כאבי שכמות – סיבות וטיפול

סיבות וטיפול להופעת כאבי שכמות

  1. כאבי שכמות הם חלק בלתי נפרד מ'מחלות' האדם המודרני. התלונות על כאבי שכמות נפוצות מאוד בקרב הפונים לאורתופדים וכירופרקטים ובמרבית המקרים מקור כאבי שכמות יהיה אורח חיים לא בריא, יציבה לא נכונה והעדר תרגול גופני.כאבי שכמות, כמו כאבי צוואר הם במקרים רבים תוצרים של עומס פיזי ונפשי שנאגר בשרירים ונותן את אותותיו בכאבים חדים ובדלקות שרירים שיכולות אפילו לשתק את האדם לימים רבים. המתח היומיומי שבו מצויים רבים באיתנו בשילוב שעות מרובות של יציבה לא בריאה מול המחשב והעדר פעילות גופנית מתאימה הם הגורמים העיקריים לבעיות של כאבי שכמות.

שרירי השכמות הם שרירי יריעה – כלומר שרירים המתפרשים כמניפה ממרכז הגב העליון ועל לקצות הצוואר. מי שמגיע לרופא מומחה עם תלונה על כאבי שכמות צריך לעבור אבחון מעמיק שכולל בחינה של סוג הכאב, תדירותו, התנוחות שבהן הוא מופיע, לצד בחינה מדוקדקת של אורח החיים וסביבת העבודה, בדיקות גופניות, הדמיות ובחינות נוספות.

טיפול בבעיות כאבי שכמות יכול להעשות במגוון דרכים, כשלרוב משלבים מספר אמצעי טיפול בו זמנית. טיפול תרופתי מאפשר בדרך כלל רגיעה מהירה יחסית ממצב הכאב באמצעות משככי כאבים או תרופות נוגדות דלקת. במקבלים יומלץ לרוב על טיפולפיזיותרפיה או כירופרקטי שיכול לכלול עיסוי רקמות עמוקות ותרגולים שונים שיעניקו לשרירי השכמות גמישות מחודשת וחזרה לפעילות מלאה ותקינה. בנוסף ישנם גם טיפולי אלקטרותרפיים שונים : טיפול בגלי הלם לרקמת השרירים העמוקים, טיפולי אולטא סאונד ועוד.

לצד ההקלה שעשויה להתקיים בעקבות הטיפולים, חשוב לחזור אל סביבת החיים המידית ולבדוק איפה ניתן לערוך שינויים שימנעו חזרתם של כאבי שכמות בעתיד. כיסא המחשב בעמדת העבודה או בבית ואפילו תנאי הישיבה מול הטלוויזיה או הישיבה ברכב – צריכים להבחן ולהיות מוחלפים באמצעים המותאמים ארגונומיים למאפיינים הייחודיים שלכם : הגובה והזוית הנכונה לישיבה שתמנע עומס על השכמות. בנוסף, בין אם אתם מעורבים בפעילות גופנית שגרתית או לא – חשוב שתכירו מספר תרגילים שחשוב לקיים באופן יומיומי על מנת למנוע כאבי שכמות בעתיד. שילוב של טיפול נכון, שינויים באורח החיים והקפדה על תרגולים פשוטים ושחרור של השכמות יחד עם הפחתה מסוימת ברמות הלחץ בשגרה עשויים לשמור עליכם מפני כאבי שכמות בעתיד.

כאבי שכמות – סיבות וטיפולנכתב על ידי:

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.


לקריאת עוד מאמרים שעוסקים בחגורת הכתפיים היכנסו ל:

טיפול פיזיותרפיה ואלקטרותראפיה שמרני בכתף קפואה

הכרת האנטומיה של חגורת הכתפיים

הטיפול בהסתיידויות בגידי הכתף