האנטומיה של הירך

הכרת האנטומיה של הירך Hip Joint

עצם הירך היא העצם הארוכה והחזקה מבין עצמות השלד. הירך מתחילה במפרק הירך באיזור תחתית עצמות האגן, המפרק הוא מפרק כדורי כאשר החלק הנקבי שלו בצורת שקע כעור [Acetabulum] נמצא בתוך עצם האגן [Pelvis]. המפרק סגור יותר מ מפרק הכתף שגם הוא כדורי, ולכן בניגוד למפרק הכתף שבו טווח התנועה רחב וגדול, הרי שהטווח של מפרק הירך קטן יותר. מפרק הירך עטוף על ידי קופסית אטומה שבה נמצא נוזל המפרק והוא מיוצב על ידי שלוש רצועות חזקות [iliofemoral, ischiofemoral, pubiofemoral ] כל אחת מהן מגיעה מאחת משלושת עצמות האגן ומתחברת אל עצם הירך, תפקידן למנוע פריקה של המפרק וליצור הדיקות בין משטחי הסחוס הסינוביאלי של המפרק.

מפרק הירך עטוף בשכבות שרירים שתפקידן להניע את המפרק לכל כיווניו וכן לשמש כמייצב הדינאמי של המפרק וזאת בנוסף לרצועות שתיארנו קודם שהן המייצבות הסטאטיות של מפרק הירך. בצידו החיצוני של מפרק הירך בסמוך לזיזי greater tuberosity נמצאות שתי בורסות עדינות בשם הבורסות הטרוכנטריות ודלקת בהן נקראת בשם trochanteric bursitis .

שרירי הירך הירך מבצעת תנועות לכל הכיוונים ביחס לאגן – כיפוף, פשיטה, הרחקה, קירוב, סיבוב חיצוני, סיבוב פנימי, כדי לבצע את התנועות הללו אנו זקוקים למערכת שרירים מאסיבית שהם שרירי הישבן [gluteus maximus, gluteus medius, gluteus minimus] שלושת השרירים נאחזים בעצם הירך בזיז הגדול [greater trochanter] ואחראים על התנועה של פשיטה והרחקת הירך ממרכז הגוף. בצמוד אליהם לכל אורך הירך נמצאת רצועת Ilio Tibial Band .

להבנת המבנה האנטומי המורכב של מפרק הירך היכנסו לסרטון הבא:


במרכז בין שתי הרגליים נמצאת קבוצת השרירים המקרבים [adductors group] ותפקידם לקרב את הרגלים האחת אל השניה, בצמוד לקבוצת המקרבים המסיבית אנו מזהים את שרירי ה-gracils העדין שנפגע בדרך כלל בחבלה שמוגדרת כ מתיחת שריר המפשעה.
קבוצת מכופפי הירך [iliopsoas group] שתפקידה לכפוף ולהרים את הירך אל הבטן. וקבוצת מסובבי הירך [lateral rotators group] שתפקידה לבצע סיבוב חיצוני של עצם הירך ביחס לציר האורך שלה.

עצם הירך עטופה מלפנים על ידי שרירי ארבעת הראשים [quadriceps] שהראש הארוך שלו [rectus femoris] מתחיל מעל מפרק הירך בעצם האגן, וכל קבוצת ארבעת הראשים נאחזת בזיז מתחת לברך בעצם השוק ובכך מבצעת תנועה של יישור מפרק הברך. מצידו האחורי מצויים שלושת השרירים שבונים את קבוצת שרירי פושטי הירך [hamstrings] שמתחילים בזיז האחורי של עצם האגן [ischial tuberosity] ונאחזים בשני זיזים אחוריים בעצם השוק מאחורנית, לפושטי הירך שני תפקידים: הם משתתפים הן בתנועה של פשיטה אחורית של הירך ביחס לאגן יחד עם קבוצת שרירי הישבן וכן תפקידם בכיפוף מפרק הברך.

עצבי הירך עצב ה-sciatic nerve הוא העצב הגדול שמתחיל מעמוד השידרה מחוליות המותן ועובר דרך האגן בצד האחורי של הירך לכיוון כף הרגל, מעצבב בדרכו העצב עובר דרך שרירי הישבן והוא נוטה להפגע הן במוצאו בעמוד השידרה עקב פריצת דיסק והן לאורך מסלולו.
עצב הfemoral nerve גם הוא מתחיל מחוליות עמוד השדרה המותני נמצא מלפנים במסת שריר ארבעת הראשים מעצבב את שריר הירך.

הבנת האנטומיה של הירך – הפיזיולוגיה והקניזיולוגיה של מערכת השלד והתנועה הכרחית לשם השגת ההצלחה בטיפולי פיזיותרפיה.
ניתן לצפות בציורים ובאיורים של המונחים הלועזיים שבמאמר ע"י העתקתו וחפושו במנוע חיפוש באינטרנט.

מתיחת שריר ארבע ראשים מתיחת שריר המפשעה ותסמונת חיכוך ברצועת Ilio Tibial Band Friction Syndrom – ITB אבחון דלקת בבורסת הירך גלי הלם לבורסת הירך פיזיותרפיה לאחר ניתוח מפרק הירך

לקריאת מאמרים נוספים על הטיפולים למפרק הירך היכנסו לקישורים:

טיפול למתיחת שרירי המפשעה

טיפול פיזיותרפיה לאחר החלפת מפרק הירך

טיפולי פיזיותרפיה לדלקת כרונית של הבורסה הטרוכנטרית שבירך