האנטומיה של השוק וכף הרגל

הכרת האנטומיה של השוק ושל המבנים בכף הרגל

השוקה שמתחילה מהברך בנויה משתי עצמות הגדולה והחשובה שנושאת את כל המשקל היא השוק [tibia] וצמודה אליה מהצד החיצוני נמצאת עצם השוקית [fibula]. בין שתי עצמות השוק נמצאת רצועה רוחבית [interosseous membrane] רצועה זו חיונית לשמירה ולייצוב שתי העצמות, בתוך הרצועה יש נקבים שבהם עוברים כלי דם, ועצבים מצד לצד.

מסת שרירי השוק שבונה ומייצבת את השוק אחראית על כפוך הברך ותנועות הקרסול. מאחורנית נמצאת את קבוצת שרירי הסובך [triceps surae] בשכבה העמוקה של השרירים נמצא את שריר [soleus] ובשכבה שמעליו נמצא את שריר התאומים [gastrocnemius]. שלושת השרירים הללו נהפכים ל גיד אכילס המסיבי [achilles] שנאחז בעצם העקב ושאחראי הן בעזרה בכיפוף הברך והן כאחראי הראשי על העמידה על קצות האצבעות.

מלפנים נמצאת את קבוצת השרירים שאחראית על הרמת כף הרגל שהגדול שביניהם הוא [tibialis anterior] ופושטי האצבעות [extensor digitorum longus] שאחראי על פשיטת האצבעות. בצדו החיצוני של השוק נמצאת קבוצת שרירים [ peroneus longus & brevis] שאחראיים על תנועת ההטיה החיצונית של כף הרגל ביחס לשוק [eversion] שחוזקם קשור גם במניעת היווצרות נקע בקרסול . וכן השרירים שאחראיים על התנועה ההפוכה של הטיית כף הרגל פנימה בייחס לשוק [inversion] שהבולט ביניהם הוא שריר [tibialis poasterior].

מפרק הקרסול מורכב משלוש עצמות, שתי עצמות השוק [tibia & fibula] ועצם [talus] שהיא אחת משבע עצמות שורש כף הרגל [tarsus]. הקרסול הינו מפרק שמאפשר שתי תנועות עיקריות והן תנועת כפיפה כלפי מטה [plantar flexion] ופשיטה כלפי מעלה [dorsi flexion]. המפרק מיוצב על ידי מערכת רצועות מסיבית שתפקידה לייצב את הקרסול, שתי הרצועות החיצוניות [calcaneo-fibular ligament & anterior talofibular ligament ] הינם הפגיעות ביותר וחולשה שלהן עשויה לגרום לנקעים בקרסול ואף לנקע שמעורב בו שבר בקרסול.

כף הרגל מורכבת מ - 26 עצמות וממערכת שרירים מורכבת שמזכירה את מערכת שרירי כף היד, אלמלא הניוון שכפינו על כף הרגל היינו יכולים להפעיל אותה באותה צורה כמו שהקוף מפעיל את כפות ידיו וכפות רגליו לשימוש ולתפקוד יום יומי. שבע עצמות שורש כף הרגל [talus, calcaneus, navicular, cuboid, 3 cuneiforms] מחוברות האחת לשנייה במערכת רצועות מורכבת ומסובכת שמאפשרת  יציבות וגמישות במהלך הקפיצה על כף הרגל. בעצם העקב – calcaneus עשויה לצמוח בליטה כואבת והיא נקראת בשם דורבן העקב. בהמשך נמצאות 5 עצמות כף הרגל [metatarsus] ובהמשכן 14 עצמות הגלילים [phalanges] שיוצרות את הבהונות. כף הרגל מבצעת שתי תנועות נוספות הטיה פנימה של כף הרגל [inversion] ותנועה הפוכה של הטיה החוצה [eversion].

להכרת המבנה האנטומי המורכב של מפרק הקרסול הקליקו על הסרטון הבא:


בתחתית כף הרגל מצויה רצועה מאסיבית [plantar fascia] שמתחילה מעצם העקב ומתפרשת לכוון חמשת הבהונות, הרצועה תוחמת את כל המבנים מלמטה ויוצרת את המבנה הכפי של כף הרגל, דלקת ברצועה נקראת בשם plantar fasceitis ומטופלת ביעילות רבה בעזרת גלי הלם.

חבלות ופציעות ספורט רבות מערבות את הקרסול וכף הרגל, טיפולי פיזיותרפיה מותאמים לפציעה הינם גישה טיפולית בעלת אחוזי הצלחה גבוהים מאד. לשם כך חייב הפיזיותרפיסט להכיר את האנטומיה של כף הרגל והקרסול על בוריה.

במאמר זה תיארתי את המבנה המורכב כל כך של כף הרגל והקרסול בכדי להקל על הקורא את ההבנה מדוע קיימות כל כך הרבה סוגי חבלות ופציעות ספורט שלפעמים אין המטופל חש פגיעה ישירה אלא תהליך מתמשך של נזק מצטבר עקב תפקוד יומיומי לקוי.

בקטגוריה טיפול בכף רגל שוק וקרסול מופיעים סוגי הליקויים והחבלות שמאפיינות את אזור כפות הרגליים שמגיבות מצוין לטיפול גלי הלם ולטיפולי פיזיותרפיה שמשולב במכשור אלקטרו תרפיה חדיש, תוכלו לקרוא ולצפות בסרטונים שמצורפים לכל פתולוגיה וחבלה.


נכתב על ידי:

מאיר אפל שהוא פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בשנת 1981 בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאות שלנו שנמצאות בתל אביב ובגני תקווה משלבות ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת מאמרים נוספים בתחום כף הרגל והשוק היכנסו לדפים:

טיפולי פיזיותרפיה לדלקות בגיד אכילס

טיפול שמרני לשברי מאמץ בשוק

טיפולי פיזיותרפיה לשבר בקרסול