כתף שחיינים - תסמינים, אבחון ודרכי טיפול

השחייה הוא אחד מענפי הספורט הפופולריים בעולם. שחיינים שוחים בבריכה צולחים אגמים ומקיפים איים בכל רחבי העולם. הסגנונות רבים מאד והפופולריים ביותר הם החתירה החזה הגב והפרפר. סגנון השחייה למרחקים ארוכים total immersion swimming השחיינים שוחים מרחק של כעשרה קילומטרים שהוא המקביל לריצת המרתון שאורכה מעל ארבעים קילומטרים. אנחנו מחלקים את נזקי השחייה לשתי קבוצות, הראשונה היא נזק עקב חבלה כתוצאה מחיכוך עם שחיין אחר או מקפיצה לא זהירה לתוך הבריכה, והקבוצה השנייה היא נזק עקב תנועות חוזרניות של חגורת הכתפיים repetitive movements וגירוי יתר עקב העמסת יתר למרחקים ארוכים.

למה נגרמת תופעת כתף שחיינים?

הופעת התסמונת מאפיינת בעיקר את השחיינים של סגנון החתירה וסגנון הפרפר מאחר והכח המופעל על הכתפיים לצורך גריפת המים ודחיפת הגוף קדימה הוא גדול פי שלוש מהכח המופעל על הרגליים שהן יותר לצורך השגת היציבות של פלג הגוף התחתון. התופעה נגרמת עקב תנועת חיכוך עמוקה בתוך המפרק ובין מפרק הכתף glenohumeral joint לבין מפרק עצם הבריח acromioclavicular joint שמעליו, שבין שני המפרקים עובר הגיד של שריר ה- supraspinatus tendon. בזמן תנועת השחייה קיים חיכוך חזק, והפעולה שחוזרת על עצמה בקרב שחיינים מקצועיים ששוחים כ-50 - 80 בריכות בכל אימון, גורמת לפציעת הגיד ובהמשך לתופעה שמוכרת בשמה כתסמונת הצביטה שבכתף ובלועזית impingement syndrome מלווה בכאבים בכל תנועה וגורמת להשבתת השחיין לתקופה ארוכה עד למצב של פרישה מתחום השחייה.

הסיבות להופעת תסמונת כתף שחיינים

חשוב להבין שכמו שבכל פעילות גופנית מאומצת הגוף נמצא בסיכוני פציעה כל הזמן כך גם חשוב מאד להכין את הגוף באופן קבוע בכדי למנוע עד כמה שאפשר את היווצרות תופעת כתף שחיינים, יחד עם זאת השחיין חייב להבין שברגע שהחלו להופיע כאבים בכתף בזמן שחייה או לאחר השחייה, עליו להתייעץ עם מטפל מומחה לפציעות ספורט בקיא באנטומיה של הכתף, מאחר וקיים חשש שהנזק ימשיך להתפתח ולהתרחב עד למצב של השבתה ואפילו להתערבות כירורגית קשה ומסובכת שתקצר את הקריירה הספורטיבית שלו.

חיזוק שרירי הכתף המייצבים ששייכים לקבוצת שרירי rotator cuff muscles שהם השרירים הפנימיים המייצבים והמפעילים של הכתף לצד חיזוק השרירים המסיביים של הכתף והמסיבי ביותר הוא שריר ה- deltoid muscle וכמובן השרירים שמפעילים ומסובבים את עצם השכמה trapezius muscles והשרירים המקרבים של השכמות rhomboid muscles. החיזוק צריך להיות מבוקר ומתוכנן כך שלא ייווצר נזק בזמן האימון.

גמישות המפרק ושמירה על טווחי התנועה המאוזנים. עקב הפעולות החוזרות השחיין נוטה לחזק קבוצה מסוימת של שרירים ולהזניח שרירים אחרים ולכן הוא גם מאבד את הגמישות ואת טווח התנועה לכיוונים שונים.

לסרטון המדגים תרגילים לחיזוק חגורת הכתפיים מתאימה לשחיינים, צפו:


כיצד נמנע את תסמונת כתף שחיינים?

חיזוק מבוקר של שרירי הכתף.

אימוני כושר וסיבולת נלווים כגון ריצה, אופניים, תרגולי גמישות והארכת רקמות רכות.

הדרכה מקצועית על ידי מאמן שחייה מוסמך שיצפה בכם שוחים ויתקן את הטעויות שלכם בזמן השחייה כגון האופן שבו אתם מחדירים את היד לתוך המים מבלי ליצור חיכוך מיותר עם המים, גריפה נכונה של המים, הוצאת הראש לנשימה לשני בצדדים בכדי לחזק את פעולת הפיתול של הגיו שלכם לשני הצדדים.

בדיקת פיזיותרפיה לתסמונת כתף שחיינים

תשאול השחיין לגבי ההיסטוריה של הפציעה, הטיפולים שביצע עד היום, האם ביצע בדיקות כגון MRI או CT  או בדיקת אולטראסאונד להדמיה לרקמות הרכות, צילום רנטגן לזיהוי נזקים ברקמות העצם והמפרקים.

התייעצו עם פיזיותרפיסט ספורט שיבצע בדיקה השוואתית בין שתי הכתפיים, הבדיקה תכלול את כל שרירי הכתף השכבה העמוקה:,subscapularis , supraspinatus, infraspinatus,  teres major, teres minor,. השכבה השטחית deltoid muscle ושכבת השרירים מפעילי ומייצבי השכמות: trapezius, rhomboid, שרירי הזרוע: biceps brachii , brachialis, triceps brachii. חוסר איזון בין שתי הידיים יגרום להפעלה לא סימטרית של הידיים והעמסה על המפרקים ובהמשך שחיקת סחוסים, פגיעה ברצועות והופעת דלקות כרוניות עקשניות.

בדיקת פיזיותרפיסט ספורט קלינית לאיתור רקמות פגועות כגון, גידים, רצועות, בורסות, שרירים, סחוסים.

טיפולי פיזיותרפיה לכתף שחיינים

הטיפולים יותאמו לפי הפתולוגיה שתתגלה בבדיקה. הטיפולים יכללו טכניקות טיפול ידניות מערביות לפי שיטות ותפיסות מסוג: בגידים, ברצועות בשרירים פגועים על פי שיטת CYRIAX  , טיפולים למפרקים היקפיים לפי שיטת MAITLAND , טיפולים למפרקים על פי שיטת Bryan Edwards . מניפולציות לרקמות רכות מסוג - M.F.R. שיטת הארכה פסיבית A.M.T. . חבישות ספורט מניעתיות לפרקים מיוחדות לספורטאים לפי שיטתPARIS     . חבישות קניזיוטייפינג  kineziotaping.

הפיזיותרפיסט ייעזר במכשור רפואי אלקטרו תרפי כגון אולטראסאונד רקמות עמוקות, גלי הלם לדלקות כרוניות ועקשניות, גירויים חשמליים חימום, קירור.

התאמת תרגילים לחיזוק השרירים החלשים שנמצאו בבדיקה שקדמה לטיפול.

לקריאת מאמרים נוספים העוסקים בפציעות ספורט היכנסו לקישורים הבאים:

איזה הן פציעות הספורט אופניות בתחומי ספורט שונים

טיפולי פיזיותרפיה לשיקום הכתף לאחר ניתוח

כתף שחיינים ותסמונת הצביטה בכתף