כאבים בעורף - סימפטומים וטיפול

הצוואר – העורף הינו אזור שנמצא בפעילות 24 שעות ביממה במהלך שעות היום בכל תפקוד שאנחנו מבצעים ובמהלך השינה כאשר הראש והעורף מונחים על הכרית אם בזמן שכיבה על הגב או על הצדדים או על הבטן כשהראש מסובב לקצה טווח התנועה אם לימין או לשמאל.

האנטומיה המורכבת של העורף והצוואר

העורף שמתחיל מבסיס הגולגולת מאחורית ויורד עד לגובה השכמות הוא מבנה מורכב ומסובך שמורכב משבע חוליות הצוואר c1-c7 שבין חוליה לחוליה נמצאת דסקית ג'ל דקיקה intervertebral disc שמשמשת כמרחיק בין שתי החוליות וכבולם זעזועים שמונע את העברת הזעזועים אל הגולגולת ובתוכה המח העדין והרגיש. החוליות מיוצבות על ידי מערכת רצועות cervical ligaments סבוכה שתפקידה לייצב את המבנים העדינים, בין כל שתי חוליות נמצאים מפרקי החלקה קטנטנים facet joint שבהן מתבצעת החלקה של החוליה העליונה ביחס לחולייה שמתחתיה וכך נוצרת התנועה לכל הכיוונים כיפוף קדימה פשיטה אחורית, הטיה ימינה והטיה שמאלה, סיבוב ימינה וסיבוב שמאלה. העורף מופעל ומיוצב על ידי מערכת שרירים cervical muscles מאסיבית שמאפשרת את התנועה המגוונת לכל הכיוונים ואת הייצוב של הראש על גבי חוליות הצוואר.

סובלים מהופעת כאבים בעורף? מוזמנים להתקשר בכל שאלה: לחצו כאן להתייעצות


הסימנים והסימפטומים של כאבים בעורף

מטופלים רבים פונים אלי בתיאורים מורכבים ובשאלה לגבי הסימפטומים של הופעת כאבים בעורף ולמה זה קרה להם, לדוגמא "התעוררתי בבוקר עם כאב חד בעורף שהלך והתגבר תוך כדי התפקוד היום יומי במשרד, בלילה כשנשכבתי לא יכולתי למצוא תנוחה ללא כאב ולקחתי כדור לשיכוך כאבים תמכתי את הראש והצוואר במספר כריות והצלחתי להירדם, בבוקר כשהתעוררתי הצוואר היה תפוס ולא יכולתי להזיז אותו ובכל פעם שניסיתי להניע אותו הכאבים החמירו ואף התחלתי להרגיש שהכאב מקרין לשכמה ימין וכן חשתי נימול ברמה ובאצבעות של יד ימין".

דוגמא נוספת של תלונה על כאבים בעורף שפנתה אלי מטופלת בת 32 ספורטאית ומדריכת פילטיס "אתמול במהלך האימון בחדר הכושר עבדתי מאד קשה על תרגילים לחיזוק חגורת הכתפיים, השתמשתי ברצועות תרגול TRX שאני מכירה ועובדת איתן כבר שנתיים, במהלך האימון חשתי כאב חד בשכמה הימנית והפסקתי את התרגול, עשיתי מספר תנועות חופשיות של הכתף הימנית והכאב פחת והמשכתי באימון המתוכנן. בלילה לאחר 4 שעות שינה התעוררתי עם כאב חד ושורף בעורף מצד ימין שהקרין לכיוון העין הימנית. למחרת הכאבים התגברו ופניתי לרופא המשפחה ששלח אותי לצילום רנטגן והמליץ להפסיק להתאמן. בצילום לא מצאו שום דבר, הכאבים ממשיכים ואפילו התחילה הגבלת תנועה של סיבוב ימינה וכעת אינני מסוגלת להסתובב ימינה ואני מסובבת את כל הגוף כי הצוואר העורף והשכמה כואבים ותקועים, האם לדעתך ניתן לעזור בפיזיותרפיה?"

פנייה נוספת שקיבלתי בשבוע שעבר מעובד היי טק שחזר מטיסה ארוכה מסן פרנסיסקו "מאיר שלום, בעבר טיפלת בי לאחר כאבי גב חריפים שהקרינו לרגל ימין, הפעם אני פונה אליך לאחר שחזרתי מטיסה ארוכה מארצות הברית מהחוף המערבי, כל הטיסות עם חניות הביניים מרגע שיצאתי ועד שהגעתי הבית נמשכו כ- 20 שעות במצטבר, ישנתי בהלך הטיסה וכנראה שהראש שלי נשמט ימינה, כי כשהתעוררתי הרגשתי כאבים חזקים בעורף מצד ימין, התחלתי לעשות כל מני תנועות, עיסיתי את הצוואר ובהחלט הכאבים פחתו. הבעיה שלאחר שבועיים עדיין אני מרגיש כאבים בעורף במיוחד לאחר שאני עובד מול המחשב וכעת הכאבים נחלשו בעורף אבל הופיעו כאבים נוספים בכתף והם מקרינים לאורך הזרוע והאמה ואף גורמים לעקצוץ באגודל של יד ימין".


טיפולי פיזיותרפיה עקב כאבים בעורף

כפי שניתן לקרוא בפסקה הקודמת כאבים בעורף יכולים לתקוף כל אחד ואחת מאתנו ללא קשר למקצוע, לרמת הספורטיביות שלנו ולנסיבות שבגללן הופיעו הכאבים. הסיבות להופעת כאבים בעורף סימפטומים וסימנים תלויים בהרבה סיבות וגורמים וניתנים לריפוי בפיזיותרפיה, הפיזיותרפיסט המוסמך יבצע תחילה בדיקה קלינית שתכלול תשאול מדויק לגבי תהליך הופעת ההתקף הנוכחי, יבצע בדיקת טווחי תנועה, כח שרירים, בדיקת תחושה שטחית של העור לפי מפת הדרמטומים הרלוונטיים dermatome nerve map, בדיקת הרפלקסים של הגפה העליונה reflex testing of the upper extremity. לאחר מכן ישכב המטופל כשפניו כלפי מטה והפיזיותרפיסט יבדוק את הצוואר ויבצע אבחון לגבי סוג הרקמה הפגועה האם מדובר בבעיה שמקורה מהשרירים הצווארים או מהמפרקים הבין חולייתיים, האם מדובר בבורסה של מרים השכמה levator scapulae bursitis שהיא רקמה עדינה ומעוררת כאבים, או אולי מדובר בלחץ על עצבי עמוד השדרה שמצביע על בלט דיסק צווארי cervical disc herniation שניתן לצפות אותו בבדיקת MRI . בתום הבדיקה יחליט הפיזיותרפיסט על תכנית טיפולים לכאבי הצוואר וכמובן בהמשך לטיפול הפרטני ידריך את המטופל איך צריך לשמר ולמנוע את ההתקף הבא על ידי תרגילי צוואר.

סובלים מהופעת כאבים בעורף? מוזמנים להתקשר בכל שאלה: לחצו כאן להתייעצות


המאמר נכתב על ידי:

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת מאמרים נוספים הקשורים בכאבי עורף סימפטומים וסימנים היכנסו לקישורים הבאים:

מה הקשר בין כאבי עורף וכאבי ראש

כאבי עורף, צוואר וסחרחורות למה הם מגיעים ביחד

האם סביבת העבודה עלולה לגרום לכאבי עורף