פיזיותרפיה לאחר פריקת כתף

מפרק הכתף הינו מפרק בצורת כדור שמונח בתוך שקע. הכתף בנויה משלוש עצמות, עצם הזרוע humerus bone שכאמור צורתה ככדור, עצם השכמה scapula bone שצורתה צורת משולש ושהקצה שמתחבר אל מפרק הכתף צורתו כשקע, ועצם הבריח clavicula bone שנמצאת מעל ומתחברת לאחד מזיזי עצם השכמה. הסיבה שטווחי התנועה של מפרק הכתף גדולים ורחבים מאד נובעת מכך שהשקע שבקצה המרוחק של עצם השכמה איננו עוטף את ראש הזרוע אלא הוא נושק לראש הזרוע ומסביבו ישנה טבעת סחוסית glenoid labrum גמישה יותר מאשר העצם והיא מרחיבה את שטח המגע בין ראש הזרוע לבין השקע בשכמה, במעטפת שמעל המפרק מצויה הקופסית articular capsule שמאגדת בתוכה את כל חלקי המפרק ואת הנוזל התוך מפרקי. 

מפרק הכתף מיוצב על ידי מערכת מאסיבית של רצועות ומעל הכל נמצאים קבוצת שרירי מסובבי הכתף rottor cuff. מעל לקבוצה העמוקה של השרירים קיימת קבוצה שטחית וגדולה ומעליה השריר המאסיבי הוא שריר הדלתא deltoid muscle, מבנה הכתף מאפשר את טווחי התנועה הגדולים של הכתף ומצד שני פגיע מאד ונוטה לפריקה עקב חבלות ספורט, תאונות דרכים, פציעות בצבא ועוד טראומות מגוונות שמערבות את הכתף.

סוגי פריקות כתף

קימת פריקת כתף קדמית anterior shoulder dislocation ופריקת כתף אחורית posterior shoulder dislocation התיאור הינו של הכיוון של תנועת עצם הזרוע ביחס לעצם השכמה כלומר בפריקה קדמית נעה הזרוע קדימה ביחס לשכמה לאומת פריקה אחורית שבה הזרוע נעה אחורנית ביחס לעצם השכמה.  הפריקה הקדמית שכיחה יותר מאשר הפריקה האחורית ובמצב זה הזרועה תנוע מלפני עצם השכמה וקצת כלפי מעלה. הפריקות הבאות תקרנה לאו דווקא עקב חבלה טראומטית אלא עקב תנועות שעלולות לגרום לפריקות חוזרות הם שילוב של תנועת הרחקה abduction shoulder וסיבוב חיצוני external rotation shoulder או בקיצור תנועת ABER .

הנזקים הצפויים בזמן פריקת כתף

בכדי שתיווצר פריקה נוצרים עומסים חזקים על עצם הזרוע במקרים כגון תנועה קדימה של היד תוך כדי בלימתה על ידי גוף שני לדוגמא ניסיון הבקעת שער בזמן משחק כדור מים, או ניסיון לזריקת כדור במשחק הכדור סל כאשר היריב בולם את זרועו של השחקן הזורק וגורם לפריקת המפרק. עקב הפריקה נפגעות הרקמות הרכות שעוטפות את המפרק בגון הטבעת סחוסית ושמה הלטיני glenoid labrum נזק נוסף עלול להיגרם לעטיפת המפרק – קופסית המפרק articular capsule, כמו כן מתיחת גידי ושרירי הקבוצה העמוקה של מסובבי הכתף.

 להדגמת תהליך פריקת הכתף והטכניקה להחזרת הכתף למקומה צפו בסרטון הבא:


החזרת פריקת הכתף

החזרת המפרק למקומו shoulder reduction יבוצע רק על ידי רופא מומחה בעל ידע וניסיון בתחום וזאת לאחר ביצוע צילום רנטגן שידגים שלא נגרם שבר לזיזי השכמה, כמו כן צריך לבדוק שלא נגרם נזק לעצבי לוורידי ולעורקי הכתף שעוברים באזור בית השחי.

פיזיותרפיה לאחר פריקת כתף

השלב הראשון לאחר שהכתף הוחזרה למקומה תונח הזרוע במקבע כתף למשך כשלושה שבועות והמטופל יוזהר שעליו להימנע ולהיזהר מפני תנועות כתף שכוללות הרחקה של הכתף מקו הגוף בשילוב של תנועת סיבוב חיצונית, שעלולות לגרום לפריקה חוזרת. לכן בתקופה הראשונה הטיפול יתמקד במניעת הגבלת תנועה של מפרקי הצוואר, מפרק המרפק מפרק שורש כף היד ומפרקי כף היד, חיזוקים סטטיים של הכתף והשרירים המפעילים את השכמה. הטיפול יהיה עדין ויכלול שימוש במכשור אלקטרו תרפיה שיקל על כאבי המטופל. לכן חשוב שהמטפל יהיה פיזיותרפיסט מוסמך ומומחה לפציעות ספורט.

השלב השני של בתהליך פיזיותרפיה לכתף יכלול הנעה פאסיבית ואקטיבית לשיפור והגדלת טווחי התנועה עם דגש על עבודה זהירה ומבוקרת בתנועות האסורות שהן כאמור הרחקה וסיבוב חיצוני משולבים זה בזה. הטיפול ישלב חיזוקים סטאטיים ודינמיים של שריר המסובב של הכתף rottor cuff, חיזוק דינמי והגדלת מאסת שרירי הכתף עקב הדלדול והחולשה הניכרת של שרירי הכתף הפגועה. דגש נוסף יינתן לחיזוק שרירי השכמה  trapezius muscle , rhomboid muscles, latissimus dorsi, ומלפנים את שרירי החזה pectoralis major & minor.

השלב השלישי של הטיפול יכלול חיזוק התחושה העמוקה היא התחושה הפרופריוספטיבית proprioception exercises שנמצאת בתוך הגידים והרצועות המייצבות את הכתף. החיזוק הבא יתייחס לסוג הפעילות הספורטיבית שמותאם לספורטאי על פי תחום עיסוקו. כלומר הדרכה פרטנית לתרגול מותאם לענף הספורט.

לקריאת מאמרים נוספים בתחום פציעות ספורט היכנסו לקישורים הבאים:

טיפולי פיזיותרפיה לדלקות בגידי הכתף

פיזיותרפיה לדלקת במרפק מסוג מרפק טניס

פיזיותרפיה לאחר ניתוח ארטרוסקופיה בברך