תסמונת הצביטה בכתף Impingement syndrome

תסמונת הצביטה בכתף – איך זה מתבטא

הופעת תסמונת הצביטה בכתף נגרמת כאשר המעבר שבין עצם הכתף [humerus] לבין זיז עצם השכמה [acromion] נהיה צר והוא לא מאפשר לגידי הכתף [rotator cuff] לעבור בחופשיות ובכל פעם שמבצעים תנועת הרמה של הזרוע עם או בלי סיבוב חיצוני של הזרוע. הצרות המרווח נוצרת עקב גורמים שונים כגון: בליטת זיז גרמי מתחת לזיז עצם השכמה [sub acromial spurs] הסתיידות רצועה [coracoacromial ligament] היווצרות דלקת ברקמת הבורסה ה-subacromial bursa. תנועה לא הרמונית של רקמות הכתף כתוצאה מחולשת שרירים ומהגבלת תנועה בסופי הטווחים שנאלצים לבצע "תנועות תיקון" trick muvments בזמן הנעת הכתף.

תסמונת הצביטה בכתף Impingement syndrome

תופעת תיסמונת הצביטה מתאפיין בקרב אנשים שעוסקים בפעילות יום יומית ובפעילות ספורטיבית שבה ישנן תנועות חוזרניות [תנועות שחוזרות על עצמן כל הזמן] כגון שחיינים, שחכני כדור סל וכדור עף, ועובדי כפיים שנאלצים להשאר עם הידיים מורמות במשך זמן ממושך עם משקל ועומס ממושכים, תנועות אלו יוצרות חיכוך מתמשך ועקב כך נוצרת התעבות, התנפחות ודלקת ברקמות הרכות עד ליצירת הסתיידות בגיד או בבורסה שבכתף. תלונות החולים: החולים מתלוננים על כאבים בכתף שלפעמים אף מקרינים לאורך היד עד לקצה האצבעות, הכאב מופק בדרך כלל בזמן תנועה מלאה מעבר לראש כגון לבוש והסרת חולצה, חפיפת השיער, הושטת יד למדפים גבוהים, הרמת משא עם יד מושטת קדימה וכו'. כמו כן החולים מדווחים על התגברות הכאב בזמן השינה בזמן השענות על הכתף, או בזמן שכיבה על הגב כשהיד מונחת מעל הראש קשה להחזירה למטה. הסימנים והסימטומים בזמן הבדיקה הקלינית: המטופל מדגים תנועה חלקית, התנועה מלווה בכאבים ובזמן הורדת היד מלמעלה הוא נזקק לעזרה עם היד השניה בכדי להפחית כאבים. תנועות מורכבות כגון יד מאחורי הראש או יד מאחורי הגב מוגבלות ומלוות בכאבים. חולשת שרירי ה-rotator cuff. בתפקוד היום יומי המטופל מדווח כי תנועות יום יומיות פשוטות כגון: לבוש והסרת חולצה, סגירת חזיה, הושטת יד אחורנית במכונית כדי לקחת תיק, הרמת חפץ למדף עליון מלווה בכאב, תחושה שבזמן הפעלת הכתף הוא זקוק לעזרה של חגורת הכתפיים במעיין "תנועת תיקון" וכו'.

צפו בסרטון המדגים את תסמונת הצביטה בכתף:

בחלק מהמקרים של תסמות הצביטה נזהה גם קרעים חלקיים של גידי הכתף, הסתיידויות בגידים ובבורסת הכתף, שינויים מפרקיים גרמיים במפרקי הכתף. עזרים לביצוע אבחנה: צילום רנטגן, בדיקת אולטראסאונד, בדיקת הדמיה כגון MRI או CT.

נכתב על ידי :

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת מאמרים נוספים היכנסו לדפים הבאים:

טיפול פיזיותרפיה לקרעים בגידי הכתף

גלי הלם לכתף קפואה ולהסתיידויות בכתף

טיפול פיזיותרפיה לשבר בעצם הזרוע