כתף קפואה Frozen Shoulder

טיפול פיזיותרפיה שמרני למחלת כתף קפואה

תסמונת כתף קפואה מתוארת בדיוק בשמה הרפואי Adhesive Capsulitis כלומר הדבקות בקופסית מודלקת של מפרק הכתף. הכוונה לתהליך שפוגע בעטיפת מפרק הכתף שעוטפת את המפרק, בתהליך אנו מזהים התקצרות, הדבקות ונוקשות של סיבי רקמת הקופסית שבתוכה נמצא נוזל המפרקSynovial Fluid] ] זהו תהליך דלקתי שמלווה בהגבלת תנועה ובכאבים חריפים.

הסיבה להיווצרות תסמונת הכתף הקפואה אינו ברור, בחלק מהמקרים קיימת היסטוריה של חבלות חוזרות של הכתף אולם גם תופעה אוטואימונית שבה הגוף ללא כל הסבר תוקף את עצמו ויוצר את הדלקת בקפסולת הכתף. בחלק מהמקרים ניתן לזהות הופעת הסתיידויות בגידי הכתף.

שחרור הכתף הקפואה

נמצא קשר חלקי בין מחלת הסכרת, גורמים לבעיות קרדיאליות [בעיות לב].

במהלך המחלה החולים לא מסוגלים לבצע תנועות יום יומיות כגון:

  • ללבוש ולהסיר חולצה.
  • לסגור את החזיה מאחורנית.
  • להושיט יד למדף גבוה.
  • קושי שכיבה על הגב והיד מאחורי הראש.
  • קושי בסיבוב ההגה, קושי בהגעה למושב האחורי במכונית.

אנו מזהים שלושה שלבים בכתף הקפואה:

שלב ראשון שנקרא בשם Freezing שמלווה בכאב חריף ללא יכולת הנעת היד באופן אקטיבי ובאופן פאסיבי. הכאבים מתעצמים במיוחד בלילה, "המטופל לא מסוגל שיגעו בו" שלב זה נמשך 6-10 שבועות ובסופו הכאב נחלש אולם מתחילה להופיע הגבלת תנועה אקטיבית כזו שהמטופל לא מסוגל לבצע באופן אקטיבי אולם המטפל יכול עדיין להשיג טווח תנועה חלקי מלווה בכאב.

שלב שני שנקרא בשם Stiff הכאב ממשיך להחלש אך טווח התנועה האקטיבי של המטופל מצטמצם וכן הטווח הפסיבי. המטופל עקב הכאבים מפסיק לבצע תנועות ספונטניות והיד לאט לאט מאבדת את תיפקודה כי השרירים נחלשים והמפרק מאבד מגמישותו. שלב זה יכול להמשך עד 9 חודשים.

שלב שלישי – שלב ההחלמה Recovery שיכול להמשך עד שלוש שנים. בסופו היד לא תחזור לתפקוד מלא. מסת השרירים וטווח התנועה לא יהיו כמו לפני המחלה.

להבנת תהליך היווצרות כתף קפואה הקליקו על הסרטון הבא:


טיפול פיזיותרפיה לכתף קפואה

הטיפול פיזיותרפיה היעיל ביותר יהיה בשלב הראשון שעדיין לא נוצרות הידבקויות בקופסית המפרק. מטרת הטיפול להוריד כאבים ולהפעיל את הכתף באופן פאסיבי על ידי המטפל בטווח התנועה החופשי מכאב ומבלי לגרות את הכתף ולגרום לכאבים. הטיפול משולב בטיפולים אלקטרותרפיה כגון U.S אוT.E.N.S או גירויים חשמליים מסוגים שונים, חימום או קירור לפי מצב הדלקתיות. ניתן לנסות להשתמש גם בטיפול בגלי הלם או בטיפולים בעזרת חבישות טייפ ספורטים להפחתת הלחץ התוך מפרקי. אם נתחיל לטפל בתחילת השלב הראשון יתכן ונעצור את המחלה ולא נעבור לשלב השני שלה.

הטיפול בשלב השני כולל הפעלה פאסיבית מנואלית עדינה שמטרתה להוריד כאבים ובמקביל להתחיל להגדיל את טווח התנועה שנפגע. על ידי תנועות פאסיביות נילוות למפרק [תנועות שהמטופל לא מסוגל לבצע לבד כי המטפל צריך לקבע צד אחד של המפרק ולהניע את הצד השני של המפרק]. המטופל יתחעל בתרגילים עצמיים ובחיזוק סטאסי עם התנגדות עצמית לשם שיקום קבוצת שרירי Rotator Cuff ובהמשך חיזוק שרירים דינמי.

בשלב השלישי נשקם את הכתף כפי שנעשה בשלב השני וכעת נמתח את הרקמות המקוצרות שאבדו את גמישותן ואת אורכן המלא. בנוסף לכך נחזק באופן דינמי עם משקלות, קפיצים וגומיות תרגול את השרירים שנזהה כחלשים.

לקריאת מאמרים נוספים בקשר לכתף היכנסו ל:

טיפול שמרני ולא ניתוחי בקרעים בגידי הכתף

טיפול פיזיותרפיה שמרני לשבר בכתף

גלי הלם להסתיידויות בכתף

תרגילי פיזיותרפיה לכתף