האנטומיה של הכתף

הכרת האנטומיה של מפרק הכתף

מפרק הכתף הינו המפרק בעל טווח התנועה הרחב ביותר מבין מפרקי הגוף. המפרק מוגדר כמפרק כדורי ומשתתפות בו עצם הזרוע –Humerus עצם השכמה- Scapula עצם הבריח Clavicula. שלושת העצמות יוצרות ביניהם מפרקים וכולם יחד משתתפים בזמן פעולת הכתף.

הסתיידויות בכתף

המפרקים שנוצרו על ידי שלושת העצמות נקראים על שם שלושת העצמות או חלקים של העצם: מפרק הזרוע והשכמה נקרא בשם Gleno Humeral, מפרק עצם הבריח נקרא בשם Acromio Clavicula והמפרק השלישי נמצא מאחורנית בין עצם השכמה לצלעות בית החזה, כמו כן עצם הבריח בחלקה הפנימי מתחברת במפרק עם עצם החזה ונקראת Sterno Clavicula.

שלושת מפרקי הכתף מיוצבים על ידי מערכת מסיבית של רצועות שתפקידן לחבר בין העצמות ולאפשר לכל עצם לנוע ביחס לעצם הצמודה אליה. תוך כדי התנועה של מפרק הכתף מתבצעת החלקה במשטחי הסחוס של המפרק ולכן קיימת חשיבות גבוהה להרמוניה שבין המפרקים ולתנועה החלקה שבין המשטחים הסחוסיים של המפרקים. ראש עצם הזרוע [הכדור] גדולה בהייקפה ממשטח המפרק [השקע] שנמצא בעצם השכמה ולכן קיימת טבעת סחוסית שנקראת Glenoid Labrum שתפקידה להעמיק את השקע ובכך ליצור התאמה בין החלקים של ראש הזרוע ועצם השכמה הצמודה אליה. בניגוד ל מפרק הירך שגם הוא מפרק כדורי אך סגור יותר ובעל טווח תנועה קטן יותר מזה של הכתף.

את כל אחד מהמפרקים עוטפת קופסית [Capsula] שבתוכה נימצא נוזל סיכה [מעיין גריז] שתפקידו לשמן ולהזין את הסחוס המפרקי החלק. מערכת מפרק הכתף והמפרקים הנילווים מופעלים על ידי קבוצת שרירים עיקרית שנקראת בשם שרירי ה- Rottor Cuff שרירים אילו הינם בעלי נטייה להפגע ולפתח דלקות, קרעים חלקיים, הסתיידויות בנוסף מפעילים את הכתף שרירים מסיביים נוספים שמתפרשים מאחור על הגב והצוואר ומלפנים על החזה. בנוסף במפרק הכתף קיימים מבנים בשם בורסה –Bursa שהם מעיין שקיות נוזל ז'לטיני שתפקידן להגן ולמנוע חיכוך בין הגידים והשרירים לבין רקמת העצם הקשיחה.

פעולה תקינה של מפרק הכתף מחייבת עבודה הרמונית של השרירים והגידים שמפעילים את המפרקים המיוצבים על ידי הרצועות. לכן קיימת חשיבות רבה מאד של המטפל להכרת האנטומיה של הכתף בכדי שיוכל לאבחן ולזהות ליקוי במבנים המסובכים של המפרק ובכדי שיוכל להתאים טיפול פיזיותרפיה מדויק.

חלק מהכאבים שמדווח עליהם המטופל נגרמים עקב גירוי של נקודת טריגר Trigger Point נקודות אילו נמצאות ברקמות הרכות של מפרק הכתף והן יכולות לגרום לכאב נקודתי ולהקרנה לאזורים מרוחקים כגון האמה, כף היד, האצבעות ואף לעבר הצוואר והראש.

לקריאת עוד מאמרים על הכתפיים היכנסו לדפים:

כתף קפואה והטיפול שמתאים לה

למה יש כאבים בשכמות

איך מטפלים בדלקות בגידי הכתף

תרגילי פיזיותרפיה לכתף