מטרות הטיפול ולמי אינו מתאים?

טיפול בגלי הלם

השימוש בגלי הלם נכנס לתחומים רבים של פתולוגיות החל מדלקות כרוניות בגידים, הידבקויות של צלקות עקשניות, הסתיידויות של גידים, בורסות, רצועות וכו' טיפול באבנים וחסימות בכליות, בעיות אין אונות של גברים עקב זרימת דם לקויה באיבר המין הזכרי ועד לשימושים בבעיות של אי ספיקת כלי דם באזור הלב.

ההבדל בין המכשירים הישנים למכשירים החדשים

שיטת הטיפול החדשנית שנקראת גלי הלם פותחה לפני כשלושים שנה, בתחילה המכשירים היו מסורבלים, לא ניתנים לכיול ולכוונון על פי סוג הרקמה ולכן היה צורך בהרדמה מקומית של האזור המטופל. הטיפול במכשירים הראשונים היה כואב מאד והשאיר אחריו שטפי דם באזור המטופל ואף כאבים שנמשכו זמן רב לאחר הטיפול, לכן הטיפולים בוצעו בהפסקה של חודש בן טיפול לטיפול, בחלק מהמקרים היה נוצר נזק לרקמות הרכות שעטפו את אזור הטיפול.

הדור החדש של המכשירים לטיפול בגלי הלם הינו דור מתקדם שניתן לכיול לפי האזור המטופל, לפי סוג הרקמה המטופלת ולפי סוג הבעיה והאם היא ותיקה – כרונית או חדשה וטרייה – אקוטית.

מי מוסמך לטפל בגלי הלם?

רק רופאים או פיזיותרפיסטים שהוסמכו וקיבלו תעודת הסמכה לטיפול בגלי הלם רשאים לבצע טיפול בגלי הלם. לצערנו אנו מגלים שהתחום פרוץ וכל מני טכנאים ומטפלים ברפואה משלימה שלא הוסמכו לבצע טיפול בגלי הלם רכשו את המכשיר והם מטפלים ללא הידע האנטומי והידע הרפואי המתאים. כמובן שהסיכון בהפעלת המכשיר על ידי אנשים לא מוסמכים עלול לגרום לנזקים למטופל והנזקים לפעמים יופיעו זמן רב לאחר תום ביצוע הטיפול ולא מיד או תוך כדי הטיפול.

מוזמנים להתקשר בכל שאלה: לחצו כאן להתייעצות

לאיזה בעיות אורתופדיות מתאים השימוש בגלי הלם?

הטיפולים עם מכשיר גלי הלם עוזר במקרים של דלקות גידים חריפות וכן דלקות גידים כרוניות, הטיפול מכוון לגיד הבעייתי ומטפל במשקעים הסידניים ששקעו בן סיבי הגיד, משקעים אילו גורמים לחיכוך מתמשך בין סיבי הגיד ועקב כך נוצרת דלקת ובהמשך כאבים, חוסר יכולת להפעיל את הגיד והגבלה בתנועות האיבר המטופל. הגידים השכיחים ביותר שבהם אנו מטפלים הם גיד אכילס שבקרסול achilles tendon, גיד הסופרה ספינטוס supraspinatus tendon שבכתף ובפתולוגיה שנקראת מרפק טניס שמקומה בגיד המשותף של פושטי שורש כף היד שבמרפק common extensor tendon elbow.

בנוסף לגידים הטיפול עוזר לבעיות של משקעים בעצמות שהמפורסם ביותר הוא דורבן העקב calcaneal spur שהוא למעשה זיז גרמי שמתפתח בתחתית עצם העקב כמעין מסמר קטן שגורם ליצירת דלקת מקומית שמלווה בכאבים חזקים בזמן הדריכה על העקב, התלונה הבולטת ביותר של המטופלים הינה "כאב חזק בזמן הדריכה בבוקר כשאני יורד מהמיטה ומתחיל לצעוד" .

הרקמות הנוספות שטיפול בגלי הלם מתאים להן הן הרצועות, והמפורסמת ביותר היא רצועת כף הרגל האורכית שנקראת בשם plantar fasciitis הדלקת מופיעה בנקודות מסוימות לאורך הרצועה שמתחילה מעצם העקב ומתמשכת לאורך כף הרגל עד האצבעות.

רקמה נוספת שמתאימה לטיפולי גלי הלם היא הבורסה, זו רקמה עדינה מאוד שתפקידה למנוע חיכוך בין הרקמות הפנימיות והמוכרת ביותר הבורסה של הירך ובשמה הלטיני trochanteric bursitis והתלונה האופיינית היא שבשכיבה על הצד והפעלת לחץ על הירך מופיע כאב מקומי בירך ולפעמים הוא גם מקרין לאורך הירך ועד הברך.

אנחנו משתמשים גם בטיפול עם מכשיר גלי הלם בבעיות של נקודות טריגר בשרירים trigger points והאופיינית ביותר היא נקודת טריגר בשרירי השכמה.

מתי לא נשתמש בגלי הלם?

ישנם מקרים שלא מומלץ לטפל בגלי הלם כי קיים חשש שיוצר נזק לרקמה המטופלת. במקרים בהם ההסתיידות שהצטברה על הגיד יצרה גם קרעים של הגיד יש חשש שהטיפול בגלי הלם אמנם יפרק את ההסתיידות אך בנוסף לכך הוא עלול להרחיב את הקרע שבגיד. מקרה נוסף שלא מומלץ לעשות גלי הלם הוא במקרה שבאזור המטופל ישנם שברים בעצם, השברים יכולים להיות שברים פתולוגיים או שבר עקב חבלה. לא נעשה גלי הלם לאשה בהריון באזור האגן והבטן או שהם האזורים שסמוכים לאזור המצאות העובר.


המאמר נכתב על ידי :
מאיר אפל שהוא פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת מאמרים נוספים בשימושים בגלי הלם היכנסו לקישורים הבאים:

נתונים וסטטיסטיקות אודות גלי הלם

ההבדל בין סוגי מכשירי גלי הלם

טיפול בגלי הלם תופעות לוואי

למה מומלץ לשלב בין פיזיותרפיה לבין גלי הלם