האנטומיה של השוק וכף הרגל

הכרת האנטומיה של השוק ושל המבנים בכף הרגל

השוק שמתחילה מהברך בנוייה משתי עצמות הגדולה והחשובה שנושאת את כל המשקל היא השוק [tibia] וצמודה אלייה מהצד החיצוני נמצאת עצם השוקית [fibula]. בין שתי עצמות השוק נמצאת רצועה רוחבית [interosseous membrane] רצועה זו חיונית לשמירה ולייצוב שתי העצמות, בתוך הרצועה יש נקבים שבהם עוברים כלי דם, ועצבים מצד לצד.

מסת שרירי השוק שבונה ומייצבת את השוק אחראית על כיפוך הברך ותנועות הקרסול. מאחורנית נמצאת את קבוצת שרירי הסובך [triceps surae] בשכבה העמוקה של השרירים נמצא את שריר [soleus] ובשכבה שמעליו נמצא את שריר התאומים [gastrocnemius]. שלושת השרירים הללו נהפכים ל גיד אכילס המסיבי [achilles] שנאחז בעצם העקב ושאחראי הן בעזרה בכיפוף הברך והן כאחראי הראשי על העמידה על קצות האצבעות.

מלפנים נמצאת את קבוצת השרירים שאחראית על הרמת כף הרגל שהגדול שביניהם הוא [tibialis anterior] ופושטי האצבעות [extensor digitorum longus] שאחראי על פשיטת האצבעות. בצידו החיצוני של השוק נמצאת קבוצת שרירים [ peroneus longus & brevis] שאחראיים על תנועת ההטייה החיצונית של כף הרגל ביחס לשוק [eversion] שחוזקם קשור גם במניעת היווצרות נקע בקרסול . וכן השרירים שאחראיים על התנועה ההפוכה של הטיית כף הרגל פנימה בייחס לשוק [inversion] שהבולט בינהם הוא שריר [tibialis poasterior].

מפרק הקרסול מורכב משלוש עצמות, שתי עצמות השוק [tibia & fibula] ועצם [talus] שהיא אחת משבע עצמות שורש כף הרגל [tarsus]. מפרק הקרסול הינו מפרק שמאפשר שתי תנועות עיקריות והן תנועת כפיפה כלפי מטה [plantar flexion] ופשיטה כלפי מעלה [dorsi flexion]. המפרק מיוצב על ידי מערכת רצועות מסיבית שתפקידה לייצב את הקרסול, שתי הרצועות החיצוניות [calcaneo-fibular ligament & anterior talofibular ligament ] הינם הפגיעות ביותר וחולשה שלהן עשויה לגרום לנקעים בקרסול ואף לנקע שמעורב בו שבר בקרסול.

כף הרגל מורכבת מ-26 עצמות וממערכת שרירים מורכבת שמזכירה את מערכת שרירי כף היד, אלמלא הניוון שכפינו על כף הרגל היינו יכולים להפעיל אותה באותה צורה כמו שהקוף מפעיל את כפות ידיו וכפות רגליו לשימוש ולתפקוד יום יומי. שבע עצמות שורש כף הרגל [talus, calcaneus, navicular, cuboid, 3 cuneiforms] מחוברות האחת לשניה במערכת רצועות מורכבת ומסובכת שמאפשרת יציבות וגמישות במהלך הקפיצה על כף הרגל. בעצם העקב – calcaneus עשויה לצמוח בליטה כואבת והיא נקראת בשם דורבן העקב. בהמשך נמצאות 5 עצמות כף הרגל [metatarsus] ובהמשכן 14 עצמות הגלילים [phalanges] שיוצרות את הבהונות. כף הרגל מבצעת שתי תנועות נוספות הטייה פנימה של כף הרגל [inversion] ותנועה הפוכה של הטייה החוצה [eversion].

להכרת המבנה האנטומי המורכב של מפרק הקרסול הקליקו על הסרטון הבא:


בתחתית כף הרגל מצויה רצועה מאסיבית [plantar fascia] שמתחילה מעצם העקב ומתפרשת לכוון חמשת הבהונות, הרצועה תוחמת את כל המבנים מלמטה ויוצרת את המבנה הכפי של כף הרגל, דלקת ברצעוה נקראת בשם plantar fasceitis ומטופלת ביעילות רבה בעזרת גלי הלם.

חבלות ופציעות ספורט רבות מערבות את הקרסול וכף הרגל, טיפולי פיזיותרפיה מותאמים לפציעה הינם גישה טיפולית בעלת אחוזי הצלחה גבוהים מאד. לשם כך חייב הפיזיותרפיסט להכיר את האנטומיה של כף הרגל והקרסול על בוריה.

לקריאת מאמרים נוספים בתחום כף הרגל והשוק היכנסו לדפים:

טיפולי פיזיותרפיה לדלקות בגיד אכילס

טיפול שמרני לשברי מאמץ בשוק

טיפולי פיזיותרפיה לשבר בקרסול