כאבים בצוואר בצד ימין

במהלך עשרות שנות עבודתי בתור פיזיותרפיסט מוסמך על ידי משרד הבריאות פנו אלי מאות מטופלים עם תלונות על כאבים בצוואר בצד ימין חלק מהם נגרמו עקב פעילות יומיומית שגרתית כגון עבודה מול מחשב, חלק עקב שינה בתנאים לא נוחים כגון בזמן טיסה, או בתנאי טיול בשטח וחלק עקב טראומה כגון תאונת דרכים במנגנון צליפת שוט כאשר מכאנזים הפגיעה הוא חבלה אחורית על ידי מכונית שפגעה מאחור ועקב כך הראש הוטח אחורה וקדימה מספר פעמים. כלומר, הסיבות להופעת כאבים בצוואר בצד ימין יכולים לנבוע גם מחבלה וגם מהתנהלות רגילה שאיננו יכולים לנבא את תוצאות השפעתה על הצוואר.

האנטומיה של הצוואר

עמוד השדרה הצווארי בנוי משבע חוליות צוואריות, ומעליהן נמצאת הגולגולת, כל חולייה שממוספרת על ידי הספרות C1-C7 מציינת את מיקום החוליה מכוון הגולגולת ועד לחיבור עמוד השדרה הצווארי אל עמוד השדרה הגבי שנמצא מתחת. לכל חוליה יש שני מפרקים קטנטנים כלפי החוליה שמעל ושני מפרקים כלפי החוליה שמתחת. מפרקים אילו שנקראים facet joints הם מפרקים סחוסיים מסוג מפרקים סינוביאליים synovial joints והתנועה בתוך המפרק היא תנועת החלקה כלומר כל חוליה מחליקה על זו שמתחתיה, וזאת בניגוד לייתר מפרקי הגוף כגון מפרק הירך או הכתף או הברך שבהן קיימת תנועה צירית למספר כיוונים וגם מתנועה החלקתית בין העצמות שמרכיבות את המפרק. כלומר כאשר אנחנו מניעים את הצוואר קדימה או אחורה, מסובבים ימינה או שמאלה, מטים לצד ימין או לצד שמאל, הרי שהתנועה היא גיוס של תנועה קטנטנה של כל מפרק שמצטבר לתנועה מלאה לכל אחד מהכיוונים הללו. בכדי שחוליות הצוואר ינועו אנחנו זקוקים לשרירים שיתכווצו ויגרמו לתנועה שאנחנו רוצים לעשות, לצורך זה קיימות מערכות של שרירים שבונים את מסת הצוואר cervical muscles הגדולה הן מלפנים, הן מאחור, הן משני הצדדים.

לצפייה בסרטון המסביר את הנזקים והמבנה של הצוואר היכנסו לקישור הבא:


מוזמנים להתקשר בכל שאלה: לחצו כאן להתייעצות

הגורמים להופעת כאבים בצוואר בצד ימין

כאשר מופיעים כאבי צוואר בצד ימין או בצד שמאל הם עלולים להגיע הן מהמפרקים הבין חולייתיים, הן מהשרירים שנאחזים בין חוליה לחוליה, או מהדיסקוסים הבין חוליתיים intervertebral discשנמצאים בין חוליה לחוליה, לכן חשוב מאד לזהות את הגורם להופעת הבעיה ולשם כך צריך הפיזיותרפיסט תחילה לאבחן ולאתר את מקור הבעיה משום שטיפול בשריר או במפרק או בדיסקוס הוא טיפול אחר ומחייב הכרת האנטומיה על בוריה.

בדיקת פיזיותרפיה לבעיית כאבים בצוואר בצד ימין

בבואכם אל הפיזיותרפיסט תחילה יברר את הסיבות להופעת הכאבים האם מדובר בתהליך מתמשך עקב יציבה לא נכונה בעבודה, האם מדובר בחבלה, האם קדמו לבעייתכם דלקות ומחלות אחרות. לאחר מכן יבצע הפיזיותרפיסט בדיקת טווחי תנועה אקטיביים שתנסו לבצע כפיפה קדימה ופשיטה אחורה, הפיזיותרפיסט יצפה מהצד ויזהה תנועה לא תקינה ולא חלקה, סטייה ממישור התנועה, וימדוד את טווח התנועה. בשלב הבא תתבקשו לסובב את הראש ימיה ואחר כך שמאלה והטווח יימדד ויושווה בן תנועה ימינה לשמאלה, בשלב הבא תתבקשו לבצע הטיות ימינה ושמאלה לצורך השוואה בין הצדדים. שלב הבדיקה הבא יכלול מישוש וזיהוי מוקדים בעייתיים משני צידי עמוד השדרה, מפרקים, שרירים בכדי להתאים את הטיפול.

טיפול פיזיותרפיה לבעיית כאבים בצוואר בצד ימין

כעת לאחר שזוהו הרקמות הבעייתיות יתאים הפיזיותרפיסט את הטיפול המתאים לבעייתכם, הטיפול יכלול הן טכניקות עדינות ידניות שמיועדות לשחרור המפרק הבין חולייתי הנוקשה, טיפול ממוקד שאמור לשחרר ולחדש את תנועת ההחלקה של המפרק, בנוסף לכך במידה ויזוהו רקמות רכות נוספות שמעורבות בבעיה יחליט הפיזיותרפיסט להוסיף טיפול אלקטרו תרפיה כגון שימוש במכשיר האולטרה סאונד שמחדיר גלי קול בקצב של מיליון פעם בשנייה שמטרתם לפזר את הבצקות, לשחרר את הנוקשויות ולזרז אספקת דם לאזור הפגוע ובכך לזרז את ההחלמה. כמו כן נוסיף גירויים חשמליים עמוקים מסוג interferential current therapy לזירוז ההחלמה. ולסיום יצייד אתכם הפיזיותרפיסט בסדרת תרגילים הביתה.

חשיבות ביצוע האבחון נובעת מכך שזיהוי מקור הבעיה חשוב להתאמת הטיפול, מאחר ואם מדובר בבעיה מפרקית ואתם תקבלו עיסוי וחימום, התוצאה תהיה הפוכה כי שחרור השריר שנמצא במנגנון הגנה על עצבי עמוד השדרה protective muscle spasm ועצם שחרור השריר מנגנון ההגנה יבוטל והנזק יתגבר.

מוזמנים להתקשר בכל שאלה: לחצו כאן להתייעצותהמאמר נכתב על ידי:
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981.
מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת מאמרים נוספים הקשורים לכאבי צוואר היכנסו לקישורים הבאים:

טיפול בפריצת דיסק בחוליות הצוואר

הקשר בין סחרחורות לבין חוליות הצוואר

חבלת צוואר בתאונת דרכים