כאב במפרק האצבע

כף היד והאצבעות הינם האזור הפעיל ביותר בכל גוף האדם. היכולות של כף היד מדהימות והיא מסוגלת לבצע תנועות עדינות ביותר כגון הפעלת פינצטה עדינה או מברג קטנטן או להצליח לשלוף קוץ שתקוע בגופנו. מאידך כף היד והאצבעות מסוגלים להפעיל כח מסיבי בפתיחת צנצנת סגורה ועד שימוש בפטיש ובאזמל שמחייבים כח הידוק חזק מאד של האצבעות ושל כף היד. היכולת המיוחדת של כף היד מאפשרת לנו לבצע פעולות מורכבות שמחייבות קוארדינציה  כגון הקלדה על המקלדת, נגינה בפסנתר ובגיטרה ושליחת מסרונים בטלפון הנייד.

האנטומיה של כף היד

כף היד מורכבת משמונה עצמות שורש כף היד carpal bones בהמשכן חמשת עצמות ה-metacarpals bones ובהמשכן עצמות הגלילים שמרכיבות את האצבעות שנקראות בשם הלועזי phalanges bones כאשר לאגודל יש שני גלילים וליתר ארבעת האצבעות יש שלושה גלילים. כלומר ספרנו עד כה עשרים ושבעה עצמות שמרכיבות את המבנה המורכב והמיוחד כל כך של כף היד. בין כל אחת מהעצמות הללו לבין שכנתה יש מפרק שמורכב משכבת סחוס חלקה שנעה ומתחככת עם העצם השנייה, המפרק עטוף בקופסית קטנטנה articular joint capsule שבתוכה יש נוזל סיכה synovial fluid ובמעטפת החיצונית נמצאות רצועות שמהדקות את שתי העצמות ובכך מאפשרות למפרק לנוע מכפיפה לפשיטה וההפך מפשיטה לכפיפה ובנוסף לכך מתבצעת תנועה נלוות accessory movements של סיבוב פנימי וסיבוב חיצוני על ציר האורך של המפרק. המפרקים הפגיעים באצבעות הם המפרק הבין גלילי ובשמו הלועזי inter phalanx joint או המפרק שבין עצם המטקרפל לבין עצם הגליל הקרובה ובשמו הלועזי metacarpal phalangeal joint.

הפעילות המורכבת של מפרק האצבע

בכל הקלדה עיוורת מסוגלים הקלדנים והקלדניות להגיע לכמות מדהימה של 20.000 הקלדות בשעה, ומכאן ברור שהעומס ומופעל על מפרקי האצבעות הוא רב מאד. כיום קיימת תסמונת שנקראת בשם תסמונת המסרונים שנגרמת בעקר בקרב בני נוער וילדים שמקלידים על מסך הטלפון החכם במהירות שיא ובכמות חזרות רבה ועקב כך הם פוגעים  במפרקי האצבעות ובעיקר במפרקי האגודלים ובעקבות זאת קיימת שכיחות גבוהה מאד להופעת כאב במפרק האצבע. כמות המסרונים והודעות הווטסאפ שבני נוער שולחים ביניהם מגיעה לאלפי הודעות ביום והמהירות שבה הם מקלידים ובדרך כלל באצבע אחת או בשתי אצבעות שהשכיחה בהן היא האגודל. בשנת 2014 דווח על ידי חברת ווטסאפ שנשלחו ביום 51 מיליארד הודעות.

יש לכם שאלה על כאב במפרק האצבע? לחצו כאן להתייעצות

הסיבות להופעת כאב במפרק האצבע

בנוסף להקלדות הרבות כפי שתיארתי בפסקה הקודמת העומס שמופעל על מפרקי האצבע בא לידי ביטוי בתפקודים יום יומיים שונים החל מעבודות הבית, העבודה במשרד, התחביבים בשעות הפנאי ועוד עשרות פעולות פשוטות ומורכבות שאנחנו מבצעים.

אבחון כאב במפרק האצבע

האבחון שמתבצע על ידי פיזיותרפיסט כולל תשאול המטופל כיצד הופיעו הכאבים האם בעקבות חבלה, עבודה מאומצת במפעל, עבודה ממושכת במשך שעות רבות מול המחשב, משלוח מסרונים בכמות מוגזמת, אימונים ממושכים בנגינה על הגיטרה וחזרות ארוכות בנגינה על הפסנתר. חשוב לדעת כיצד נגרמו הכאבים בכדי להאריך את גודל הנזק שנגרם. לאחר מכן יצפה הפיזיותרפיסט בצילום הרנטגן בכדי לזהות האם יש שבר או סדק או פריקה של מפרק האצבע. בשלב הבא יתבקש המטופל לכופף וליישר את המפרק הפגוע ולאמר באיזו זווית של כיפוף ושל יישור מופיע הכאב ובאיזה מקום בדיוק הוא חש את הכאב. בשלב הבא ינסה הפיזיותרפיסט לכפוף וליישר את המפרק ולחוש את ההתנגדות המורגשת מהמטופל לתנועה המבוצעת. הפיזיותרפיסט ימדוד את טווחי התנועה האקטיביים שביצע המטופל ואת הטווחים הפאסיביים שביצע הפיזיותרפיסט.  הבדיקה תכלול גם את ביצוע התנועות הפאסיביות הנלוות accessory movements שכוללות תנועה סיבובית פנימה והחוצה על ציר האורך של המפרק וכן תנועה נלוות בכיוון קדימה ואחורה של העצם המרוחקת ביחס לעצם הקרובה של המפרק הפגוע.

טיפולי פיזיותרפיה למקרה של כאב במפרק האצבע

בשלב הטיפול יחליט הפיזיותרפיסט האם מדובר בנזק לאחת מהרצועות המייצבות את האם הנזק הוא לקופסית או לסחוס התוך מפרקי, האם הבעיה היא בגיד המקורב למפרק ושמפעיל אותו. הטיפולים יכללו הפעלה פאסיבית מסוג mobilization with movement by Maitland method שימוש במכשור אלקטרו תרפי כגון אולטראסאונד טיפולי, שימוש באמבטיית פרפין, הדרכה עצמית בבית להפעלה מכוונת של המפרק הפגוע תוך כדי ייצוב המפרקים הסמוכים וקיבוע העצם הקרובה הקשורה למפרק.

יש לכם שאלה על כאב במפרק האצבע? לחצו כאן להתייעצות
המאמר נכתב על ידי :
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981.
מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה שלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.


לקריאת מאמרים נוספים הקשורים לטיפולי פיזיותרפיה לכף היד היכנסו לקישורים הבאים:

טיפול בהרדמות האצבעות עקב לחץ בתעלת שורש כף היד

טיפול באצבע הדק בעזרת גלי הלם

טיפול פיזיותרפיה בתסמונת דה קרווין De Quervain syndrome