כאבים בקידמת השוק עקב שבר מאמץ – Shin Splints

טיפול פיזיותרפיה עקב שבר מאמץ

תלונות על כאבים בצידו הקדמי של האיזור הגרמי בעצם השוק נקרא בשם הכולל Shin Splints אולם גם מונח זה מורכב ממספר פתולוגיות שונות בעצם השוק:

  1. שבר מאמץ ברקמת עצם השוק – Tibial Stress Fracture
  2. דלקת ברקמת מעטפת עצם השוק ובשמה הלועזי Tibial Periostitis
  3. מתיחה ודלקת בשרירי קידמת השוק בשריר ה-Tibialis Anterior
  4. תסמונת מדור קדמי – Anterior Compartment Syndrom

הגורם להיווצרות תסמונת שבר המאמץ

הגורם להיווצרות תסמונת שבר המאמץ הינו כאמור ממאמץ יתר Over Use ומופיע בעיקר בקרב ספורטאים בכלל ואצנים בפרט. בקרב רצי המרתון קיים דיווח על 25% פצועי שימוש יתר שגרם לשיברי מאמץ, בקרב חיילים ביחידות הקרביות קיים ריבוי תלונות על שבר מאמץ שבחלק מהמקרים גרמו להורדת פרופיל צבאי והעברה ליחידות עורפיות שאין בהן אימונים קשים ומאומצים. הגירוי המתמשך בריצה בתנאי שטח קשים [משטחי חול, דשא, בוץ] יוצר עומס מתמשך ועשוי לגרום לנזק מצטבר לעטיפת עצם השוק ולדלקת בחיבור שבין השריר לבין רקמת החיבור שעוטפת אותו ומצמידה אותו אל העצם.

איבחון שבר מאמץ

בצילום רנטגן רגיל לא ניתן לזהות סימנים לשבר מאמץ אולם מיפוי עצמות עם חומרי ניגוד יתנו סימנים מחשידים לשבר מאמץ. בבדיקה קלינית של אורטופד ופיזיותרפיסט ניתן לאתר סימנים לשבר מאמץ ולנזקים בעטיפת שרירי המדור הקדמי של ל שריר ה-Tibialis Anterior. המטפל יזהה גבשושית בקדמת השוק ובזמן מישושה יתלונן המטופל על כאב רלוונטי לבעיה.

סימנים וסימפטומים לזיהוי שבר מאמץ בקדמת השוק

בשלבים ראשונים ידווח המטופל על כאב קל מעיין שריר תפוס, המטופל יחשוד שמדובר בעומס ובהפרשת חומצת חלב שהיא תוצר בשריר עקב המאמץ. בהמשך התלונות תתגברנה ותופענה כשעתיים לאחר תום המאמץ הגופני ותתמקד בקדמת השוק בחיבור שבין השריר לעצם השוק. אם לא יתבצע כל טיפול הסימנים יחמירו ויתגברו כבר בשלב הראשון של הריצה ומשך זמן הריצה החופשי מכאב יתקצר עד למצב של צליעה מיידית.

טיפול תרופתי וטיפול פיזיותרפיה

במסגרת הטיפול התרופתי ייתן האורטופד טיפול אנטי דלקתי מסוג NSAID. וכן ימליץ על מנוחה והמנעות ממאמץ פיזי. בשלב החריף מומלץ לטפל לפי תפיסת RICE . הטיפול הפיזיותרפיה יכלול טכניקות מנואליות ידניות עדינות לצד טיפול אלקטרותראפיה כגון אולטראסאונד, קירור, עיסויי עמוק, חבישת לחץ.

לקריאת עוד מאמרים היכנסו לדפים:

הטיפול המידי בנקע בקרסול

טיפול בדלקת גיד אכילס

טיפול בשבר בקרסול