דרכי טיפול מומלצות לפגיעות בחגורת הכתפיים

פגיעות בחגורת הכתפיים שכיחות מאד בקרב ספורטאים, בקרב עובדים בעבודות פיזיות ולמרבה הפלא גם בקרב אוכלוסיית עובדי המחשב קיימים גורמים, תנוחות ויציבה שמערבים פגיעות בחגורת הכתפיים.

האנטומיה של חגורת הכתפיים

בכדי להכיר את דרכי טיפול מומלצות לפגיעות בחגורת הכתפיים כדאי תחילה להכיר את האנטומיה המורכבת של חגורת הכתפיים. חגורת הכתפיים מורכבת מעצם הכתף ובלועזית humerus bone שבחלקה העליון מתחברת בתוך מפרק הכתף שבלועזית נקרא shoulder joint והוא למעשה החיבור שבין עצם השכמה שמאחורנית ועצם הזרוע מהצד ונקרא בלועזית glenohumeral joint. כמו כן, מתחברת מלפנים עצם הבריח בצד הקדמי clavicle bone והחיבור הוא בינה לבין הזיז הקדמי של עצם השכמה.

מערכת העצמות הללו עובדת בהרמוניה נהדרת ובכל תנועה שאנו מבצעים עם הזרוע לכל כיוון אפשרי, כגון הרמה קדימה, הרמה הצידה, פשיטה אחורנית, תנועה לכיוון אחורי הגב, סיבוב חיצוני, סיבוב פנימי, הרמה אופקית קדימה, בכל אחת מהתנועות הללו שלושת העצמות נעות בתיאום האחת כלפי השנייה ובכך מתאפשרות כל התנועות בסנכרון מדויק.

את כל התנועות הללו מבצעות קבוצות השרירים שבונות את מעטפת העצמות והן נחלקות לשלוש קבוצות: קבוצת השרירים המפעילים הראשיים primary muscle groups שאחראים על התנועה. הקבוצה השנייה הינה הקבוצה התומכת assisted muscle groups שהיא מקבעת את עצם השכמה ועצם הבריח ובכך מאפשרות לזרוע לנוע לכיוון הדרוש שאנחנו קבענו שלשם אנחנו רוצים להגיע, הקבוצה השלישית היא הקבוצה ההפוכה antagonist muscle groups שנכנסת להרפיה בכדי לאפשר לקבוצה הראשית לפעול.

מפרקי חגורת הכתפיים מיוצבים על ידי מערכת רצועות מורכבת שמחברת בין עצם לעצם וכיוון סיבה מאפשר למפרק לנוע בכיוון מסוים ומונע ממנו להחליק לכיוון אחר לא רצוי ובכך מונעת את תת הפריקה של המפרק ואת sub dislocation of the joint ואת הפריקה המלאה של המפרק dislocation of the joint. וכמובן הקופסית שעוטפת את המפרק ושומרת בתוכו את נוזל המפרק articular capsule of shoulder joint.

אילו הם סוגי פציעות בחגורות הכתפיים השכיחות?

תחילה אדבר על הספורטאים שהם בעלי נטייה גבוהה מעצם העיסוק בספורט שמפעיל עומסים רבים על חגורת הכתפיים. שחקני הכדורסל שנמצאים בסכנת התנגשות בתוך רחבת הסל, שחקני הטניס עם החבטות העזות שמגיעות למהירויות מטורפות של למעלה מ – 90 קמ"ש. מרימי המשקולות בחדר הכושר שמאדגרים את עצמם להרים בכל אימון משקל גבוה יותר, במתאבקים, המתאגרפים, מטפסי הקירות, הרקדנים על העמודים.

כל אחד מענפי הספורט הללו וכמובן ייתר ענפי הספורט מעורבים בחבלות בחגורת הכתפיים וכמובן כל פגיעה אופיינית יותר לסוג ספורט אחד מאשר לסוג הספורט השני.

פציעות בחגורת הכתפיים אופייניות כמובן בקרב עובדים פיזית שנושאים משאות כבדים ומרימים אותם לגבהים בתנוחות מגוונות תוך כדי העמסה על חגורת הכתפיים.

ובנוסף לכך גם בקרב קהילת עובדי המחשב קיימות פתולוגיות שונות שאינן כוללות חבלות עוצמתיות, אלא דווקא עומסים עקב תנוחות ופעולות חוזרניות שגורמות לכאבי שכמות, לחץ על חגורת הכתפיים בשילוב עם חוליות ושרירי הצוואר שקשורים למערכת המורכבת של בצוואר – כתף. לכן כשאנו נשאלים מהן דרכי טיפול מומלצות לפגיעות בחגורת הכתפיים עלינו תחילה להבין מה היא הפציעה, איזו רקמה קשורה בחבלה, האם הפציעה כרונית או חריפה, האם הפציעה כבר קרתה בעבר ומה היו הטיפולים שהותאמו לטיפול בה.

דרכי טיפול מומלצות לפגיעות בחגורת הכתפיים

הטיפולים שאתייחס אליהם במאמר זה יכללו גם טיפולים תרופתיים, גם טיפולים ניתוחיים וגם טיפולי פיזיותרפיה.

הטיפולים התרופתיים הינם תרופות נוגדות דלקת שאינן מכילות סטרואידים מקבוצת NSAIDS. הזרקות סטרואידים steroid injection.

במסגרת הניתוחים ניתן למנות ניתוחים ארטרוסקופיים, תפירת גידים, שחזור קרעים בעטיפת המפרק, וקיבועים של שברים.

בתור פיזיותרפיסט מוסמך ע"י משרד הבריאות ומומחה בפיזיותרפיה לפציעות ספורט אתאר מה הן דרכי טיפול מומלצות לפגיעות בחגורת הכתפיים שמתבצעים על ידי הפיזיותרפיסטים. הטיפולים מותאמים לסוגי הפציעות בגון דלקות בגידי הכתף, הסתיידויות בגידים, קרעים חלקיים הגידי הכתף, מצב של כתף קפואה, מצב שלאחר פריקות חוזרות של מפרק הכתף, טיפולים לשיקום הכתף לאחר שיחזור בעזרת ניתוח, טיפולים לשיקום הכתף עקב שברים בעצם הכתף שבכל חלקי העצם כגון באזור ראש עצם הזרוע, צוואר עצם הזרוע, זיזי עצם הזרוע.

במסגרת הטיפול נשתמש בטכניקות ידניות לטיפול ברקמה פגועה, ניעזר במכשור אלקטרו תרפיה מגוון, נטפל בהסתיידויות בגידי הכתף בעזרת גלי הלם, נחמם או נקרר את הכתף נדריך בתרגילים מותאמים אישי לכל אחד ואחד לפי הפתולוגיה שלו ונשקם את הכתף ממצב שלאחר ניתוח ועד הגעה לתפקוד מלא של המנותח.

לקריאת מאמרים נוספים המתארים דרכי טיפול מומלצות לפגיעות בחגורת הכתפיים 

היכנסו לקישורים הבאים:

פיזיותרפיה לשיקום לאחר פריקת הכתף

כאבי שכמות למה ואיך מטפלים בהן

תרגילי פיזיותרפיה לכתף