בלט דיסק

בעיות בחוליות צוואר ודיסק

מספר סיבות יכולות לגרום בלט דיסק או לפריצת דיסק, הסיבות הנפוצות ושגורמות באופן פתאומי להיווצרות הכאב הן הרמת משא כבד, או תנועה לא נכונה. הכאב החד והפתאומי בגין בלט דיסק עלול להשאיר את האדם קפוא על מקומו, מבלי היכולת להתרומם בקלות.

איך זה קורה שאדם בריא לחלוטין מרגיש שמרגע אחד למשנהו הוא הופך להיות כביכול לחסר אונים ?

לעמוד השדרה בגוף יש שני תפקידים עיקרים הראשון הוא להגן על חוט השדרה והשני לאפשר לגוף את יציבותו. עמוד השדרה בנוי מעשרים וארבע חוליות שבמרכזן תעלה המכילה את חוט השדרה. חוט השדרה הוא למעשה מצבור סיבים עצביים הנמשכים מהמוח לאורך כל הגב, תוך כדי התפצלותם לזוגות הם ממשיכים את דרכם לכל מקום בגוף.

בין כל אחת ואחת מעשרים וארבע החוליות של עמוד השדרה קיים מבנה טבעתי, המוכר בשם 'דיסק'. מבנה זה עשוי מסחוס ובו ג'לטין ותפקידו להגן ולהוות מעין 'בולם זעזועים' המונע את החוליות מחיכוך.

הכאב של בלט דיסק מופיע כשאחת מהטבעות מתעוותת, בשל תנועה, ניוון או עודף משקל והטבעת המעוותת לוחצת על העצב הספינאלי, עקב כך הכאב המורגש הוא גם מקומי בגב וגם מקרין לאזור שאותו העצב מעצבב, בצוואר ההקרנה עשויה להיות לאורך היד ובגב התחתון ההקרנה נמשכת לאורך הרגל.

הרבה אנשים תוהים ושואלים האם בלט דיסק ופריצת דיסק הם שמות שונים לאותו הדבר או האם קיים הבדל מהותי לבין בלט דיסק ופריצת דיסק.

ההבדל בין בלט דיסק ופריצת דיסק הוא שבפריצת דיסק הג'לטין 'פורץ' בשל קרע בטבעת החיצונית. ואילו במקרה של בלט דיסק אין קרע רק לחץ על העצב. אי לכך בלט דיסק נחשב למצב קל יותר מאשר פריצת דיסק.

בלט דיסק

לאלו הסובלים מהתקפים של כאבים עקב בלט דיסק כמה מהמלצות הנפוצות כדי לנסות ולמנוע התרחשויות של התקף חוזר

  • יש להימנע מישיבה ארוכה ומרובה, מומלץ לקום וללכת מעט, מידי פעם [כל 20-30 דקות] אף לעשות קצת תרגילי מתיחה.
  • כאשר מרימים חפץ כבד לא לכופף את הגב כי אם לכופף את הברכיים ולרדת עם גב זקוף ולהתרומם עם המשא בזהירות.
  • לשים לב לדרך בה נכנסים ויוצאים מהמכונית.
  • לשבת על הכסא בצורה זקופה וישרה בזוית של 100-110 מעלות.
  • לבחון את העמידה ויציבות הגוף.

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא עלות – צרו קשר עכשיו!

בלט דיסק ופריצת דיסק בדרך כלל הם הגורמים העיקרים לאישיאס או סכיאטיקה. הכאב החד הוא בגב התחתון ומוקרן לכיוון הירך או הרגל.

האבחון לקביעת מקור כאב הגב נעשה על ידי MRI או CT. כאשר הבעיה היא בלט דיסק הטיפול נעשה בדרך כלל עם תרופות אנטי דלקתיות. מאחר שבמקרים רבים הכאב עדין מתעקש להישאר, קיימת האפשרות המומלצת לבקר אצל פיזיותרפיסט שעל ידי טיפול פיזיותרפיה שמרני בשילוב מתיחות, תרגילים מותאמים ואלקטרותרפיה ישחרר את הלחץ שמופעל על העצב ויאפשר לעצב להשתקם לחזור למקומו.

מומלץ במקרים של בלט דיסק לטפל לא רק על ידי משככי כאבים, כי ללא טיפול יסודי עלול המצב להגיע לבקע ולפריצת דיסק.

בלט דיסק טיפים והמלצות

בלט דיסק הינו השלב הקל יותר של פריצת דיסק, למעלה מ-85% מהאוכלוסייה סובלים מבלט דיסק אולם כל עוד והבלט לא מפעיל לחץ על העצבים לא נחוש כאב מקומי ולא כאב מוקרן, טיפול פיזיותרפיה מיועד לשחרר את הלחץ שמפעיל הדיסק הפרוץ על העצב הלחוץ ובכך לפתוח את כל מעגל הכאב שנגרם מהלחץ שעליו.


 נכתב על ידי 

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.לקריאת מאמרים נוספים בנושא בעיות בצוואר היכנסו גם למאמרים:

סחרחורת מסוג דיזינס מהצוואר

מה ההבדל בן ורטיגו לבין סחרחורת צווארית

טיפולים מומלצים לכאבי גב עליון