מידת יעילותו של הטיפול באמצעות גלי הלם

במהלך 37 שנות עיסוקי כפיזיותרפיסט מוסמך על ידי משרד הבריאות טיפלתי באלפי מטופלים שסבלו מבעיות במערכת השלד והתנועה. הטיפולים שבוצעו בשתי מרפאותיי  שנמצאות בתל אביב ובגני תקווה כללו טיפולים לשרירים, למפרקים, לרצועות, לגידים לרקמת הפצייה, לרקמת הבורסה, לעצמות, לסחוסים ולעוד רקמות חיבור שבמערכת התנועה שבגופנו. 

גלי הלם כשיטת טיפול מתקדמת

כששואלים אותי מהי מידת יעילותו של הטיפול באמצעות גלי הלם אני מנסה להסביר שמדובר במכשיר מצוין שהסטטיסטיקה מצביעה על למעלה מ- 85% הצלחה, אך הכוונה שלי היא שלא מספיק רק טיפול בגלי הלם בלבד, אלא נחוץ לשלב עם הגלי הלם גם טיפול פיזיותרפיה ומכשור אלקטרו תרפיה נוסף. לכן, בראש וראשונה חשוב להבין שבכדי להשיג תוצאת טיפול טובה צריך מטפל מקצועי בעל תעודת הסמכה כפיזיותרפיסט או כאורתופד, או ככירופרקט או כאוסטאופט שמכירים את מערכת השלד על בוריה ושמסוגלים לאבחן את הבעיה ולהתאים לה טיפול מגוון ומורכב על כל מרכיביו ולא סתם להפעיל את מכשיר גלי ההלם. כמו כן, חשוב להבין שקיימים בשוק מספר סוגי מכשירים, כאלה בעלי ראש גדול שמכסה את כל האיבר ולכן פוגעים ברקמות בריאות ולאו דווקא ברקמה הדלקתית. תוכלו לקרוא עוד על סוגי המכשירים ומה העדיפות לטיפול באיזה מכשיר ובאיזו פתולוגיה בקישור: איזה מכשיר גלי הלם עדיף לטיפול.

לאיזה פתולוגיות מתאים הטיפול בגלי הלם?

מידת יעילותו של הטיפול באמצעות גלי הלם כמובן תלויה בסוג הבעיה, בעובדה האם הדלקת כרונית או חרפיה, כמה זמן אתם כבר סובלים מהבעיה, האם כבר קבלתם טיפולים לבעייתכם כגון תרופות אנטי דלקתיות ממשפחת נוגדי דלקת שאינם סטרואידים    NSAID. האם קבלתם זריקת קורטיזון, האם כבר עברתם סדרת טיפולי פיזיותרפיה בקופת חולים. כלומר שחשוב לקבל את כל ההיסטוריה הרפואית של הבעיה שלכם בכדי לנסות להעריך את מידת יעילותו של הטיפול באמצעות גלי הלם.

טיפול גלי הלם מוגדר בחברות הביטוח כטיפול מחליף ניתוח, וכשמו כן הוא בעזרתו ניתן להימנע מהצורך בניתוח עם כל ההשלכות שבו כגון כאבים לאחר הניתוח, תקופת החלמה ממושכת, סיכון בהתפתחות דלקת עקב הניתוח, הצורך בנטילת תרופות לאחר הניתוח וסיבוכים בלתי צפויים.

טיפול בגלי הלם מתאים למגוון רחב של בעיות אורתופדיות שמערבות גידים, רצועות, שרירים בורסות ופצייה שהמוכרות והמפורסמות שבהן הינם: 

דלקת והסתיידות בגידי הכתף calcification tendonitis in shoulder.

טיפול בכאבי שכמות ונקודות טריגר בגב העליון trigger point in scapula muscle.

דלקת במרפק מסוג מרפק טניס ובשמו המקצועי lateral epicondylitis elbow ודלקת במרפק מסוג גולף טניס medial epicondylitis elbow.

היצרות תעלת גידי האצבעות שמוכרת גם בשם טריגר פינגר trigger finger או בשמה המקצועי tenosynovitis stenosis.

דלקת בבורסת הירך trochanteric bursitis.

דלקת בגיד הפיקה בברך patellar tendonitis.

דלקת בגיד אכילס Achilles tendonitis.

דורבן העקב calcaneal spur ודלקת ברצועות כף הרגל plantar fasciitis.

סוגי טיפולים וסוגי מכשור רפואי וגלי הלם בהם משתמשים במרפאותינו

בכדי להגיע לתוצאות טובות בטיפולים צריך תחילה להתאים את הטיפול ולהתאים את המכשור לסוג הבעיה, לכן חשובה האבחנה ולכן הטיפול הראשון שכולל הן בדיקה מקפת והן התאמת טיפול שמותאם באופן פרטני למטופל, לאופיו, לגילו, לעיסוקו, ולתלונותיו חשוב מאד והמחקרים הרפואיים מראים ש- 70% מהצלחת הטיפול תלויים באיכות ובהצלחת הבדיקה הראשונה וכמובן מיומנותו וניסיונו הקליני של המטפל.

שיטות הטיפול המגוונות שמבוצעות במרפאתנו הינן פרי של למידה ארוכה הן במהלך שנות הלימוד במוסדות ללימודי פיזיותרפיה והן התמחויות, קורסים, השתלמויות וימי עיון רבים שהיינו מעורבים בהם. הטכניקות מתחלקות לטכניקות ידניות פאסיביות ואקטיביות manual therapy והן מבוססות על שיטות שנחקרות שנים רבות הן במישור המחקרי והן במישור הקליני הרפואי. בין השיטות שמבוצעות במרפאותינו ניתן לציין את שיטת מייטלנד האוסטרלי Maitland manual therapy זוהי תפיסה טיפולית ותיקה שפיתח Geoffrey Maitland ושכל הטכניקות שפותחו במהלך השנים אחר כך מתבססות על התפיסה שלו, השיטות שלו מכוונות בעיקר למפרקי עמוד השדרה לחוליות עמוןד השדרה, לדיסקים הבין חולייתיים ולמפרקים הפריפריים כגון מפרק הכתף, שורש כף היד, מפרק הברך, מפרק הלסת, מפרק הקרסול וייתר מפרקי הגוף והרקמות העוטפות אותם. גישה טיפולית של תרפיה מנואלית הינה התפיסה של הבריטי ג'ימס סיריאקס James Cyriax שגם הוא פורץ דרך בתחום הטיפולים לגידים ולרצועות, הטכניקה כוללת בעיקר שיטת עיסוי עמוק בניצב לסיבי הרצועה והגיד transverse deep friction massage. מומחה נוסף שאנו משתמשים בטכניקות שלו הוא בריאן אדוורדס Brian Edwards אירלנדי שפיתח שיטת טיפול פאסיבית שנקראת בשם הכולל טכניקות מורכבות לריפוי combined movement therapy. כמו כן שיטת, הטיפול של מק - קנזי Mc Kenzie physical therapy  שהוא פיזיותרפיסט מומחה מניו זילנד.

לקריאת מאמרים נוספים הקשורים בגלי הלם היכנסו לקשורים הבאים:

מטרת הטיפול ולאיזה בעיות הוא מתאים

גלי הלם לבעיות כרוניות

טיפול בגלי הלם רדיאליים לבעיות אורתופדיות