טריגר פוינט - אצבע הדק, אגודל הדק – Trigger Finger

טיפול גלי הלם לבעיות מסוג טריגר פוינט ובשמם הלועזי Trigger Finger

בכדי להבין את תופעת טריגר פוינט / אצבע הדק עלינו להבין את האנטומיה המסובכת של כף היד בכלל ושל מערכת הגידים המכופפים של האצבעות. הגידים המכופפים עוברים בתוך תעלה עדינה [מעיין שרוול] שבה נוזל סיכה בין הגיד לבין התעלה. התופעה מוכרת גם בשם Tenosynovitis Stenosing שבתרגום: הצרות תעלת הגיד. במצב תקין הגיד נע בחופשיות ומחליק ללא מעצור בתוך השרוול הגמיש. היווצרות Trigger Finger מתחילה כאשר מסיבה שאיננה ברורה מתחילה להיווצר היצרות במרווח שבין הגיד לבין התעלה שעוטפת אותו.

הסימנים הקליניים הראשוניים לטריגר פוינט

המטופל מתלונן תחילה על נוקשות בזמן ניסיון לכופף את האצבע. הסימנים מחמירים יותר ובהמשך בזמן ניסיון ליישר את האצבע נשמע מעיין "קליק" מלווה בכאב תחילה קל ובהמשך חזק מאד, בשלב השלישי המטופל מדווח כי אינו מסוגל לפתוח את הנעילה של הכיפוף באופן ספונטני, אלא זקוק לעזרה של היד השנייה בכדי לשחרר את המעצור ואת הנעילה המכאיבה.
בדרך כלל ההגבלה אופיינית יותר בשעות הבוקר ומשתחררת בשעות הצהריים, אך במצבים מתקדמים יותר התופעה מופיעה במהלך היום ללא קשר לפעילות.

טריגר פוינט

אצל מי שכיחה הופעת אגודל הדק

אין הוכחה שעבודה פיזית או הקלדה ממושכת גורמים להופעת הבעיה. השכיחות הינה אצל נשים יותר מאשר אצל הגברים ובעיקר בגילאים 40-60 שנה. המחלה שכיחה בעיקר באצבע הרביעית אך יתכן ונמצא אותה ביותר מאשר באצבע אחת.

אבחון אצבע הדק Trigger Finger

האבחון מתבצע באופן קליני על ידי מישוש בסיס האצבע. ניתן לזהות גבששת [בליטה] רגישה ללחץ בגיד. לא ניתן לזהות אצבע הדק בצילום רנטגן, או בהדמיה אחרת כגון אולטראסאונד, מיפוי עצמות וכו'.

להדגמת היווצרות trigger-finger היכנסו לסרטון:

מוזמנים להתקשר בכל שאלה: לחצו כאן להתייעצות

טיפול בטריגר פוינט

בשלבים ראשונים כאשר יש נוקשות או כאשר נשמע "קליק" בזמן פתיחת האצבע באופן ספונטני ואין צורך להיעזר ביד השנייה בכדי לשחרר את הנעילה ניתן להיעזר בטיפולי פיזיותרפיה שכוללים עיסוי עמוק Deep Friction Massage יחד עם טיפול אולטראסאונד, טיפול במכשיר גלי הלם בעל ראש קטן וממוקד מסוג Radialspec שגודל הראש שלו מתאים לגודלו הצר של הגיד.

המאמר נכתב על ידי :
מאיר אפל שהוא פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת מאמרים נוספים בתחום גלי הלם היכנסו לקישורים:

איזה מכשיר גלי הלם עדיף לבעיה שלי

למה משמש טיפול עם גלי הלם

גלי הלם לבעיות קשות ומתמשכות