כאבי שכמות

טיפולי פיזיותרפיה לכאבי שכמות

כאבי שכמות מתח בשכמות עייפות בשכמות נוקשות בשכמות תפיסות בשכמות תחושה שכאילו 2 מסמרים תקועים לי בשכמות – הם רק חלק קטן מהתיאורים שנתקלתי בהם במהלך 33 שנות עבודתי במקצוע פיזיותרפיה והן כיועץ ארגונומיה. השכמות הם הברומטר שמזהה מצב של מתח עייפות וחרדה שפוקדים אותנו לעיתים תכופות ביום יום וללא צורך בסיבה ספצפית שתגרום לנו לחוש את הכאב.

האנטומיה של אזור השכמות

שרירי השכמות הינם שרירים יריעתיים [מהמילה יריעה] והגדול שבניהם הוא שרירי הטרפזיוס [trapezius muscle] זהו שרירי שצורתו טרפז הוא מתחיל מבסיס הגולגולת נאחז לאורך הזיזים האחוריים של 7 חוליות הצוואר ושל 12 חוליות הגב העליון, השריר מתפרס לצדדים ונאחז בדופן הצידית של שתי עצמות השכמה [scapula].בנוסף קיימים קבוצת השרירים הרוחביים שמחברים את השכמות לעמוד השדרה [ [rhomboid שריר נוסף קטן אך משתתף בכאבי השכמות הוא שריר "מרים השכמה" [levator scapula ] שבין סיביו במצאת רקמה עדינה בשם בורסה [levator scapula bursa] זו רקמה עדינה עשירה בעצבים ובכל עת שהיא מגורה היא יוצרת תגובה של כאב מקומי והקרנה לכל האיזור עד לעבר בסיס הגולגולת ואף קדימה לכוון הכתף.

בדיקת וזיהוי הגורם להופעת כאבי שכמות

קיים קשר הדוק בין הצוואר ובין הכתפיים להופעת כאבי שכמות לכן תחילה הפיזיותרפיסט חייב לתשאל את המטופל ולברר כיצד הופיעו כאבי השכמות, כמה זמן הם קיימים, האם הם מופיעים בזמן העבודה או בזמן מנוחה, האם קיים קשר בין התנוחה לבין הופעת הכאב. במה עוסק המטופל והאם סביבת העבודה שלו נבדקה על ידי יועץ ארגונומיה שתכנן ועיצב אותה לפי צרכיו ולפי מבנה גופו. השלב השני יכלול בדיקה קלינית של תנועת הצוואר וחגורת הכתפיים מתוך כוונה לזהות מתי ובאיזו תנוחה הופק הכאב הרלוונטי וכן מישוש הרקמות שקשורות בכאב ושעשויות לעורר את הכאב שהמטופל מדווח עליו.

טיפולי פיזיותרפיה לכאבי שכמות

טיפול פיזיותרפיה לכאבי שכמות

פיזיותרפיה לשכמות יכולה לכלול טיפולים מנואליים עדינים כגון מוביליזציות למפרקי החוליות שקשורים לאיזור השכמות, עיסוי רקמות עמוק [Deep Friction Massage] לגידים או לרצועות שהוברר שהן מודלקות ומגורות, מסג' רפואי עדין לשחרור שרירים תפוסים, מניפולציות ממוקדות לחוליות המעורבות.

טיפולים אלקטרותרפיים מגוונים כגון גלי הלם לרקמת השרירים העמוקים, טיפולי אולטראסאונד טיפולים לגירוי שרירים בשילוב קירור או חימום. מתיחות פסיביות ידניות או באמצעות מיכשור מתיחה צווארית לסרוגין.

ייעוץ ארגונומיה

להשלמת הטיפול ובמניעת הופעה חוזרת של כאבי שכמות נדריך את המטופל בסידור והתאמת סביבת העבודה שלו עפ"י עקרונות ארגונומיים לפי איפיוני העבודה שלו ולפי מבנה גופו מאחר וקלדנית, מתכנת, תומך טכני, טלפוניסטית או מנהלת זקוקים לסביבת עבודה שונה וכמובן גבוה נמוך שמן או רזה יזדקק למעטפת עבודה שונה.

כאבי שכמות טיפים והמלצות

כאבי שכמות עשויים להגרם עקב מתח נפשי, מאמץ בעבודה ממושכת מול המחשב, שינה לא טובה על כרית לא מותאמת ועוד גורמים נוספים. טיפול בעזרת פיזיותרפיה, גלי הלם עשויים לשחרר את הלחץ והמתח ולסלק את המשקעים הסידניים ששקעו בין סיבי שרירי השכמה.


נכתב על ידי 

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.


לקריאת מאמרים נוספים על הכתף היכנסו לדפים:

גלי הלם לכאבים כרוניים מתמשכים בשכמות

פיזיותרפיה לכתף קפואה

פיזיותרפיה לקרעים בגידי הכתף