מחלות ספציפיות שונות כמו מיוסיטיס ומחלת פאג'ט ומחלות דלדול עצם יכולות לגרום כחלק מסימני המחלה לכאבי צוואר חזקים. הטיפול בכל אחת מהן הוא שונה, לכן חשוב מאוד הדיוק באבחנה המבדלת.

טראומה

אחת הסיבות הנפוצות ל כאבי צוואר היא חבלה או טראומה, למשל כתוצאה מתאונת דרכים. כשאפקט 'צליפת שוט' שאנו מכירים מבלימות חירום ברכב, הוא חזק – יכול להיווצר מתח או פגיעה בשרירים ובגידים שסביב הצוואר ויכולה להתפתח דלקת. תרחיש חמור יותר יכול לכלול פריצת או בלט דיסק ושחיקה משמעותית של הסחוסים שבין החוליות. נזקים מהסוג הזה יכולים להיווצר לא רק מטראומה ספציפית, אלא גם מבלאי מתמשך של הגוף בניהול אורח חיים ויציבה לא בריאים לצוואר.

ארגונומיה ומתח

סיבות שכיחות נוספות לכאבי צוואר קשורות לאורח החיים שלנו. העידן המודרני מספק לנו ברור המקרים סביבה ארגונומית גרועה (למשל כיסא לא מתאים בעבודה) והרגלי חיים לא בריאים ( מתח כרוני, דכדוך). במקרים רבים יהיה זה דווקא הצוואר שיאותת ראשון על הצורך בעריכת שינויים חשובים בסביבת העבודה ובסגנון החיים.

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא עלות – צרו קשר עכשיו!

למידע נוסף שאולי יעניין אתכם כנסו גם:

הקשר בין כאבי צוואר ליציבה לקויה

למה יש לי פריצת דיסק בצוואר

כאבי ראש על רקע נזק צווארי