פיזיותרפיה – כאבי גב ונעליים בריאות

כאבי גב והקשר לנעלים שאנו נועלים

יציבת עמוד השדרה במהלך ההליכה תלויה בנעלים שאנו נועלים לרגלנו, ומתוך כך ברור שקיים קשר בין היציבה להופעת כאבי גב במהלך ההליכה.

קו הכובד עובר לאורך עמוד השדרה בקו דמיוני שממוקם מלפני חוליות עמוד השדרה המותני. עקב כך עמידה על העקבים בזמן שאנו נועלים נעלים על עקבים תגרום להטיית הגוף קדימה וכתגובה יתקן הגוף את יציבתנו על ידי משיכת הגוף אחורנית, תנוחה זו של הגברת קשת הגב אחורנית תיצור הגברת הקשת המותנית [lumbar lordosis]. הגברת הקשת תפעיל כוחות של מתיחת על קידמת החוליות ועל רצועה שממוקמת בחזית גופי החוליות ונקראת Ligamentum flavum וכן לחץ דחיסה למפרקי החוליות שממוקמים מאחורנית ונקראים Facet joints עקב הפעלת הכוחות הללו ייווצרו כאבי גב מותניים מקומיים ובהמשך כאבי גב שמלווים בהקרנה לשרירי הישבנים ואף לאורך הרגליים לפי העצבים שיגורו במוצאם מהנקבים הבין חולייתיים בעמוד השדרה המותני.

כפות הרגליים שמצויות בתוך הנעליים מעבירות תשדורות של תחושה עמוקה דרך מערכת העצבים. מקורם של גירויי התחושה העמוקה במיליוני חיישנים [Deep Receptors] והם מזהים את עמדת הגוף במרחב. לכן, ברור שמבנה הסוליה, החומר שממנה היא עשויה, דחיסותה, רכותה קשורים ליכולתם של החיישנים לחוש את הרצפה לשדר למוח באיזו יציבה נמצא הגוף ולשנות את היציבה שתשפיע על היווצרותם של כאבי גב במהלך העמידה, הליכה, ריצה וכדומה.

בחירת נעל והקשר למניעת היווצרותם של כאבי גב

בבואכם לרכוש נעלים עליכם להתייחס בראש וראשונה לנוחות וזאת אף לפני התייחסותכם למראה, למעצב ואף למחיר שתצטרכו לשלם עבורן. כי איכות חייכם הופעת כאבי צוואר, כאבי שכמות, כאבי גב, כאבי ירכיים, כאבי ברכיים, כאבי שוקיים, כאבי קרסוליים, כאבי כפות רגליים תלויים בנעלים שתקנו במיטב כספכם.

  • משקל הנעלים חייב להיות קל בכדי להפחית את נשיאת המשקל מרגליכם ומגבכם מתוך כוונה למנוע כאבי גב.
  • אחזו בחלק האחורי של הנעל והפעילו לחץ קל כלפי הרצפה כאשר אזור האצבעות מונח על הרצפה הלחץ חייב להיות קל וללא מאמץ, עליכם להבחין שהנעל מתכופפת בשליש הקדמי של הסוליה באזור שנמצאים בסיסי הבהונות שלכם ולא במחצית הנעל כפי שקורה בנעליים לא בריאות.
  • נעלו את הנעליים הדקו את השרוכים, רוכסן או כל אבזם אחר, תחושו ותזהו האם קיים לחץ כל שהו בכפות הרגליים לפני שנעמדתם והפעלתם את משקל גופכם.
  • עימדו והביטו במראה בצד גופכם והתרשמו האם העמידה עם הנעליים החדשות הגבירה את קשת גבכם דבר שכאמור עלול לגרום כאבי גב לאחר עמידה או הליכה ממושכות.
  • התהלכו בחנות נעולים בנעליים החדשות לפחות 10 דקות ברציפות ובחנו האם מופיעים אי נוחות או כאבי גב, כאבי רגליים וכדומה.

עזרים לנעליים שיפחיתו הופעת כאבי גב

כיום יצרני הנעליים שמים דגש רב בכל הקשור בהתאמת הנעליים לתחום העיסוק שלהן הן מיועדות. נעלי ספורט עם ובלי בולמי זעזועים שמותאמים לענפי ספורט מוגדרים לענפי הכדור, לענפי האתלטיקה רכיבה על אופניים וכדומה.

  • תנו את הדעת להתאמת הנעל לענף הספורט הרצוי בכדי למנוע כאבי גב וכאבי רגליים במהלך הפעילות.
  • התאימו לפי הצורך מדרסים בהתאמת גבס מדויקת שייוצרו בידי איש מקצוע מוסמך.
  • התאימו גרביים רכות מכותנה שתספוג את הזיעה ותמנע שפשופים מיותרים שעלולים לעוות את ההליכה והעמידה ועקב כך לשנות את היציבה שלכם גורם שעלול לפתח כאבי גב מיותרים.

למידע בנושא טיפול בכאבי גב, היכנסו לכאן!

לסכום לבחירת הנעליים יש חשיבות ראשונה במעלה תחילה במניעת הופעת כאבי גב.

לעיון בעוד מאמרים הקשורים בכאב גב היכנסו לדפים הבאים:

למה כואב הגב עקב מחלת בריחת סידן בחוליות

אם יש לכם עוד שאלות ואתם רוצים תשובות בקשר לכאב גב

איזה שיטות נפוצות בטיפול בגב