כאבים בשכמות - ​כאב בשכמה השמאלית מקרין ליד

במהלך ארבעים ושתיים שנות עבודתי בטיפולים בכאבים בשכמות נתקלתי במאות מטופלים שהתלונות היו "התעוררתי בבוקר וחשתי שאינני מסוגל להזיז את הראש כי כל תנועה מייצרת כאב חד בשכמה ולאחר מספר שניות הכאב מתחיל להבליח ולהקרין לאורך היד השמאלית עד קצה האצבעות, הלחץ שאולי מדובר בהתקף לב שמקרין ליד גרם לי להילחץ להזיע להתעלף ולכן התפניתי לבית חולים לחדר מיון ודיווחתי שאני חושש מהתקף לב". והמטופל מוסיף ומספר שבבית החולים עשו לא בדיקות לב שכללו בדיקה חשמלית של הלב ובדיקות דם כלליות והתשובה של הרופא במיון היתה שכנראה מקור הכאב הינו הקרנה מהשכמה או מהצוואר ושעליו להתייעץ עכם אורתופד או לגשת לטיפול פיזיותרפיה.

דוגמה נוספת של תלונה "לאחר מאמץ גופני בחדר כושר ועקב מאמצים פעילות של תרגול על מתח חשתי שהשכמה נתפסה ושהכאב חודר ופולח לכיוון החזה ואף מקרין לאורך היד השמאלית כולל נימול ועקצוצים בכף יד ובאצבעות ידי השמאלית, נלחצתי לקחתי כדור נגד כאבים אך ללא שיפור". ועוד מוסיף המתאמן שלאחר בדיקות אצל רופא המשפחה הוחלט שמקור הבעיה הוא מהשכמה ומוגדר כ- טריגר פוינט trigger points.

עוד דוגמא של מטופל שחש כאב בשכמה השמאלית מקרין ליד והקרנה לבית החזה שהסתיים בפינויו לחדר המיון בשאלה של אירוע לבבי אך בסיכומו של בירור ובדיקות ECG ובדיקת אקו של הלב אובחן כבעיה אורתופדית שמקורה מחוליות הצוואר.

האנטומיה של הצוואר וחגורת הכתפיים

בכדי להבין את הסיבות והגורמים להופעת כאב בשכמה השמאלית מקרין ליד עלינו להבין את האנטומיה המורכבת באזור הצוואר. השכמות הינן שתי עצמות רחבות שצורתן משולש שנמצאות בגב העליון בצד האחורי של הכתף, השכמה מהווה את החלק הנקבי של מפרק הכתף, כלומר מפרק הכתף שצורתו צורת כדור ושקע ball and socket joint הכדור הוא ראש הזרוע והשקע הוא הקצה המרוחק של עצם השכמה. השכמה מחוברת במערכת של שרירים ורצועות אל חוליות הצוואר וחוליות הגב העליון, מערכת שרירים זו מוגנת על ידי מבנים שנקראים בשם בורסות bursa ושהבורסה העיקרית והמורכבת בצד השכמה נקראת בשם levator scapulae bursa שנמצאת מתחת לשריר המרים השכמה levator scapulae muscle.

 מוזמנים להתקשר בכל שאלה על כאבים בשכמות ועוד: לחצו כאן להתייעצות


מה הקשר בין חוליות הצוואר לבין השכמה ולבין ההקרנה ליד גם בצד ימין וגם בצד שמאל?

בחוליות הצוואר עוברת מערכת עצבים מורכבת שמועברת מהצוואר דרך ממקלעת עצבים סבוכה באזור השכמה שנקראת בלועזית brachial plexus, מערכת העצבים שכאמור מקורה מחוליות הצוואר מחוליות C5 C6 C7 C8 T1  נעה לכיוון היד ומעצבבת את היד ועד לקצוות האצבעות ובדרכה מעצבבת גם את אזור השכמה, גירוי העצבים הללו עלול לגרום גם להתכווצות השריר levator scapulae muscle מחובר לחוליות הצוואר ולכן בכל גירוי של חוליות הצוואר תיתכן הקרנה לשכמה ובהמשכה לאורך היד.  אופציה שניה היא לחץ בין סיבי שריר הטרפציוס trapezius muscle והרומבואידים Rhomboid major & Rhomboid minor שלוחצים על העצבים. כמו כן השילוב של המבנים המורכבים של הצוואר שכולים את הדיסק הבין חולייתי, מפרקי החוליות, עצבי עמוד השדרה הצווארי תיווצר תמונה קלינית שתכלול כאב בשכמה השמאלית מקרין ליד.

בדיקה קלינית לזיהוי הגורמים להופעת כאבים בשכמות

בבואכם אל הפיזיותרפיסט יתשאל אתכם בסדרת שאלות בכדי לקבל את הרקע להופעת התלונות שלכם: כמה זמן אתם חשים את הכאבים הרלוונטיים, האם הכאב הופיע בעקבות מאמץ גופני בעבודה או בבית או בחדר כושר, האם ישבתם זמן ממושך מול המחשב ואז הופיעו הכאבים, האם חזרתם מטיסה ארוכה והכאבים הופיעו במהלכה או לאחר הטיסה, האם התעוררתם בבוקר עם הכאב בצוואר שהתגבר ולאחר זמן מה התפשט לכיוון השכמה ואז הקרין לאורך היד, האם ההקרנה ליד מגיעה עד המרפק או מגיעה אף לקצות האצבעות. האם מאז שהופיע תלונתכם הכאב החמיר או נחלש. שאלות נוספות תהינה לגבי הטיפולי הרפואיים שבצעתם עד כה כגון האם ביצעתם צילום, או CT או בדיקת MRI שקשורה בצוואר? האם טופלתם על ידי מרפא כל שהוא? האם בעקבות הטיפולים חלה הטבה או החמרה במצבכם? האם נטלתם תרופות כל שהן לבעייתכם והאם חלה הטבה במצבכם בעקבות זאת? וכן תשאלו שאלות לגבי מצבכם הבריאותי הכללי.

השלב השני של הבדיקה יכלול את שלב ההסתכלות שבו תתבקשו לחשוף את הצוואר ואת השכמות, תתבקשו לבצע תנועות של הצוואר לכל הכיוונים לצורך בדיקת טווחי תנועה, תשאלו האם איזו מהתנועות הללו גרמה לכם לחוש כאב מקומי בצוואר או בשכמה והאם גם חשתם את ההקרנה ליד באותו מהלך שתיארתם אותו אל המרפק או אל האצבעות. הפיזיותרפיסט יבצע בדיקת כח שרירים וישווה בין השרירים בצד ימין לבין אילו שבצד שמאל מתוך כוונה לברר האם הבדיקה גורמת לכם לכאב ואולי הוא יזהה הבדל בכח השרירים של שתי הידיים.

בשלב השלישי של הבדיקה יבצע הפיזיותרפיסט בדיקה במישוש חוליות הצוואר, שרירי הגב העליון ושרירי הצוואר, בדיקת הרקמות הרכות שמסביב לשכמה וביניהן את ה- levator scapulae bursa.

טיפול פיזיותרפיה לבעיות כאב בשכמה השמאלית מקרין ליד ובשכמה ימנית שמקרינה ליד ימין

לאחר שהפיזיותרפיסט יסיים את שלב האבחון יתאים טיפול לבעייתכם הספציפית, הטיפול יכלול הפעלה ידנית פאסיבית על ידי מוביליזציות ומניפולציות ידניות לחוליות הצוואר, טיפולים על עיסויים עמוקים מסוג deep friction massage לשרירים לרצועות, לגידים המעורבים. כמו כן ישלב הפיזיותרפיסט שימוש במיכשור אלקטרו תרפיה כגון גלי הלם לשכמות, טיפול אולטרא סאונד לבורסה ולרקמות הרכות, גירויים חשמליים באמצעות transcutaneous electrical nerve stimulation. שימוש בחבישות קניזיוטייפינג לאזור הפגוע לצורך זירוז ההזרמה הנוזלית התת עורית הלימפתית. וכמובן בהמשך תתודרכו בתרגילים פיזיקאליים ובייעוץ ארגונומי להתאמת סביבת העבודה שלכם.

להשארת פרטים: לחצו כאן

המאמר נכתב על ידי :
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981.
מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה שלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת מאמרים נוספים הקשורים בבעיות צוואר, שכמות והקרנה לידיים היכנסו לקישורים הבאים:

למה נוצרים כאבים בשכמות ואיך מטפלים בהם

איך לטפל בכאבי צוואר

טיפים למניעת הופעת כאבי צוואר ושכמות