​כאבי גב אמצעי בשינה

במהלך השינה הגוף לא נע מספיק ועקב כך שוקעים נוזלי הגוף במקומות הנמוכים, כאשר אנחנו מתחילים לזוז מצד לצד ולשנות תנוחה נוזלים אילו נעים ומתנקזים מאזור לאזור. בנוסף לכך במהלך השינה מפרקי הגוף נמצאים במנוחה ואינם נעים ולכן המפרקים של עמוד השדרה שזקוקים לתנועה מתמדת מתקשים ואינם משתחררים ועקב כך אנחנו מרגישים תחושת כאב ונוקשות באזור הגב האמצעי.

הבנת האנטומיה המורכבת של אזור הגב האמצעי

הגב האמצעי מורכב משתים עשרה חוליות שמסומנות באותיות T1, T2, T3, T4, T5, T6, T7, T8, T9, T10, T11, T12 . לכל חוליה מתחברת מאחורנית צלע אחת בצד ימין וצלע נוספת בצד שמאל, סך הכל עשרים וארבע צלעות, המפרקים הקטנטנים של החיבור שבין הצלע לחוליה נקראים בשם costotransverse joint אילו הם מפרקים החלקתיים שמחליקים בכל תנועה של הטייה מצד לצד, או סיבוב לשני הצדדים או כפיפה קדימה וכן בזמן פשיטה אחורית. כמו כן בכל נשימה להכנסת האוויר או פליטת אוויר החוצה משתתפים המפרקים הללו בהנעת הצלעות בתנועה שנקראת "ידית של דלי" ובכך מאפשרת לבית החזה להתאוורר ולהתמלא באוויר חדש עשיר בחמצן. המפרקים הבין חולייתיים הקטנים שנמצאים בין כל שתי חוליות ומאפשרים את תנועת הגב העליון לכיווני ההטיה, הסיבוב, הכפיפה והפשיטה נקראים בשם הלועזי facet joint אילו הם מפרקים סינוביאליים synovial joint עשירים בנוזל תוך מפרקי ובמשטחי סחוס עדינים מאד, המפרקים עטופים בקופסית articular cartilage capsule עשירה בקצוות עצבים שבכל גירוי של לחץ, או עומס הם משדרים למח גירוי חשמלי שמוחזר למודעות שלנו בצורת כאב שיגרום לנו לבצע תנועה בכדי למנוע היווצרות כאב גב אמצעי בשינה.

איך נאבחן כאבי גב אמצעי בשינה?

לצורך זיהוי הגורמים להופעת כאבי גב אמצעי בשינה יבצע הפיזיותרפיסט שהוסמך על ידי משרד הבריאות בדיקה מורכבת שתכלול תשאול המטופל לגבי הכאבים כגון כמה זמן נמשך הכאב בגב האמצעי, האם הכאב מתחיל מיד כשנכנסתם למיטה או לאחר זמן מסוים, האם החלפתם לאחרונה מזרונים בחדר השינה, האם סבלתם לאחרונה מדלקת ריאות או ממחלת ריאות אחרת שגרמה לכם להשתעל שיעול עמוק לאורך תקופה אחרונה, האם נחשפתם לגירוי אלרגני שבעקבותיו אתם מתעטשים עיטוש ממושך וחוזרני בעוצמות חזקות. שאלות נוספות שתשאלנה תתייחסנה לתפקוד היום יומי שלכם: האם החלפתם סוג של עבודה או סביבת עבודה או עבדתם עבודה פיזית שאינכם מורגלים אליה.

השלב הבא של האבחון יכלול בדיקת תנועתיות של הגב האמצעי שתתבקשו לבצע תנועות חופשיות בהדרכת ובהכוונת הפיזיותרפיסט לכל הכיוונים האפשריים של הגב האמצעי והם לכיוון כפיפה קדימה, פשיטה אחורנית, הטיה לצד ימין, הטיה לצד שמאל, סיבוב לצד ימין על ציר האורך של הגוף ולצד שמאל.

בשלב השלישי של האבחון תתבקשו לחשוף את הגב האמצעי באזור שאתם חשים את הכאב לשכב על הבטן והפיזיותרפיסט יבצע מישוש של כל המבנים המורכבים של אזור הגב האמצעי שיכלול בדיקת שרירים, מפרקי חוליות, מפרקי הצלעות האחוריים לשם זיהוי הרקמה הפגועה.

התאמת טיפולי פיזיותרפיה עקב כאבי גב אמצעי בשינה

השלב הבא בעקבות הסקת המסקנות של הפיזיותרפיסט יכלול התאמת הטיפול הדרוש, שיכלול סדרת מוביליזציות תוך מפרקיות intra articular mobilizations שמטרתן להניע בעדינות את המפרקים הנוקשים והמגורים שזוהו על ידי הפיזיותרפיסט בשלב האבחון. הטכניקות הללו עדינות, ממוקדות ואינן גורמות לכאבים נלווים. בתום כל סדרת מוביליזציות תתבקשו על ידי המטפל לבצע מספר תנועות לשם השוואה בין המצב שקדם לטיפול לבין זה שאחרי הטיפול, בכדי שהמטפל ילמד איך הגבתם לטכניקה שביצע. קיימות עשרות גישות טיפוליות ידניות שניתן לבצען על פי התפיסות של: שיטת מק- קנסי. שיטת Cyriax, שיטת Maitland, שיטת Bryan Edwards, שיטת Mayo Fascial Release. בנוסף לכך, ישלב הפיזיותרפיסט טיפולים אלקטרו תראפיים באמצעות מכשור רפואי חדיש וכן ישלב טכניקות חבישה מסוק קניזיוטייפינג לאזורים הפגועים. לסיכום יצייד אתכם הפיזיותרפיסט בכללים לעיצוב ארגונומי של סביבת ומעטפת העבודה שלכם כל אחד וסוג העבודה שלו, וכן תודרכו בסדרת תרגילים לביצוע חופשי בבית.

לקריאת מאמרים נוספים העוסקים בכאבי גב היכנסו לקישורים הבאים:

איך נתחזק את הגב שלנו ונמנע כאבי גב

למה כואב הגב בזמן העבודה מול המחשב במשרד

מהי תסמונת הפיריפורמיס שגורמת לכאבים באגן שמקרינים לרגל

טיפול בכאבי גב - טיפול בכל סוגי הכאב