כיצד יכול לסייע הטיפול להפחתת כאבים בגוף?

מכשיר גלי הלם הינו מכשיר חדשני לטיפול חיצוני שאינו פולשני שמוגדר על ידי חברות הביטוח כטיפול מחליף ניתוח. 

הטיפול בגלי הלם מיועד להפחתת כאבים בגוף. שלא כמו תרופות להקלת כאבים הרי שהטיפול בגלי הלם אמור לטפל בשורש הבעיה ולא רק בתסמיני הכאב.

כיצד יכול לסייע הטיפול בגלי הלם להפחתת כאבים בגוף?

גלי הלם מיועד לפרק הסתיידויות ששקעו בתוך הרקמות הרכות של גופנו. אותן הסתיידויות נוצרות במהלך השנים ומצטברות בין הסיבים של הרקמות הרכות. בין הרקמות הרכות ניתן לזהות רקמת גיד, רקמת שריר, רקמת רצועה, רקמת בורסה, רקמת פציה. ההסתיידויות הללו שוקעות בתוק הרקמה הרכה וגורמות לחיכוך פנימי שבעקבותיו נוצרת דלקת והדלקת גורמת לכאבים ובהמשך לבצקות ופגיעה בתפקוד היום יומי אם בזמן פעילות גופנית ואם בזמן מנוחה. כלומר בכל מקרה שיש דלקת באחת מהרקמות הללו טיפול בגלי הלם יעזור לפתור את הבעיה ולא רק יגרום להקלה זמנית כפי טיפול תרופתי. 

סוגי פתולוגיות שמגיבות לגלי הלם

במהלך עשרות שנות עבודתי בתור פיזיותרפיסט מוסמך טיפלתי באלפי מטופלים שסבלו מבעיות ומכאבים במערכת השלד והתנועה. מצאתי ששילוב בין גלי הלם לבין טיפולי פיזיותרפיה ידניים ושילוב מכשור אלקטרו תרפיה נותן תוצאות מצוינות של למעלה מ – 85%  הצלחה בפתרון תסמונות וליקויים כגון:

הסתיידויות בגידי הכתף ובלועזית calcific tendinitis הסתיידויות בבורסת הכתף shoulder pain bursitis זו פתולוגיה שמערבת את רקמת הגידים והשכיח ביותר הוא גיד supraspinatus tendon, בתהליך זה נוצרת הסתיידות בתוך מעבר צר מאד שבו הגיד צריך לנוע ועקב ההסתיידות נוצר חיכוך בין הגיד לבין מפרק acromioclavicular joint שנמצא מעל הגיד הפגוע. עקב כך תנועות הזרוע במישור של הרמת יד חזיתית והרמת יד צידית ילוו בכאב חד. בעזרת גלי הלם נפרק את ההסתיידות ובכך יורחב המעבר הצר לפי המחקרים כבר לאחר 4 – 5 טיפולים תפחת הדלקת ובהמשך הכאבים יפחתו ולבסוף יפסקו.

דלקת ברצועות כף הרגל ובשמן המקצועי plantar fasciitis. תסמונת דורבן העקב ובלועזית calcaneal spur. שתי התסמונות הללו גורמות לכאב בכף הרגל והסימן המובהק הינו כאב בצעדים הראשונים בבוקר וכן כאב לאחר הפסקה כגון ישיבה או שכיבה. גם במקרים אילו טיפול בגלי הלם יפרק את המשקעים הסדנים ועקב כך הדלקת תרפא והכאבים יפסקו. המחקרים מעידים כי כבר לאחר 3 טיפולים מושגת הקלה בעוצמת הכאבים.

תסמונת מרפק טניס tennis elbow מדובר בפתולוגיה שנגרמת עקב הצטברות משקע סידני בגיד המשותף של פושטי שורש כף היד שנאחזים בזיז המרפק החיצוני ובשמו המקצועי lateral epicondyle. או

תסמונת מרפק גולף golf elbow גם במקרה זה מדובר בהצטברות משקעים סידניים בגיד המשותף של מכופפי שורש כף היד שנאחזים בזיז הפנימי של המרפק  ובהגדרה המקצועית medial epicondyle.

טיפול גלי הלם לנקודות טריגר trigger point בשרירי השכמה והגב העליון. הטיפול פותח את אותן נקודות וגם כאן שילוב בין גלי הלם לבין פיזיותרפיה הוכח כיעיל ברמה של מעל 80% אחוזי הצלחה.

trigger finger שהוא למעשה היצרות הנרתיק הגידי של מכופפי האצבעות בכף היד ובשמו הלועזי  stenosis tenosynovitis. הבעיה יכולה לתקוף כל אחת או יותר מאצבעות הידיים וטיפול בגלי הלם עשוי לשחרר את הגיד התפוס ובכך למנוע את הצורך בניתוח לשחרור תעלת הגיד המכופף.

דלקות כרוניות והסתיידות בגיד אכילס achilles tendinitis מדובר בעוד פתולוגיה שמגיבה לטיפול גלי הלם. הטיפול מכוון לגיד או לחיבור הגיד לעצם העקב או לחיבור בין הגיד לבין שריר התאומים האחורי של השוק.

דלקות בבורסת הירך trochanteric bursitis בורסה זו נמצאת בצד האחורי צידי של הירך [ליד הישבן] הכאבים חזקים ומורגשים בזמן שכיבה על הצד והפעלת לחץ ממשטח קשה כגון מזרן יוגה. כמו כן בזמן שכיבה על הצד הבריא והרמת הרגל כלפי התקרה יווצר כאב באזור הירך. לעיתים הסימנים עלולים לכלול גם להקרנה לאורך הירך עד לברך.

דלקת בגיד הפיקה שבברך. הכאב מורגש הן בבדיקת כריעת ברך squatting test ובזמן מישוש הגיד והחיבור שלו לזיז הקדמי שבעצם השוק tibial tuberosity. גם במקרה זה שימוש בגלי הלם בשילוב טיפולי פיזיותרפיה ייתן מענה מהיר לדלקת בגיד.


לסיכום כמענה לשאלה כיצד יכול לסייע הטיפול בגלי הלם להפחתת כאבים בגוף הרי שבכל דלקת שמכילה רקמות גיד, שריר, רצועה, פציה, בורסה ניתן לעזור בגלי הלם.


לקריאת מאמרים נוספים העוסקים בגלי הלם ובפיזיותרפיה הקליקו על הקישורים הבאים: