כאב חד בשכמה הימנית

תלונה על כאב חד באזור השכמה הימנית שכיחה מאד ונתקלתי בה במהלך עשרות שנות עבודתי כפיזיותרפיסט מוסמך על ידי משרד הבריאות משנת 1981. הכאב החד תואר על ידי מטופלי במספר דרכים כגון:

"ישבתי מול המחשב במשך שעות רבות ותוך כדי ההקלדה הרגשתי דקירה פתאומית שגרמה לתחושת כאב חד בשכמה הימנית שממש שיתקה אותי ומנעה ממני את היכולת להמשיך להקליד, למחרת פניתי לרופא המשפחה שבדק ולחץ על נקודה מאד כאובה באזור השכמה, נתתי צעקה והוא אמר שמדובר ברקמת עצב שלחוצה באזור השכמה ונתן לי כדורים מסוג מוסקול למשך עשרה ימים, לאחר שסיימתי את המינון הדרוש חשתי הקלה חלקית אך עדין הכאב היה מקומי ונוספה גם תחושת נוקשות בצוואר והקרנת הכאב עד לתחתית הגולגולת והעורף"

"טסתי למזרח הרחוק ונרדמתי תוך כדי הטיסה, לפתע התעוררתי עם כאב חד בשכמה הימנית, ניסיתי להזיז את השכמה ולהניע את חגורת הכתפיים והצוואר אך הכאב המשיך להפריע לי מאד, למחרת ניגשתי למטפל במסג' תאילנדי שהשכיב אותי על הבטן ולחץ עם המרפק שלו על כל מני אזורים בגב העליון, בצוואר ובשכמות, הוא אמר שמדובר בשריר תפוס ושהכאב יעלם תוך יומיים עד שלושה ימים לכל היותר"

"עברתי דירה והייתי עסוקה באריזת הבגדים, בלילה התעוררתי עם כאב חד בשכמה הימנית הבנתי שכנראה הכאב נגרם עקב המאמצים המרוכזים במהלך האריזה ולכן לקחתי כדור משכך כאבים מסוג אקמול שעזר לי להרגם. בבוקר כשהתעוררתי הכאב עדיין היה קיים אך בעוצמה נמוכה יותר וכשפניתי לפיזיותרפיסט שלי הוא בדק ואמר שמקור הבעיה ברקמה עדינה שנקראת הבורסה של שריר מרים השכמה ושצריך לבצע מספר טיפולים מצומצם שיעזור להיפתר מהבעיה".

האנטומיה של אזור השכמה

עצם השכמה ובלועזית scapula bone הינה עצם דקה בצורת משולש שמהווה את החלק המיוצב של חגורת הכתפיים, העצם מחוברת במפרק בצידה החיצוני עם מפרק הכתף glenohumeral joint ומלמעלה לעצם הבריח clavicle bone. עצם השכמה מונחת על צלעות בית החזה וחשובה מאד לשם יצירת תנועה של חגורת הכתפיים. עצם השכמה מחוברת אל בית החזה, אל הזרוע ואל חוליות הגב העליון בעזרת מערכת שרירים מסיבית וביניהם קימות רקמות עדינות נוספות כגון בורסות, עצבים, מפרקים בין חולייתיים מפרקים בין החוליות לבין הצלעות.

סובלים מהופעת כאב חד בשכמה הימנית או השמאלית? צרו קשר: לחצו כאן להתייעצות

בדיקת כאב חד בשכמה הימנית

בכל עת שבה מדווח המטופל על כאב חד בשכמה הימנית חייב המטפל לחפש את הגורם לכאבים בשרירים, בבורסות, בחוליות הצוואר, בחוליות הגב העליון. לכן חשובה הבנת המבנה האנטומי של האזור וחיפוש הקשר שבין המבנים לבין תלונת המטופל.

הגורמים האנטומיים שיכולים לגרום לכאב חד בשכמה

כאב חד בשכמה הימנית עלול להיגרם משילוב מספר גורמים, גירוי הבורסה במרימה של השכמה ובלועזית levator scapula bursitis גורם נוסף הוא נקודות טריגר trigger point בין סיבי שריר הטרפציוס trapezius muscle שהוא שריר יריעתי דק שמתחיל מבסיס הגולגולת ויורד הצידה על לצדדים החיצוניים של הכתף ומטה עד לחוליות הגב העליון, או בין סיבי שריר הרומבואידים Rhomboid muscles שמחברים בין השפה הפנימית של השכמה אל זיזי חוליות הגב העליון. גורמים נוספים הם חוליות הצוואר חוליות הגב העליון, שרירי הצוואר הקדמיים ושרירי הצוואר האחוריים. לכן חשובה מאד האבחנה וזיהוי מקור הבעיה, כי הצלחת הטיפול תלויה ב- 70% ממציאת הבעיה ובאבחון מקצועי.

אבחון פיזיותרפיה בתלונה מסוג כאב חד בשכמה הימנית

הפיזיותרפיסט תחילה וברר וישאל שאלות רפואיות שקשורות בכאבים עצמם, במצב הבריאותי הכללי, האם הכאבים הללו הופיעו בעקבות גורם כל שהו כגון מאמץ גופני, תנוחה לקויה, מחלה ויראלית שסבלת ממנה לאחרונה, לאחר מכן יבדוק הפיזיותרפיסט בדיקה קלינית שתכלול בדיקת טווחי תנועת חגורת הכתפיים, הצוואר, הגב העליון. בשלב הבא תתבקשו לחשוף את חגורת הכתפיים והפיזיותרפיסט ימשש את החוליות, השרירים, הבורסות נקודות הטריגר.

טיפול פיזיותרפיה לכאב חד בשכמה הימנית

כעת כשזיהה הפיזיותרפיסט את הגרמים יתאים טיפולים כגון טכניקות טיפול ידניות מסוג מוביליזציות ומניפולציות למפרקי חוליות הצוואר, טיפולים מנואליים מסוג עיסויים עמוקים deep friction massage לנקודות טריגר בשרירים, בבורסות התת שריריות, מתיחות לרקמות מקוצרות. כמו כן יתאים המטפל שימוש במכשור אלקטרו תרפיה כגון מכשור אולטרה - סאונד, מכשור גלי הלם, גירויים חשמליים מסוג interferential current חימום קירור לפי הליקוי הספציפי של המטופל.

סובלים מהופעת כאב חד בשכמה הימנית או השמאלית? צרו קשר: לחצו כאן להתייעצות


המאמר נכתב על ידי :
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981.
מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת מאמרים נוספים היכנסו לקישורים הבאים:

טיפול באמצעות מכשור גלי הלם לנקודות טריגר באזור השכמות

טיפול פיזיותרפיה לצוואר תפוס

כאבי צוואר שכמות וסחרחורות והקשר ביניהם