דלקת רצועות כף הרגל Plantar Fasciitis

פיזיותרפיה לתסמונת דלקת רצועות כף הרגל

כף הרגל מצידה התחתון נושאת את משקל גופנו בכל פעם שבו אנו עומדים על כף הרגל או מנתרים על רגל אחת או רצים. העומס מופעל על רצועות האורך והרוחב של כף הרגל ולמעשה אם נכפיל את כמות הקפיצות במהלך הריצה כפול משקל גופנו נגיע למשקלים של עשרות טונות במהלך הליכה ממושכת, ריצה או הניתור בזמן פעילות גופנית.

האנטומיה של הרצועה הכפית של כף הרגל

רצועת כף הרגל Plantar Fascia מתפרשת בין צידה התחתון של עצם העקב ועד לבסיסי עצמות הגלילים הקרובים של חמשת הבהונות. הרצועה עשויה משכבות של רקמת סיבי קולגן ותפקידה גם ליצור את המבנה הקשתי של כף הרגל. במהלך ההליכה משתתפת הרצועה הכפית בשלושת שלבי ההליכה: עמידה על העקב, העברת המשקל על כף הרגל, עמידה על הבהונות ודחיפת הגוף קדימה לשם הנעתו קדימה לדריכה על העקב של הרגל השניה וכך הלאה והלאה בכל צעד וצעד.

הנזק המצטבר ברצועה הפלנטארית יוצר קרעים מקרוסקופיים בתוך סיבי הרצועה וכן היווצרות משקעים סידניים שחודרים ושוקעים בין הסיבים, יוצרים דלקות וכאבים.

האבחנה של דלקת רצועת מתבצעת על ידי בדיקה קלינית שכוללת מישוש הרצועה וכף הרגל, התבוננות על תבנית ההליכה והעמידה של המטופל תשאול המטופל ובדיקות כגון CT, MRI, מיפוי עצמות, אולטראסאונד. בבדיקה יתכן ונאתר גם דורבן עקב Heel Spur שזו צמיחה גרמית של זיז עצם בחלקה התחתון של עצם העקב.פסיה פלנטארית טיפול בגלי הלם

אם אתם סובלים מכאבים או פציעה באזור כף הרגל אל תהססו ופנו אלינו באמצעות הטופס

טיפול דלקת רצועת כף הרגל נחלק למספר תחומי ריפוי:

  1. טיפול תרופתי אנטי דלקתי NSAID
  2. זריקות סטרואידיות
  3. מדרסים בהתאמת גבס אישית
  4. התאמת נעליים אורתופדיות
  5. טיפול גלי הלם משולב באולטראסאונד
  6. מתיחות ותרגילי פיזיותרפיה

לקריאת מאמרים נוספים היכנסו:

טיפול בדורבן בעקב באמצעות גלי הלם

שברי מאמץ - סימפטומים, מניעה והטיפול המומלץ

המבנה האנטומי של השוק וכף הרגל