השפעתם של גלי הלם על בעיות אורטופדיות

השפעת הטיפול בעזרת גלי הלם על בעיות במערכת השלד והתנועה

פיתוח חדש יחסית של שימוש בגלי הלם המסייעים לטיפול באבנים בדרכי השתן מזה שנים רבות מאפשר היום הקלה והחלמה מבעיות אורטופדיות מגוונות וגוף המחקר המתעד את תוצאות הטיפולים הללו מראה ממצאים חיובים ומעודדים. גלי ההלם הם שילוב של מספר גלים אקוסטיים ואחרים הנשלחים אל נקודה ספציפית בגוף – הפועלים כמכות קטנות ללא פעולה פולשנית או נזק לרקמות סמוכות. טיפול בגלי הלם משמש גם טיפול משלים לטיפולי פיזיותרפיה קלאסיים שנעשים ידנית והם תורמים להפחתה בסימפטומים מגוונים מכאבי פרקים וכאבים בגפים הנובעים מבעיות שרירים והסתיידות גידים ועד לסחרחורות.

אופן פעולת גלי ההלם בטיפול

ההשפעה של גלי ההלם משחררת אנדורפינים, חומרים טבעיים המופרשים בגוף ומתפקדים כמאלחשים ומפחיתי כאבים. במקביל, גלי ההלם מרחיבים את כלי הדם באזור – מגבירים את זרימת הדם ואחוז החמצן ומעודדים צמיחת תאים חדשים ושחרור פסולת ותאים מתים מהאזור המטופל. במקרים רבים מומלץ על טיפול בגלי הלם בגלל שהם לא פולשניים ולא מסכנים את הגוף כאופציה עדיפה על ניתוח כירורגי שבמקרים רבים כרוך בסיכון משמעותי. הממצאים על טיפול בגלי הלם באזורים פגועים שונים בגוף מצביעים על אחוזי הצלחה מרשימים : באזור הכתף מדובר על הצלחה של כ-80 – 90%. באזור מפרק היד (שממנו סובלים ספורטאים רבים מדלקות) אחוזי ההצלחה נעים מ- 80 ל – 85%. הטיפול בדלקת בגיד אכילס באמצעות גלי הלם זוכה להצלחה בשיעור של 75%.

השפעתם של גלי הלם על בעיות אורטופדיות

טיפול בהסתיידות

אחד הגורמים העיקריים לדלקות אורטופדיות הוא הסתיידות (צברים של יוני סידן שמתגבשים באזור עם השנים). טיפול בגלי הלם מסייע לפירוק יוני הסידן שמופרשים החוצה במחזור הדם ולרענון והתחדשות האזור בתאים חדשים ובריאים. היתרון על שימוש בטיפול תרופתי כמו שימוש בסטרואידים ומשככי כאבים שונים הוא בטיפול בבעיה עצמה ולא רק בכאבים ובסימפטומים האחרים. היתרון על שימוש בפיזיותרפיה רגילה הוא בפעולה הממוקדת באזור המדויק והנגיעה המוצלחת גם ברקמות עמוקות. יחד עם זאת, במקרים רבים הטיפול בגלי הלם משמש את הפיזיותרפיה בנוסף לעיסוי פיזיותרפי ידני שמשמש כאמצעי משלים את הטיפול המלא.

התחדשות תאים

טיפול בגלי הלם מרענן את התשתית התאית במקום המטופל : כאמור, הוא מפרק תאים ישנים ומשחרר פסולת תאית למחזור הדם מה שמפנה את המקום ליצירת תאים צעירים ולבניית מערכת הולכת דם חדשה ואלה בונים מחדש את האזור ומחזקים אותו. מסיבות אלה ובמקביל לממצאים החיוביים של טיפולים מהסוג הזה, מתרחב השימוש בגלי הלם ונעשה בו שימוש במגוון בעיות גופניות נוספות.

נכתב על ידי :

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

תוכלו לקרוא גם על הנושאים הבאים:

גלי הלם עוזר לכאבי שכמות

יעילות גלי הלם בטיפול במרפק טניס