דרכי טיפול בבעיות ברכיים נפוצות

הברכיים נושאות את משקל גופנו ונמצאות בעומס יום יומי בכל פעולה שקשורה בעמידה, קפיצה, ריצה, עליה וירידה במדרגות, קימה מישיבה, ירידה לכריעת ברך ועוד תפקודים שונים ומגוונים. לפיכך בעיות ברכיים נפוצות ודרכי הטיפול המומלצות בהן הן מגוונות ורבות.
במאמר זה אציג בפניכם מספר דוגמאות של שאלות שהפנו אלי קוראי האתר, חלקם ספורטאים שמעמיסים רבות על בירכיהם במהלך הפעילות המגוונת ומתוקף היותי פיזיותרפיסט מומחה בפציעות ספורט. כמו כן פונים אלי אנשים שאינם עוסקים בפעילות ספורט ויחד עם זאת סובלים מכאבי ברכיים ומחפשים מזור וטיפולי פיזיותרפיה מפיזיותרפיסט מוסמך בעל עשרות שנות ניסיון בטיפול בכאבי ברכיים. וכן פונים אלי חיילים קרביים בשאלות על כאבי ברכיים ושברי מאמץ מתוך כך ששמשתי כפיזיותרפיסט בשירות מילואים כעשרים שנה במרפאות הפיזיותרפיה בחר"פ.
בכדי להבין את הקשר בין הפיזיותרפיה לבין בעיות ברכיים נפוצות ודרכי הטיפול המומלצות בהן אני ממליץ שתקראו מעט ותלמדו על האנטומיה של מפרק הברך בקישור ובסרטון שהכינותי על האנטומיה של הברכיים . למידע נוסף לחץ  האנטומיה של הברך – Knee

מטופלים שואלים על בעיות ברכיים ומאיר אפל פיזיותרפיסט מומחה עונה:

רונן ג. שואל: מאיר שלום, התרשמתי מאד מהאתר המקצועי שלך, אני מקווה שתוכל לעזור לי, אני משחק כדור רגל במסגרת מפגשים עם החברים ובמסגרת הליגה למקומות עבודה, לפני שלשה חודשים במהלך משחק נגד קבוצה יריבה נתקלתי עם הרגל שלי בזמן שבעטתי בקפל קרקע ועקב כך הגוף כאילו המשיך מעל הברך וחשתי כאב חד, מתיחה ושמעתי מעיין חריקה בתוך ברך ימין. עד היום נבדקתי על ידי אורתופד שחשד שקרעי את המניסקוס ששלח אותי לבדיקת MRI  של הברך. בבדיקה נמצא קרע בצורת ידית דלי במניסקוס הפנימי בברך ימין. הרופא ממליץ על ניתוח ארטרוסקופיה ואח"כ פיזיותרפיה שיקומית. שאלתי האם תוכל להסביר מה עושים בפיזיותרפיה.
רונן שלום, לאחר שתצא מהניתוח נתחיל בפיזיותרפיה מיוחדת לאחר ארתרוסקופיה של הברך שמיועדת לשקם ולהחזיר אותך לתפקוד מלא הן בחיי היום יום והן בחזרה לפעילות ספורטיבית על כר הדשא. מומלץ להתייעץ בפיזיותרפיסט בעל ניסיון רב בפציעות ספורט ובמכון שמצויד בכל המכשור האלקטרו תרפיה והשיקום המתאים לבעייתך. אשמח להעניק לך את השירות הטוב ביותר עם הניסיון הרחב ביותר שצברתי במהלך 37 שנות עיסוקי בתחום.
צילה ד. פנתה אלי בקשר לטיפולי פיזיותרפיה עקב שחיקת סחוסים וכאבי ברכיים, מאיר שלום אני בת 78 שנים, תמיד סבלתי ממיחושים בברכיים, אבל הרופאים אמרו שהכל נראה בסדר בצילומים. לאחרונה מאחר והכאבים גברו האורתופד שלח אותי לבדיקת מיפוי עצמות ונמצא שחיקת סחוס בהרך בדרגה מתקדמת. הרופא המליץ על ניתוח להחלפת הברך אבל אינני מעוניינת בכל סוג של התערבות כירורגית מאחר ואני סובלת מבעיות בריאותיות נוספות. שאלתי האם ניתן להקל עלי בלי ניתוח.
צילה שלום, קיימות אפשרויות טיפול נוספות שאינן ניתוחיות. תוכלי לקרוא עליהן בקישור טיפולי פיזיותרפיה לשחיקת סחוס הברך. תוכלי להבין מהמאמר ומהסרטון המצורף ששחיקת סחוס איננה מחייבת רק אופציה ניתוחית ושניתן לעזור גם בעזרת פיזיותרפיה שמרנית שכוללת טיפולים ידניים, מכשירים מותאמים ותרגילים מותאמים אישית לכל מקרה ולכל אדם.
פנתה אלי ניקול ד. בשאלה: הרופא אומר שיש לי ציסטה בייקר, האם תוכל לעזור לי?
ניקול שלום, ציסטה ע"ש בייקר הינה בעיה של כאבי ברך מהצד האחורי שמלווה גם בנפיחות ובקושי בכיפוף הברך. ישנם טיפולים מצוינים לציסטה בייקר שעוקפים את הצורך בתרופות ובזריקות. תוכלי לקרוא עוד על התופעה והטיפול בקישור הבא: פיזיותרפיה לציסטה בייקר בברך.
פנה אלי משה ר. בשאלה: שלום, אני רץ מרתונים כבר 15 שנים. לאחרונה הופיעו כאבים בברך ימין בזמן האימונים, אני מתאמן כעת לקראת מרתון מילנו שאני מתכנן לרוץ בו. האם תוכל לפרט מה הטיפולים שניתן לקבל במרפאתך ושקשורים לריצת המרתון.
משה שלום, כל הכבוד על ההתמדה והיכולת לרוץ מרתון שנים רבות כל כך, ברור שעם השנים נוצרים נזקים מקרוסקופיים לרקמות הרכות של הבר, לרצועות, למניסקוסים, לסחוסים ולבורסות הברך. אני מפנה אותך למאמר שפרסמתי בנושא: " כאבי ברכיים לאחר אימונים ". אני מקווה שתמצא מענה לשאלותיך. הינך מוזמן לפנות אלי בקשר לכל בעיה שתיווצר לך.
אילו מספר מצומצם שלדוגמאות הקשורות בנושא בעיות ברכיים נפוצות ודרכי הטיפול המומלצות בהן . תוכלו לפנות אלי ולקרוא עוד מאמרים שקשורים בקישורים הבאים:


טיפול פיזיותרפיה שמרני לקרעים במניסקוסים
מה זה ברך שחיינים ואיך מטפלים
שיקום פיזיותרפיה לאחר ניתוח שיחזור קרע ברצועה צולבת קדמית